Maddi Destek

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ücretsiz İstanbulkart)

Anne kartı nasıl kullanılır anne kartına nasıl başvurulur 0-4 yaş annelere ulaşım ücretsiz başvuru formu var mı anne kart başvurusu nereden yapılır anne kart ücreti ne kadar anne kartı kimlere verilir sorgulama nereden yapılır annelik kartı nasıl çıkartılır nasıl aktifleştirilir gibi sorularınızın cevabı bu içeriğimizde. İstanbul’da ikamet edip 0-4 yaş arası çocuk sahibi anneler, anne kart ile ücretsiz seyahat edebilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu kararla uygulamaya koyulan Anne Kart, TC vatandaşı olan ve İstanbul’da ikamet eden annelere veriliyor. Anne kartı ile anneler İstanbul içinde toplu taşımadan ücretsiz şekilde faydalanabilecekler. Peki İBB tarafından verilen anne kart başvurusu nasıl yapılır anne kart başvurusu online yapamıyorum mu diyorsunuz? Ücretiz İstanbulkart nasıl alınır? İBB anne kartı nasıl alınır kaybolan kartı nasıl tekrar çıkarılır gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya topladık.

Anne Kart Nedir?

Anne Kart, İBB Meclisi tarafından 17 Temmuz 2024 tarihinde alınan kararla 0-4 yaş aralığında çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı tanınması için verilen karttır. Bu kart ile TC vatandaşı, İstanbul’da ikamet eden çocuklu anneler İstanbul ili içerisinde ücretsiz olarak toplu taşımadan faydalanabilecek. Anne kart başvuruları internet üzerinden yapılabilmektedir. Anne Kart ile toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanmak isteyen anneler başvuruları yaparak kısa sürede bu karta sahip olabilirler. İBB Ücretsiz Anne Kart başvuru adımları aşağıda belirtilmiştir. Şartları taşıyan bir anne iseniz başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra kartınıza sahip olabilirsiniz.

İBB’nin bir diğer hizmeti ise sosyal yardımlardır. İhtiyacı olan vatandaşlara belediye tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Sosyal Yardım Kartı İstanbul Kart için Edirnekapı Sosyal Yardımlaşma birimine veya 444 00 93 telefon numarası üzerinden iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

0-4 yaş arası çocuk sahibi anneler kart başvurusu için https://bireysel.istanbulkart.istanbul/tr adresini kullanabilirler. Anne kart başvurusunda bulunmak istiyorsanız hemen linke tıklayarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

blank
Anne Kart başvurusunu internetten kolaylıkla yapabilirsiniz.

Anne Kart başvurularını İstanbulkart Başvuru Merkezlerinden de yapabilirsiniz. Koronavirüs salgını nedeniyle evinizden çıkmadan kart başvurusu yapmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada e-posta ve şifre bölümüne giriş bilgilerinizi yazarak giriş yapıi
  • Eğer daha önce kaydınız yok ise Kayıt Ol butonuna tıklayarak kayıt olun,
  • Açılan sayfada Anne kart butonuna tıklayı sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun,
  • Anne Kart’ınız dilediğinizde evinize gönderilir, dilerseniz size en yakın başvuru merkezine gönderilir. Hangi seçimi yapmak isterseniz yapabilirsiniz.

Size en yakın başvuru merkezlerini öğrenmek için tıklayınız.

Anne Kart Başvuru Şartları

Anne Kart ile ücretsiz ulaşım hakkından faydalanmak için aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız gerekir. İşte o şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vaydandaşı olmanız,
  • 0-4 yaş aralığında çocuğunuzun olması,
  • İstanbul ilinde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki yazmış olduğumuz üç şartı karşılayan anneler İBB ücretsiz ulaşım hakkından faydalanabilirler. Ücretsiz kart ile toplu taşımada herhangi bir ücret ödenmez. Bu sayede anneler yolcuklarını herhangi bir ücret ödemeden yapabilirler.

Çocuğu Olan Annelere Ücretsiz İstanbulkart

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 17.07. 2024 tarihinde almış olduğu kararla 0-4 yaş aralığında çocuğu olanlar ücretsiz İstanbulkart olan Anne Kart alabilecekler. İstanbul’da yaşayan bir çok kadın başvuru yaparak kartlarına kavuştular. Eğer sizde şartları karşılıyorsanız kart başvurusunda bulunarak İstanbul içi ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Anne Kart başvurusu yaparak kartlarını alan anneler ücretsiz seyehat edebilmenin dışında kartlarına bakiye yükleyebilirler. Bu bakiye ile Beltur, BNB (bisiklet), Sosyal Tesisler, İspark, İsper, Migros, A101, Hamidiye Otomatları ve İtaksi benzeri sosyal alanlarda ödeme işlemlerini yapabilirler.

Bu karar annelerin sosyal hayata katılımlarını sağlayarak, aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla alınmış. Çocuğu olan anneleri çok memnun eden bu karar ile annelerin toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanması sağlanmıştır. Eğer sizde şartları karşılıyorsanız hiç vakit kaybetmeden başvurunuzu tamamlayarak kısa sürede ücretsiz ibb istanbulkart’a sahip olabilirsiniz.

Kocasından boşanmış olan kadınların hangi haklardan faydalanabileceğini boşanan kadınlara maaş bağlanıyor mu? Linke tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Anne Kart ile Ulaşım Ücretsiz Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu