Yaşam

Evde Avokado Yağı Yapabilirsiniz? Avokado Yağının Fiyatı

Evimizde avokado yağı yapmanın püf noktaları ile birlikte aktarlardan satın alabileceğiniz yağın fiyatı hakkında genel bilgileri edinmek ister misiniz?

Avokado Yağı Nasıl Yapılır?

Avokado yağı yapımı nasıl olur nasıl elde edilir soğuk sıkım avakado yağı nasıl çıkarılır ? Avokado yağı yapmak için uygulayacağınız püf noktaları ve adımları şu şekildedir. Öncelikle 1 olgun avokado, yarım litre zeytinyağı ve 1 cam konserveye ihtiyacınız olacak bu yağı yapmak için;

  1. Avokadoyu yıkayıp, soyarak çekirdeğini çıkarın.
  2. Cam kase içerisinde tahta kaşık kullanarak iyice ezdiğiniz avokadonun üzerine,
  3. Zeytinyağını dökerek biraz karıştırıp,
  4. Cam kavanoz içerisine ekleyin.
  5. Daha sonra bütün zeytinyağını bu kavanoz içerisine boşaltarak iyice çalkalayıp karıştırın.
  6. Hava almayacak şekilde kapattığınız cam kavanozu, 20 gün boyunca serin ve direk güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edin.
  7. Daha sonra güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tamamen Saf bir avokado yağı elde etmek istiyorsanız yaklaşık 12 – 15 adet avokadoyu kabuğundan ayırarak mutfak robotunuza dilim dilim doğrayın. Robotu püre ayarına getirerek avokadoları iyice ezin ve daha sonra orta boydaki bir tavaya alarak püreyi kısık ateşte pişirin.

5 dakikada bir karıştırarak avokadonun iyice kahverengi olmasını bekleyin bu esnada yağın yukarıya doğru çıktığını farkedeceksiniz. Bu pişirdiğiniz avokadoyu bir tülbent yardımıyla cam bir kaseye süzerek kendi yağınızı elde etmiş olursunuz.

Evde yaptığınız avokado yağının cildinize ve saçınıza sağladığı inanılmaz faydalar için sizi şuraya alabiliriz.

Avokado Yağı Fiyatı Nedir?

Piyasada kozmetik ürünleri satılan yerlerde ve aktarlarda bulabileceğiniz avokado yağının ortalama bir fiyat aralığı bulunmamaktadır. Çünkü bazı ürünler %100 avokado yağı içermediği için fiyatlar daha düşüktür.

Sizde satın alacağınız avokado yağının %100 olmasına ve fiyatları konusuna dikkat etmelisiniz. Bu tarzdaki ürünlerin 1 litresinin fiyatı 450 – 500 tl arasındadır. Daha küçük şişelerde ve ml olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendi yağınızı da yapabilirsiniz.

Evde avokado yağı yapabilmek için uygulayacağınız bu adımlarla sağlıklı saçlar ve ciltlere sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu