Güncel Bilgiler

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası 2024 Tutarlar

18 yaşından küçük kişilerin araba tutkularını dizginleyememe sebebi ile yasa dışı bir şekilde ehliyetsiz araba kullanmanın ciddi cezası vardır.

Bazı durumlarda ise ehliyeti olan ancak yanında bulundurmayanlar ya da bir şekilde ehliyetini kaybetmiş, elinden alınmış olanlarda ehliyetsiz araba kullanma cezası ile karşı karşıya kalabilir. Burada dikkate alınması gereken bir diğer durum ise ehliyetsiz araba kullanmanızın sonucunda bir trafik kazasına karışırsanız ayrı bir ceza daha ödemek durumunda kalacağınızdır. Aşağıda ayrıntılarıyla ehliyetsiz araba kullanmanın cezaları ve ehliyetsiz araç kullanıp kazaya karışmak ne kadar sizler için yazdık.

2024 Yılında Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Araç farketmeksizin araba, kamyon, kamyonet, motosiklet, tır ya da traktör için ehliyetsiz araba kullanmanın cezası vardır. Eğer kullandığınız araç size ait değilse bu durumda araç sahibine de ayrı bir ceza yazılmaktadır. Bütün diğer trafik cezalarında olduğu gibi her yıl zam oranları ehliyetsiz araç kullanma durumunda da güncellenmektedir.

2024 yılında gelen zamlarla birlikte ehliyetsiz araç kullanma cezaları:

  • Araba sahibi ehliyetsiz araç kullanması durumunda 2.698 TL ceza ödemek durumunda kalmaktadır. Ceza kesildikten sonra ilk 15 gün içerisinde %25 indirimli ödemeniz halinde 2.023 TL olarak ödersiniz.
  • Aracın sahibi değilseniz ve ehliyetsiz araç kullanıyorsanız bu durumda toplam ceza tutarı olarak 4.946 TL ceza ödersiniz, yine aynı şekilde %25 indirimli ödemek isterseniz de 3.709 TL ödenmektedir.
  • Sürücünün ehliyeti varsa ve o anda yanında taşımıyorsa bu durum içinde ayrı bir ceza uygulanmaktadır. Yanınızda olmayan ehliyetiniz için ödeyeceğiniz ceza tutarı 314 TL’dir. %25 indirimli tutar ise 235 TL’dir.

İkinci Kez Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

Araba sahibi olanlar ve ehliyetsiz yakalanan sürücüler bu sorunun cevabını merak etmektedir. Alkollü araç kullananlar için trafik cezaları artarak devam ederken, ehliyetsiz araç kullanmanın tekrarında farklı bir protokol uygulanmamaktadır.

Yani siz ikinci kez ehliyetsiz olarak araç kullanır ve yakalanırsanız trafik cezası olarak birinci defada ödediğiniz tutarın aynısını ödemek durumunda kalırsınız. Ehliyetinize trafik polisi el koyduğunda siz bu şekilde trafiğe çıkarsanız ve sorgulama sonucunda ehliyetinizin yanınızda olmadığı anlaşılır tekraren bu cezaları ödersiniz.

2024 Yılında Güncellenen Trafik Cezaları

Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Kazaya Karışma Durumunda Ödenecek Ceza

Ehliyetsiz araç kullanarak kazaya karışan bir kişi kaza sonucu ölüm ve yaralanma gibi durumlara sebebiyet verirse sürücü hapis cezasına kadar ağır cezalar alabilmektedir.

Ayrıca yukarıda bahsedilen ceza tutarları da para cezası olarak uygulanır. Ölümlü kazalara “asli” kusurlu olarak sebep olan kişilerin ehliyetine de mahkeme kararı ile 1 yıl süreyle el konulabilecek.

Aracın Sınıfına Uygun Ehliyetiniz Olmadan Araba Kullanmanın Cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 39. Maddesi 2.fıkrasına göre ehliyet sınıfınıza göre sürmeye yetkiniz olmayan araçları sürmeniz halinde hem size hem de aracı size kullandırtan kişilere trafik cezası yazılmaktadır.

Bu cezanın bedeli ise 2024 itibariyle bu ceza bedeli 1.228 TL, 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimle 921 TL.

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası

Ehliyetsiz araba kullanma gibi motor kullananlar içinde aynı trafik cezaları kullanmaktadır. Motor daha düşük hacimli olduğu zaman trafik cezasının az olabileceğini düşünebilirsiniz ancak araba kullanmakla bir farkı bulunmamaktadır.

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezasını Taksitle Ödeme

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından 2015 yılında trafik borçlarına taksit düzenlemesi getirildi. Bu durum sonucunda ehliyetsiz araç kullanma cezasını da taksitlendirme işlemleri yapabiliyorsunuz. Öncelikle taksitlendirme için vergi dairelerine gitmeniz gerekir. Vergi dairelerinde trafik cezası borçlarını taksitlendirmek için borcunuzun taksitlendirme farkını hesaplayarak taksit işlemini başlatır. 4 taksit yapılarak ilk taksitin peşin ödenmesi sizden istenir. İlk taksiti ödedikten sonra 3 ay eşit taksitlerle ödeme planı yapılmaktadır. Sürücü ya da araç sahibi bu imkândan yararlanmak istiyorsa 1 ay içerisinde başvuru yapması gerekmektedir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar? 2024 Güncel
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2024 (Ceza Sorgulama)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu