Güncel Bilgiler

Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar? Kenevir Alan Firmalar

Devletimizin de hint keneviri ile ilgili yetiştirme yasası çıkarmasından sonra en çok merak edilen konular arasında hint keneviri tohumu ne kadar ve hin keneviri alan firmalar hangileridir gibi konular gelmektedir.

Ülkemizde hasat sonrasında kenevir satın alan bir çok firma bulunmaktadır. Özellikle çıkan yasa ile birlikte 19 ilde hint keneviri yetiştiriciliğinin yapılması bu alanda özellikle tekstil firmalarının ihtiyacını gidermesini sağlamıştır.

Şimdiye kadar ülkemizde kenevirden sadece uyuşturucu yapıldığı sanılsa da bu yasa ve verilen bilgiler sonrasında bir çok alanda kullanıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Kenevir üretimi yapmak istiyorsanız öncelikle ülkemizin yerli tohumlarını kullanmak mecburiyetiniz vardır. Yurtdışından tohum getirmek oldukça zordur ve bunu yanı sıra üretime geçebilmekde pek mümkün değildir.

Bütün bunlar ve tohumu nereden alacağımız sorularının yanı sıra üretimi yapılan kenevir tohumu alan firmalar hangileridir hep birlikte inceleyelim.

Kenevir Tohumu Ekmek Yasak Mı?

Bütün ülkelerin aldığı kararlara göre kenevir tohumunun ekilmesi ile ilgili yasalar vardır. Bazı ülkelerde tamamen yasak olan ürün ülkemizde ise 19 ilin kenevir üretmesine izin verilmiştir.

Bu illerin merkezlerinde ve ilçelerinde ilgili kurumlara başvurarak kenevir üretimi yapılabilmektedir. Ülkemize kenevir tohumu ekilmesine müsaade edilen iller;

 1. Bartın
 2. Burdur
 3. Çorum
 4. İzmir
 5. Antalya
 6. Amasya
 7. Karabük
 8. Kastamonu
 9. Kayseri
 10. Ordu
 11. Malatya
 12. Kütahya
 13. Tokat
 14. Rize
 15. Samsun
 16. Sinop
 17. Uşak
 18. Yozgat
 19. Zonguldak

illerinde kenevir tohumu ile üretim yapılabilir.

Bu illerin hepsinde üretim yapılabiliyor olmasına rağmen ticari olarak ve en fazla verim alınan Samsun ve Kastamonu illeridir. Tohum ve lif üretiminin yapılması kararlaştırılmış ve bu illerde yasaklar kaldırılmıştır.

Bu iller dışında ekilmesi halinde ceza uygulanan ve üretimi yasak olan kenevir tohumu için ilgili illlerde çiftçiler ve bilimsel araştırma yapacak kişiler kenevir tohumunu üretebilir ve satışını gerçekleştirebilirler.

Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar?

blank
The hand holds green young hemp with inflorescences. Growing marijuana in the woods or forest.

Hint keneviri ekecek kişiler yasal izinleri aldıktan sonra üretimin yapılması adına tohum alımı yapmak durumundadırlar. Üretim yapılacak ilde izin alırken kenevirin hangi türünü üreteceğiniz ile ilgili de detaylı bilgiler vermek durumundasınızdır.

Bu durumun sebebi hint kenevirinin yapraklarından aynı zamanda uyuşturucu üretilmesidir. Ancak bu sadece bu amaçla kullanıldığını düşündürmemelidir. Çünkü hint keneviri ile oldukça fazla endüstriyel üretim yapılmaktadır.

Bir çok faydası bulunan ve bir çok alanda kullanılan ürünün tek zararı uyuşturucu üretilmesi olmasında rağmen diğer bütün faydalarının bilinmesini engellemektedir bu durum.

Kenevir tohumunun kilogramı çiftçi ve tarım kredi koperatiflerinden edindiğimiz bilgiye göre 2020 yılında 30 TL olarak satışa sunulmuştur.

Üretim sonucunda 1 dekar araziden neredeyse 60 kilogram kadar tohum çıkmıştır. Yapılan araştırma 2020 yılında 59 hektar araziden 1 ton tohum elde edildiği yönündedir.

Peki kilogramı 30 TL olan hint keneviri tohumunu satın aldınız ve üretimine başladınız sizden bu ürünü kim satın alacak.

Hint Keneviri Alan Firmalar

blank

Endüstriyel bir bitki olan kenevir Amerika kıtasında üretimi yasak olmayan ancak bir çok Avrupa ülkesinde yasaklanan bir bitki türüdür. Ülkemizde de uyuşturucu üretilmesi nedeniyle yasaklanmış sadece ilaç sanayide kullanmak üzere belirli miktarda üretimi yapılmıştır.

Ancak gerek faydaları gerekse bir çok alanda kullanılması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yasa ile yukarıda bahsettiğimiz illerde tekrardan devlet kontrolünde üretilmeye başlanmıştır.

Tek yıllık bir bitki olan kenevirin en değerli yeri lifleridir. Güçlü bir lif yapısına sahip bitki bu nedenle bir çok alanda kullanılmaktadır. Hasat işlemi ise elle ve tarımsal makinelerle yapılabilir.

Lifli yapısının esnekliği nedeniyle ketene benzeyen kenevir tohumu hasattan sonra kurutulur ve liflerinden ayrılır. Bu aşamadan sonra hint keneviri alan firmalar üretim için sizden ürünü satın alırlar.

Hint keneviri kullanım alanları olarak dayanaklı olduğu için yelken, halat, yangın musluğu, dikiş ipliği gibi güçlü olması gereken alanlarda da kullanılır.

Sizden hint keneviri alan firmalar ise genellikle;

 • Kozmetik ve sabun yapımı üretimi yapan firmalar
 • Kağıt üretimi yapan firmalar
 • Petrol yan maddeleri ile ilgili üretim yapan firmalar 
 • Kumaş üretimi ve tekstil alanının bir çok firmasında 
 • Otomotiv sektöründe özellikle dayanıklı kumaşların kullanılacağı alanlarda 
 • Yakıt ve benzeri sektörlerde
 • İlaç sektörü 

gibi sektörlerde üretim yapan firmalar satın alımı gerçekleştirirler.

İlaç, tekstil ve otomotiv sektörlerinin ham madde ihtiyacını gidermiş olursunuz. Özellikle poşet sanayisi gibi alanlarda devletimizin de desteklediği sıfır atık ve naylona açılan savaş nedeniyle çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu alanlarda üretim safhasına da geçilmesi halinde TUBİTAK ve diğer kurumların teşvik ve desteklerinden faydalanılabilir.

Kenevir tohumu üretimini için izin verilen ilk yılda 1 ton kenevir tohumu ki bu özellikle ilaç sanayisinde kullanılır. 9 tonda kenevir lifi üretilmiştir. Bu yıllarda oranın çok daha fazla artması beklenmektedir.

İşlenmemiş ya da Kavrulmamış Kenevir Tohumu Faydaları

Hint kenevirine aynı zamanda dişi kenevir adı da verilmektedir. Bu durum şundan kaynaklanıyor üretim yapan çiftçiler kenevirlerin dişi ya da erkek olup olmadığı anlayamamaktadır.

Ancak bu üretilen kenevirlerin ortalama olarak %70′ lik bölümü dişi kenevir olurken sadece %30′ luk kısım erkek kenevirdir.

Bu erkek kenevir tohumunun ise pek çok faydası bulunmaktadır. Gıda sanayisinde çok kullanılan erkek kenevir tohumları kavrulabileceği gibi, çiğ olarak da kullanılabilmektedir. Karışımlar halinde kullanılmasının anı sıra kek ve böreklerde de kullanılabilmektedir. Kenevir tohumunun faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Kalsiyum kaynağı içermesinden dolayı kemikleri güçlendirmektedir.
 • İçeriğinde çok sayıda vitamin ve demir bulunmaktadır. Kansızlık, kansızlığa bağlı olarak yorgunluk hissi, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Folik asit, A, B, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan erkek kenevir tohumu bu alanda hastalıkları olanlara şifa olabilir.
 • Kenevir tohumu içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim problemlerine yardımcıdır. İshal, kabızlık gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, sodyum, manganez gibi mineralleri barındırır.Cilt sağlığı ve saçlar için oldukça faydalıdır. Ciltte kullanıldığında daha parlak bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu sebeple kozmetik sektöründe çok sık kullanılmaktadır.
 • Vegan beslenme içinde kullanılabilecek bir üründür.
 • Gama linolenik asit adı verilen yağ asidine sahip olması durumunda hormanal dengeyi sağlamaya yardımcı olmaktadır.
 • Uyku problemi olan kişiler için özellikle magnezyum içermesi nedeniyle bu sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı bir besindir.
 • İçeriğinde omega yağ asitleri bulunmaktadır. Bu da beyin sağlığınız için oldukça faydalıdır.
 • Kalp damar için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kolesterolü de  düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Ağrılı adet dönemlerinde kullanıldığında rahatlama etkisi yaratacaktır bunun da sebebi magnezyum eksiliğini gidermesidir.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı Bir İş Olarak Yapılabilir

Faydaları ve kullanılan alanlarından bahsettiğimiz kenevir tohumunun sizde üretici olarak kullanmak istiyorsanız karlı olup olmadığını merak ediyorsunuzdur.

Öncelikle her işte olduğu gibi profesyonel ve bilgili olmak oldukça önemlidir. Kenevir yetiştiriciliği karlı bir iş olabilir ancak bazı problemleri ve sorunları göz önüne alarak bunları ne kadar tolerans edebileceğiniz ile alakalı bir durumdur.

 1. Kenevir uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları için potansiyel bir araçtır ve hırsızlık olayları çok fazla yaşanabilir.
 2. Teknik usuller dışında bir üretim yapılması halinde küflenme sorunları ile karşılaşılan ürünün üretimini detaylı olarak bilmelisiniz.
 3. Satın alacak firma ile bağlantılarınızın güçlü olması gerekir ve bu firmanın isteklerine göre üretimi gerçekleştirmelisiniz.
 4. Kenevir yetiştiriciliği ile ilgili eğitim ve bilgileri kesinlikle edinmelisiniz.

Hint Keneviri Uyuşturucu İlişkisi

Hint kenevirinin uyuşturucu yapımında farklı kimyasallar kullanılması ve karıştırılması ile kullanıldığını biliyoruz. Bunun yanı sıra halk arasında esrar olarak bilinen uyuşturucu maddesi de hint kenevirinin tohum ve yapraklarının yakılması ile elde edilir.

Bu maddenin uyuşturucu haline gelebilmesi için yanması gerekir. Seçici algıları değiştirdiği ve beyin hücrelerine de zarar verdiği için uyuşturucu olarak tanımlanmıştır.

Kalp rahatsızlıklarına yol açması ve dumanın akciğerlerde katran oluşturması nedeniyle kesinlikle kullanılmaması gereken ve ceza-i işlem uygulanan bir uyuşturucu çeşididir.

Kenevirin kullanım sektörleri ve yararları saymakla bitmez. Lifinden, tohumundan, sap ve yaprak kısımlarından istifade edilen bu ürün ülkemizde 19 ilde yasal olarak üretilir ve bu alanlarda kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu