Faydalı Bilgiler

Evdeki ve Mutfaktaki Küçük Sineklerden (Üvez Sineği) Nasıl Kurtuldum?

Meyve sineği veya üvez olarak bildiğimiz küçük sinekler evimizde en çok mutfaklarda görülür. Bu küçük sinekleri ne kaçırır sorusuna cevap bu yazımızda.

Evdeki küçük sinek istilası bazen toprağını yeni değiştirdiğimiz çiçekte minik saksı sinekleri olarak görülürken, bazı zamanlarda ise manavdan aldığımız o lezzetli meyvelerin üzerinde görülmektedir.

Bu hiç istemediğimiz küçük sinekleri en son görmek istediğimiz yer ise mutfağımızdır. Mutfakta küçük sinekler neden olur evimde olan sineklerden kurtulmak için bitkisel ilacı var mı övezlerden nasıl kurtulabiliriz ? Tabi mutfak hariç sinekler yiyecekler ve giyeceklerin olduğu her yerde karşımıza çıkabilirler. Bu sineklerden nasıl kurtuluruz sorusunun cevabı ise türlerine göre değişen sinekler hakkında bilgi sahibi olmamızdan geçmektedir.

Evdeki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Mutfaktaki Sineklerden Kurtulma

Bütün küçük sinekler birbirine benzese de aslında farklı türlerden oluşmaktadır. Küçük sineklerden nasıl kurtulunur sinekler neden oluşur oluşan ince sineklerden kurtulmak için ne yapmalıyım ? Temelinde 4 türe ayırabileceğimiz bu küçük sinekler nasıl yok edilir sorusuna cevap bulabilmemiz için türünü ayırt edebilmeliyiz.

 • Meyve Sineği: Mutfakta toplanan bu küçük sinekler genellikle meyve sineği olarak bilinirler. Bu sineklerin larvaları, olgunlaşmış meyvelerde ve sebzelerin içerisinde yaşamaktadırlar. Bu besinlerin içerisinde büyüyen ve gelişimini sağlayan küçük sinekler özellikle yaz mevsiminde daha fazla görülmektedirler. Aynı zamanda mayalanmış gıdalar ile de beslenen bu küçük sineklerden kurtulmanın genel yolu tuzak yöntemidir. Bu yöntem sivrisinek hangi kokuya gelmez sorusununda cevabı olacaktır.
 • Mantar Sivrisineği: Görüntüleri siyah ve boyları küçüktür. Ev çiçeklerinin topraklarında oldukça fazla görülen bu sivrisinekler minik saksı çiçekleri olarak da bilinirler. Bazı yörelerde küçük gübre sineği olarak bilinen bu sineklerin çoğalmasının en büyük nedeni bitkilere fazla su verilmesi ve toprağın nemli olmasından kaynaklanmaktadır. Evdeki bitkilerin etrafında ve toprağında aynı zamanda pencere kenarlarında fazla görülebilirler. Saksılar için toprak değişimi ya da nemin azaltılması bir çözüm olabilir.
 • Lağım Sineği: Bu sinekler arasında ki mücadele edilmesi en zor olan ve can sıkıcılığının en fazla olduğu sinektir. Lağım sinekleri bok sinekleri ile aynı değildir. Meyve sineklerine benzemektedirler. Banyo ve mutfağınızda bu sinekleri görmeniz evdeki gider tesisatının sorunlu olduğunu göstermektedir. Gider tesisatında ki sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Meyve sinekleri ile lağım sineğini ayırt etmek oldukça zor olsa da gece boyunca aktif olan sinek lağım sineğidir. Ve biraz zikzak çizerek yürüyüp uçarlar.
 • Üvez Sineği: Bu sineklere yukarıda ki çeşitlerle karıştırıldığı için yer verdik. Ancak bunlar genelde ev ortamına dışarıdan gelen ve üremelerini dışarıda yapan sineklerdir.

Bütün bu kara sinekler için evde yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Ancak bunun haricinde evinizi sürekli temiz tutmalı ve hijyene özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda küçük sineklerden kurtulmak için

 1. Yazları dışarıda yiyecek bırakmamalı,
 2. Evimizi ilaçlamalı ya da sinek kovucuları kullanmalı,
 3. Kapı, pencerelere sineklik takmalıyız.
 4. Sivrisinek gelmemesi için çaba göstermeliyiz.

Küçük Sinekler Nasıl Yok Edilir?

blank

Mevsim şartları gereği artan küçük sinekler ve sivrisineklerden kurtulmak için sivrisinek kapanı, evde sinek kapanı gibi ilginç ve bir o kadar da anlamsız videolar yerine uygulayabileceğiniz basit sinekten kurtulma ve türüne göre sinekten kurtulma yolları şunlardır.

 • Yaz mevsiminin sonuna doğru evin içerisine aldığımız çiçekleri fazla sulamamız halinde sinek istilalarına yol açabilir. Bu sebepten çiçeklere zamanında su vererek küçük sinek oluşumunu engelleyebiliriz.
 • Sirke sineği olarak bilinen ve aslında meyve sineklerini kendisine çeken sirkenin etkisiyle bu adı almış olan sineklerden bir kap içerisine dökeceğiniz sirke ile kurtulabilirsiniz.
 • Kırmızı şarap küçük sineklerden kurtulmak için iyi bir yöntemdir.
 • Sivrisinek hangi kokuya gelmez? Limon kokusuna gelmez. Bu genel geçer kural sineklerin tamamı için geçerlidir. Limon kokulu temizlik ürünleri kullanmanız ve bir sprey şişesinin içerisine ekleyeceğiniz limon yağı sineklerden kurtulmanızı sağlar.
 • Sinekleri fazlasıyla gördüğünüz bölgelerde evde yapacağınız doğal sinek kovucuyu kullanabilirsiniz. Bir litre su içerisine iki kaşık sirke, bir miktar toz şeker ve bir kaç damla bulaşık deterjanını karıştırıp sineklerin olduğu bölgelere bırakabilirsiniz. Bu küçük sinek kovucu oldukça işe yarar bir yöntemdir.
 • Olgunlaşmış ve çürümeye yakın meyvelerin üzerini bir streç film ile kapatarak tam ortasına bir delik açıp sinekleri bu tuzağa çekebilirsiniz. Meyve sineği bu yöntem ile meyvelere gelecek ancak dışarı çıkamayacaktır.
 • Limon ve karanfilde sivrisineklerden ve küçük sineklerden kurtulmanın en etkili yollarından birisidir.

Meyve sinekleri nasıl yok edilir, küçük sineklerden nasıl kurtulurum ya da küçük sinekleri ne kaçırır sorusuna cevaplar verdiğimiz makalemiz size yardımcı olacaktır.

Unutmamanız gereken bir durum var ki bu küçük sinekler bazen hiç beklemediğiniz bir yerde sizi karşılayabilirler. Buzdolabı temizliği, evdeki nemli alanların azaltılması ve çöpün ağzının açık bırakılmaması çok önemlidir. Eğer bütün bunlara rağmen başa çıkılmayacak bir durumla karşılaşırsanız evinizi ilaçlatmaktan çekinmemelisiniz.

Sineklere dur dediğimiz bu yöntemler sonucunda sinekler görünse bile onlara burada istenmediklerini net bir biçimde göstermiş olacaksınız.

Evi Küçük Sinekler Bastı (ÇÖZÜM)

Üvez Sinekleri
Üvez Sinekleri

Bazen yetiştirilen çiçeklerin toprağında, bazende tüketmeyi unuttuğumuz lezzetli meyveler evimizde istemediğimiz küçük sinekleri davet ediyor. Özellikle de yemek hazırladığınız ve ailenizle birlikte yemek yediğiniz mutfakta son isteyeceğimiz şeylerden biridir. Özellikle üzerinde taşıyacağı mikroplardan ve estetik olarak vereceği rahatsızlıklara kadar bir çok sıkıntıyı beraberinde getirir. Bu küçük sineklere üvez sineği denir. Peki üvez sineğinden nasıl kurtuluruz?

Üvez Sineğinden Doğal Yollarla Kurtulma

Bir kabın içerisine 2 su bardağı su koyulur. 2 tatlı kaşığı toz şeker eklenir. İki tatlı kaşığı sirke de eklenir. Sonra yarım tatlı kaşığı bal eklenir. 1 veya 2 damla bulaşık deterjanı eklenir. Kaba eklenen malzemeler eritilene kadar karıştırılır. Karışım plastik bardaklara doldurulur. Bardaktaki karışım üvez sineğinin olduğu yerlere koyulur. Üvez sineklerinden kurtulmak için bu doğal yöntemi kullanabilirsiniz.

Saksıdaki çiçeklerdeki küçük sineklerden kurtulma

Saksılardaki çiçeklerdeki sineklerden kurtulmak için basit bir formül hazırlayacağız. Hem siz hemde bitkileriniz rahatsız olmayacak.

1-): İlk olarak kase içerisine yarım çay bardağından biraz fazla üzüm sirkesi alınır. Bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanı damlatılır ve karıştırılır. Bu karışım saksının yanına veya içerisine koyulur.

2-) Uygun bir kasenin içerisinde 1 çay bardağı beyaz sirke ve üzerine 1 çay kaşığı sıvı arap sabunu koyularak karıştırılır. Karışım saksının yanına veya içerisine koyulur. Formül kesinlikle zararlı değildir.

Yataktaki sarı lekeler nasıl geçer? Bu makalemizde can sıkan sarı lekeleri nasıl çıkarabileceğinizi ayrıntılı olarak anlattık.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu