İş ve Para

Havale – EFT Ne Zaman Hesaba Geçer Hemen Geçer Mi?

Havale hesaba ne zaman geçer? Akşam yapılan eft hemen hesaba geçer mi? Bankaların para transferi için kullandığı iki farklı işlem vardır. Havale aynı banka müşterileri arasındaki para transferi iken, EFT farklı bankaların müşterilerinin para göndermek için kullandığı sistemdir.

Bu farklılık dolayısıyla bir hesaptan diğerine para aktarılırken havale ve eft arasında zaman farklılıkları oluşabilmektedir. İki para transferinin en önemli farklarından bir tanesi de biliyorsunuz ki havale haftanın 7 günü ve 24 saat boyunca kullanabileceğiniz bir işlemdir.

Ancak EFT mesai saatleri içerisinde ve sadece hafta içi günlerinde para transferini gerçekleştirebileceğiniz bir yöntemdir.

EFT hangi günler saat kaça kadar yapılabilir, EFT hesaba ne zaman geçer ve Havale hemen hesaba geçer mi sorularına tek tek cevap verdik.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Teknolojinin gelişmesi ve dijital ortamda artan para transferleri bir çok işlemi kolaylaştırmıştır. Büyük meblağlardaki para transferleri artık çoğu zaman el sürmeden bir banka hesabından diğerine aktarılabiliyor.

Eğer farklı bankalar arasında bu para alışverişini gerçekleştiriyorsanız EFT sistemini kullanacağınızı söylemiştik. Bankaların EFT işlemleri ile ilgili düzenlediği bazı kurallar vardır. Bunlar arasındaki en önemli durum ise EFT aslında sizin dijital ortamda yaptığınız işlemi banka personellerinin onaylaması sonucunda gerçekleştirilmesidir.

Bu sebepten EFT bankanın belirlediği saatler arasında hesaba geçirilebilmektedir. Ülkemizde bir çok banka bu saatler için sabah 8.30 ile akşam 16.45 saatleri arasını kullanmaktadır. Sizde EFT gönderimlerinizde bu saatler dışında hareket etmeniz halinde işleminiz bir sonraki iş günün başlaması ile gerçekleştirilecektir.

Ayrıca bu saatler hafta içi gününü kapsamaktadır. Hafta sonları EFT talimatı vermeniz paranın transferinde ilk iş günü olan Pazartesi günü gerçekleşecektir.

Bu işlemleri hafta içi doğru saatlerde yapmanız durumunda ise o anın yoğunluğuna ve para miktarının büyüklüğüne göre 30 dakika ile 90 dakika arasında farklılıklar gösterecek şekilde aktarım yapılmaktadır.

Yani EFT hemen hesaba geçer mi sorunuzun cevabı için hayır diyebiliriz. EFT işlemi en az 15 – 20 dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Havale Hemen Hesaba Geçer Mi?

Havale aynı bankanın müşterileri arasında ya da banka hesapları arasında yapılan transfer işlemidir. Havale ile yapılan para gönderimleri gün ve saat farketmeksizin her an yapılabilmektedir.

Öyle ki tatillerde dahi havale ile para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Havalenin bu avantajının yanı sıra yaptığını para gönderiminin hemen hesaba geçmesi gibi bir avantajıda söz konusudur.

Havale hemen hesaba geçer mi sorusunun cevabı ise evettir. Dakikalar içerisinde yaptığını gönderimi diğer hesapta görebilirsiniz.

Hesaba Ulaşmayan EFT İşlemleri İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Gönderimini gerçekleştirdiğimi EFT işlemleri için ilk muhatap kendi bankamızdır. Yaptığınız EFT işlemi ile ilgili olarak; gerek internet bankacılığından, gerek mobil bankacılıktan ya da müşteri hizmetlerinden EFT sorgu numarasını temin ettikten sonra; kendi bankanıza bizatihi direkt giderek başvurabilir veya bunun yerine ilk etapta bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesaba ulaşmayan EFT’ler için muhtemel bir kaç sorun şunlardır:

  1. Yanlış isim bilgisi,
  2. Hesabınızdaki olağan dışı durumlar,
  3. Hesap numarası ile ilgili sıkıntılar,
  4. Bankaya ait olabilecek bazı sorunlar.

Görüşmenizde; yaptığınız EFT işlemi tarihini, EFT  sorgu numarasını ve gönderilen kişi ile ilgili bilgileri paylaştıktan sonra EFT işleminizin akıbetinin ne olduğunu sorabilirsiniz.

Olası bir hata durumunda; müşteri hizmetleri yetkilisi tarafından işleminiz düzeltilerek, paranın karşı hesaba ulaşması konusunda gerekli işlemler yapılacaktır. Ancak EFT işleminiz sizin bankanızın EFT havuzundan çıktıysa ve karşı bankanın EFT havuzuna düştüyse, bu durumda karşı bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Eğer EFT işlemini yaptıktan sonra iptal etmek istiyorsanız anında müşteri hizmetlerini aramalısınız. Özellikle mesai saatleri içerisinde planladığınız EFT’leri iptal etmek için 15 dakikadan daha az bir zamanınız olduğunu bilmelisiniz.

Kendi bankanızın EFT işlemini onaylaması halinde iptal talebinde bulunmanız bu işlemi oldukça fazla uzatacaktır. Bazı durumlarda karşı bankanın da kabul etmesi EFT’yi işin iptal kısmını imkansız hale bile getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu