Maddi Destek

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama Ekranı 2022

İBB yardım kartı başvurusu ve başvuru sorgulama işlemini online olarak yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvurusundan sonra ön değerlendirme sonucunda uygun görülen aileler sosyal desteklerden faydalanabilir.

İhtiyaç sahibi ailelere İBB tarafından bir çok alanda sosyal yardım projesi yapılmaktadır. En çok yardımlarda bulunan belediyelerden biri de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’dir. Para yardımı, eğitim desteği, süt desteği, ekmek desteği, eşya yardımı ve askıda fatura gibi sosyal yardımları olan büyükşehir belediyesinin bu yardımlarından faydalanabilmek için başvuruda bulunmak gerekiyor. Şartları taşıyan ailelere para yardımı ve diğer yardımlar veriliyor.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) programı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal destek başvurularını ALO 153 üzerinden ve internetten alıyor. Sosyal yardım başvurusu sonrası sosyal inceleme başlatılır. Sosyal destek verilmesi uygun görülmesi halinde mesaj ile evrak talebi ve evrakların teslim edileceği adres bilgisi ulaştırılır. Sosyal incelemede evde bulunmuyorsanız yetkililer inceleme yapmak için sonradan tekrar gelecektir. Bunun için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. İstenen evraklar teslim edildikten sonra yoğunluğa göre inceleme yapılarak düşkün durumda olan vatandaşa mesaj ile bilgilendirme yapılır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) Nedir?

Sedep yardımı ne kadar ? İstanbul’da ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşların İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yardımlardan hızlı ve kolay bir şekilde faydalanabilmeleri için geliştirilen bir sistemdir. Daha önceden ALO 153 üzerinden alınan yardım başvurusu SEDEP sayesinde artık online yapılabiliyor ve başvuru sorgulaması gerçekleştirilebiliyor. Başvuru formunu dolduran vatandaşlar ön değerlendirilmeye alınarak gerekli araştırmalar yapılmaya başlanıyor. Şartları karşılayan ve yetkililer tarafından yardım almaya uygun görülen vatandaşlar İBB yardımlarını almaya başlıyor.

İBB Sosyal Yardımları Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde oturan ve sosyal yardım talebinde bulunmak isteyen düşük gelirli aileler, belediyenin vermiş olduğu yardımlara başvurabilirler. İBB para yardımı, eğitim desteği, yenidoğan desteği, askıda fatura, yardım kartı, eşya desteği gibi bir çok destekte bulunuyor. Yardıma muhtaç vatandaşlar sosyal yardımlara başvuruda bulunarak uygun görülmeleri halinde bu yardımlardan faydalanabiliyor. Vatandaşlar online başvuru sayesinde Sosyal Ekonomik Destek Programı‘na başvuruda bulunabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardımları dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını giderebilmek için büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaktadır. Muhtaç durumdaki vayandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, İBB tarafından sosyal yardım kartı verilir. Sosyal yardım kartına başvuru yapıldıktan sonra yetkililer tarafından inceleme başlatılır. Sosyal inceleme için yetkililer eve gelir. Yapmış olduğu araştırmalar sonucunda uygun görülen ailelere sosyal yardım kartı verilir. Peki ihtiyaç sayısı kişiler sosyal yardım başvurusunda nasıl bulunur?

İBB Yardım Başvurusu;

 • Online yardım başvurusu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine tıklayın.
 • Başvuru Bilgileri bölümünde yer alan T.C Kimlik No, İsim, Soyisim, Doğum Tarihi, COVID-19 durumu bilgilerini girdikten sonra Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayın.
 • İletişim bilgilerinizi girin.
 • Ön Tespit Bilgileri bölümünde yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusunda bulunduktan sonra vermiş olduğunuz bilgiler değerlendirilir. Uygun görülmesi halinde ailenin sosyal incelemesi için eve gelinir. Sosyal incelemeden sonra uygun görülen kişilerden ihtiyaçlık durumlarını gösteren evraklar istenir. Uygun görülen vatandaşlar İBB sosyal yardımlarından faydalanmaya başlar.

İBB yardım başvurusunda bulunduktan sonra yoğunluk ve ihtiyaçlık durumuna göre sosyal inceleme için ev ziyaretleri yapılır. İncelemede uygun görülen vatandaşlar belgeler istendiği zaman bu belgeler belirtilen tarihte teslim edilmelidir. Evrak tesliminden sonra inceleme yapılarak bilgilendirme mesajı yapılacaktır. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda 6 ay sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Sosyal Destek Yardımları

İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması için kurulmuştur. Vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunma konusunda en çok hizmet veren belediyelerden birisi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. İBB tarafından geliri olmayan vatandaşlara bir çok yardım verilmektedir. Bu yardımlardan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar faydalanabiliyor. Başvuru sonucunda uygun görülen ailelere yardım kartı (İstanbulkart) veriliyor. Aileler bu kart ile Migros, BİM, A101, ŞOK gibi marketlerden ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

İBB tarafından verilen sosyal yardımlar;

 • Sosyal Destek Kartı: (Sosyal destek kartına yüklenen para ile aileler alışveriş yaparak ihtiyaçlarını giderebiliyor.)
 • Eğitim Desteği: Eğitim Destek Paketinden ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen üniversite öğrencileri faydalanır. Öğrencilere bir defa 250 TL eğitim yardımı yapılır. Para öğrencinin İstanbulkart’ına yüklenir.
 • Tablet Desteği
 • Anne Bebek Destek Paketi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların  0-3 yaş arası 1 veya 1’den fazla çocuğu olduğu için daha fazla geçim sıkıntısı yaşayan aileler faydalanır.
 • Yenidoğan Desteği
 • Aile Destek Paketi: Muhtaçlık sınırı altında geliri olan aileler faydalanabilir. Yardımsever vatandaşlar, muhtaç vatandaşlara destek olurlar.
 • Askıda Fatura
 • Halk Ekmek Desteği
 • Halk Süt Desteği: İBB’den sosyal destek alan ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocukları için haftalık çocuk başına 2 litre süt yardımı yapılır.
 • Eşya Desteği
 • Tersine Göç Desteği

İBB Sosyal Ekonomik Destek Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

blank
İBB yardım sorgulama ekranı

İBB sosyal yardım başvuru sorgulamasını online olarak yapabilirsiniz. Sosyal ve Ekonomik Destek Programı sistemi sayesinde istenen bilgileri girerek yardım başvurusu sonucunu öğrenmek mümkün. Adım adım sosyal ekonomik destek yardım başvurusunu nasıl sorgulayacağınızı anlattık.

İBB Sosyal Ekonomik Destek Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresine gidin.
 • Açılan “Başvuru Sorgulama” ekranında istenen T.C Kimlik No, Doğum Tarihi, İsim ve Soyisim alanlarını doldurun.
 • Sorgula butonuna basarak yardım kartı başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirin.

Başvuru yaptıktan sonra yetkililer evinize incelemede bulunuyor. Daha sonra destek alabilmek için bazı evraklar istenir. Evrak tesliminden sonra gerekli incelemer yapılarak sosyal destek süreci hakkında mesajla bilgilendirme yapılır. Sonuç için başvuru sorgulama ekranını kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde ve Nerelerde Geçerli?

İBB tarafından muhtaç vatandaşlara verilen sosyal destek kartı bir çok market ve üye işyerlerinde geçerlidir. Yardım kartını alan vatandaşlar bu market ve işyerlerinden alışverişlerini yapabilirler.

Sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler;

 • A101
 • BİM
 • Migros
 • CarrefourSa
 • Şok
 • Çağrı
 • Happy Center
 • Kim
 • Onur Market
 • İBB Ulaşım Araçları
 • Türkiye İş Bankası anlaşmalı üye işyerleri
 • İstanbul Halk Ekmek Büfeleri
 • Halk Bakkal
 • Beltur

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusunda bulunacak olan kişilerin muhtaç, yoksul ve ihtiyaç sahibi olması gereklidir. Çalışan ve durumu yerinde olan kişilere yardım kartı verilmez.

 • Herhangi bir işte çalıştığı halde üzerine hiç birşey olmayan, kalabalık bir aile olan ve ailesinin ihtiyacını karşılayamayan kişiler.
 • Sağlık engelinden dolayı çalışamayan ve ihtiyaç sahibi olan kişiler.
 • Eşi vefat eden ve hiç bir geliri olmayan kadınlar başvurabilir.

Hem kişiler hemde aileler İBB sosyal yardımlarından faydalanabilir. Yarımdan faydalanabilmek için sosyal inceleme sonucunun olumlu olması ve istenen belgelerin iletilmesi gerekiyor. Başvuru sonucunda şartları karşılayan ve yardım yapılması onaylanan kişilere sosyal yardım kartları gönderilir.

Beyaz Masa Yardım Başvurusu

Beyaz masa yardım başvurusu Sosyal ve Ekonomik Destek Programı formunu doldurarak yapılır. Yapılan başvurular resmi çalışma gün ve saatlerde işleme alınır. Ön değerlendirme yapıldıktan sonra uygun görülen vatandaşların evlerine sosyal inceleme ekipleri gönderilir. Ekiplerin uygun görülmesi halinde SMS ile vatandaşlar gerekli evraklar istenir. Bu evraklar incelendikten sonra uygun görülmesi halinde SMS ile bilgilendirme yapılır. Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşa yardım kartı gönderilir.

İstanbul İl sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar beyaz masa yardım başvurusunda bulunabilirler. Aklınıza kalan sorular için ALO 153 çözüm merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yardım Kartı Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Sosyal yardım başvuruları ilk olarak ön değerlendirmeden geçmektedir. Ön değerlendirme sonrasında sosyal inceleme başlatılır. İnceleme sonucunda yardım almaya hak eden vatandaşlardan belge istenir. Belge tesliminden sonra incelemeler yapılır ve vatandaşa SMS yoluya bilgilendirme mesajı gönderilir. Yoğunluğa göre başvuru sonucunun ne zaman açıklacağı hakkında net bir bilgi vermek doğru değildir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Yardım kartını alan vatandaşlara ihtiyaçlarını gidermeleri için para yardımı yatırılır. İBB yardım kartına değerlendirme sonucunda uygun görülen tutar yüklenir. Yatırılan ödeme sonrasında cep telefonuna mesaj ile bilgilendirme yapılır. Sosyal Yardım Kartınıza (İstanbulkart) ödemeler 1’i ve 5’i arasında yüklenmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

İBB sosyal yardım kartınızın kaybolması, çalınması veya ATM’de unutulması durumunda ALO 153 çözüm merkezi numarasını arayarak kartı kapatmalısınız. Yeni sosyal yardım kartınız İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından tarafından hazırlanarak tarafınıza ulaştırılacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Yorumları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartım iptal oldu. 150 TL yardım yapılıyordu. Bilgileri girdikten sonra uygun görülmemiş ve kart iptal edilmiş.

(Gelen mesajda “İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na yapmış olduğunuz müracaatınız Belediyemiz Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmenliği’nde belirlenen kriterlere uygun olmadığı için talebiniz değerlendirmeye alınamamıştır.)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Sosyal Yardım Kartı Para Yatırılmıyor: Yardım kartına aylardır para yatmıyor. Herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

(ALO 153 çözüm merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.)

→İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yaptık fakat henüz eve gelmediler.

(Yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanıyor olabilir. ALO 153 çözüm merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.)

İBB Sosyal Yardım Kartı ile yapılan yorumlar genellikle kartın iptal olduğu, paranın yüklenmediği ve başvuru sonucu eve gelinmediği hakkında. Vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konular bunlar. Sorunlarınızla ilgili Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Olumsuz Sonuçlandı Ne Yapmalıyım?

İBB sosyal yardım başvurusu olumsuz sonuçlandıysa ve ihtiyacınız varsa (muhtaç haldeyseniz) 6 ay sonra yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

İBB sosyal destek kartı başvurusu onaylandı. Kartım ne zaman gelir?

Yardım başvurusu sonucunda Sosyal Destek Kartı (İstanbulkart) ikamet adresinize gönderilir.

İBB Sosyal Yarım Kartımın Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Yardım kartınızın şifresini unutmanız durumunda kimliğinizle birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne uğrayarak yeni şifrenizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu