Sağlık

Her Bel Ağırısı Bel Fıtığı Değildir

Vücudumuzun bütün yükünü çeken omurganın sağlığı en önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yanlış teşhis ve tedavi geri dönüşü olmayan hatalara neden olabilir.

İnsanlarımız bel ve omurga ağrılarında nedense korkudan doktora gitmiyor. Çalışma, gelecek kaygısı ve en önemlisi bel fıtığı tedavilerinde yanlış bilinen doktora gidersem ameliyat olursam uzun süre ayağa kalkamam düşüncesi.

Doktorlarımız bu tür rahatsızlıklarda bel ağrısı olarak değil sınır ve omurilik rahatsızlığı olarak bakıyor. Bu da çok ciddi bir bilgi birikimi ve hassas bir inceleme gerektiriyor.

Korkulardan doktora gidilmeyen tedaviden kaçınılan yada halk arasında yoğun olan yanlış ve tehlikeli uygulamalar dönüşü olmayan farklı sıkıntıları doğurabilir. Fıtık ve bel ağrılarında tek başvuracağımız yer sağlık kuruluşları ve doktorlarımız olmalıdır.

Her bel ağrısı fıtık değildir. Yapılan yanlış hareket sonucu bel ağrısı olabilir. Ancak bazı bel ağrıları fıtığın habercisi olabileceği için dikkat edilmesi gerekir.

Bel ağrısının ve fıtığın başlıca sebeplerinden biri omurgaya binen yük eşit dağılmadığı taktirde bacakta ve omuriliğin belli bölümlerinde rahatsızlık olabilir. Vücudun bazı bölgelerinde uyuşmalar, idrar tutamama gibi belirtileri olur.

Unutmayalım ki bel ağrıları dikkat edilmesi gereken ve fıtık ihtimali doğuran ağrılardır. Erken teşhis ve tedavi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Patlamamış bel fıtığında düzenli istirahat fizik tedavi ve duruş oturuş egzersizleri ile tedavi yöntemleri uygulanır.

Bazı fıtık hastalıkları sadece dinlenmekle geçtiği gibi bazı durumlarda bir kilogram kaldırma bile ciddi sıkıntılar doğurur.

Yanlış tedaviler ciddi ve dönüşü olmayan rahatsızlıklara sebep olacağı için bel ağrılarında kesinlikle doktor dışında kimselerin müdahalesine izin verilmemelidir.

Kulaktan dolma bilgilerle korkudan doktora gidilmediği için fıtık ve bel ağrıları ile ilgili çok yanlış bilgilere sahibiz.

Gelişen ve yenilenen tıp ile bu rahatsızlıklar çok kısa surda tedavi edilebilir.

Bu konuda en önemli nokta doğru teşhis uzman kişiler tarafından tedavi edilmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu