Güncel Bilgiler

İ Harfi İle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Bayrakları

İ harfi ile başlayan ülkelerin sayısı 8’dir. Dünyada bulunan 195 devletten 8 tanesinin baş harfi i ile başlamaktadır.

Bir çok büyük ülkenin baş harfi i ile başlamaktadır. İşte i harfiyle başlayan ülkeler isimleri , başkentleri ve bayrakları…

İtalya

İtalya Bayrağı

İtalya, Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 2024 verilerine göre 60,36 milyon kişidir. Başkent ise Roma’dır. Resmi dili ise İtalyanca’dır. İtalya’daki en önemli dinî inanç Hristiyanlıktır. Katolik mezhebine bağlı olanların sayısı çok fazladır. 2008 yılında dünyanın en büyük yedinci Avrupanın ise dördüncü ekonomisi olarak kayıtlara geçmiştir. Başkent Roma ise yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi halinde kalmıştır. En çok göç alan ülkelerin başında gelmektedir.

İspanya

blank
İspanya Bayrağı

İspanya, Avrupa’nın güneybatısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Madrid, 2024 verilerine göre nüfusu ise 46,94 milyondur. Resmi dili ise İspanyolca’dır. İspanya halkının %68’si Katolik, %25 Dinsizdir. İspanya’da konuşulan diller İspanyolca, Katalanca, Galiçyaca, Baskça ve Aranese’dir. Avrupa’nın en fazla turist alan ülkelerindendir. 2012 verilerine göre dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke konumundadır. Avrupanın en yüksek ikinci ülkesidir. Ayrıca Fransa’dan sonra batı avrupadaki en büyük ikinci ülke konumundadır.

İran

blank
İran Bayrağı

İran, Güneybatı Asya ülkesidir. Başkenti Tahran olan ülkenin 2018 verilerine göre nüfusu 81,8 milyondur. Ülkenin resmi dili Farsça’dır. Resmî din olarak ise Anayasaya göre İslam’dır. Ortadoğu’da bölgesel güç olan İran’ın ekonomisi petrol, doğalgaz, tarım be devlet işletmeciliğine dayalıdır. Pers Uygarlığı’nın ise anavatanıdır. Kültürel zenginliklere sahip olan ülke, doğal güzellikleri ile de göz kamaştırıyor. Geçmişi ise milattan önce 4000’li yıllara kadar dayanmaktadır.

İzlanda

blank
İzlanda Bayrağı

İzlanda, hem bir ada ülkesidir, hemde bir avrupa ülkesidir. Ülkenin başkenti Reykjavik, nüfusu ise 2024 verilerine göre 364.134 kişidir. Ülkenin resmi dili İzlandaca, din olarak ise halkın yüzde 95,6’sı Hristiyanlığın Evangelist mezhebine bağlıdır. 103.000 km² yüzölçümüne sahiptir. İzlanda ada devleti olduğu için balık ve balıkçılığa çok önem vermektedir. Ekonominin büyük bir kısmınıda balıkçılık oluşturmaktadır. Doğal güzellikleri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

İsrail

blank
İsrail Bayrağı

İsrail, batı asyada yer alan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 2018 verilerine göre 8,884 milyon, başkenti ise Tel Aviv’dir. Nüfusun çoğunluğunu yahudiler oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük 43. ekonomisine sahiptir. Kudüs’ün ilan edilmesinin ardından egemenlik tam olarak sağlanamamıştır. Ekonomisi ise teknolojik araç gereç üretimi, tarım, sanayi ve turizme dayalıdır. Ilıman iklimi ve ülkedeki plajlar sayesinde turist çekmeyi başarmaktadır.

İrlanda

blank
İrlanda Bayrağı

İrlanda, Kuzetbatı Avrupada yer alan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Dublin, nüfusu ise 2024 verilerine göre 4,904 milyondur. Resmi dili İrlandaca olan ülkedeki nüfusun Nüfusun % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır. Ülkenin ekonomisi ekonomisi tarıma ve endüstriye dayalıdır. İrlanda dünya devletleri arasında refah düzeyi olarak ilk on içerisindedir. İrlanda’da suç oranları bir çok Avrupa ülkesinden oldukça düşüktür.

İsveç

blank
İsveç Bayrağı

İsveç, Kuzey Avrupada bulunan İskandinavya yarımadasına bulunan bir avrupa ülkesidir. Ülkenin nüfusu 2024 verilerine göre 10,23 milyon, başkenti ise Stokholm’dur. Ülkenin resmi dili İsveççe’dir. Halkın %57,7’si. İsveç Kilisesi’ne bağlıdır. Ekonomi olarak gelişmiş olan ülkenin ekonomisi hidroelektrik, kereste ve demire dayalıdır. Ayrıca ilaç sanayisi, kimyasal ürünler, makine üretimi, ev eşyaları ve aletleri, demir ve çelik gibi üretim tesisleri bulunmaktadır.

İsviçre

blank
İsviçre Bayrağı

İsviçre, bir avrupa ülkesidir. İsviçre yasalarında resmî başkent belirtilmemiştir. Nüfusu 2024 verilerine göre 8.570.000 kişidir. Herhangi bir resmi devlet dini bulunmamaktadır. Ülkede bulunan etkili din gruplarını %38.8 ile Roma Katolik Kilisesi ile %30,9 ile çeşitli protestan mezhepler oluşturmaktadır. Zürih ve Cenevre en büyük şehirleridir. Avrupanın en refah ülkelerinden birisidir.

İ Harfi İle Başlayan Ülkeler

  • İtalya
  • İspanya
  • İran
  • İzlanda
  • İsrail
  • İrlanda
  • İsveç
  • İsviçre

A Harfi İle Başlayan Ülkeler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu