Sosyal Trendler

Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılıyor Hangi Bankaya Yatırılır 2021

27.10.2021
Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılıyor Hangi Bankaya Yatırılır 2021

Ehliyet yenilenirken ödemek durumunda olduğumuz değerli kağıt, harç ve hizmet bedeli ücretleri nereye yatırılıyor. Ya da hangi bankaya yatırılır sorusunun bir çok cevabı vardır.

Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılıyor

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki bağlı olduğunuz ildeki nüfus müdürlüklerine gitmeden önce ehliyet yenileme ya da yeni çıkarma ücretini yatırmanız gerekmektedir.

Önceden İl Emniyet Müdürlükleri’nde hizmet bedeli ve değerli kağıt bedeli ödemeleri yapılabiliyordu. Ancak ehliyet yenileme işlemlerinin İl Nüfus Müdürlükleri’ne alınması ile birlikte anlaşmalı olan bankalara ehliyet yenileme ücreti ödenmektedir.

Ehliyet çıkarma işleminiz ile uğraşırken para yatıracağınız bankalar için toplam üç kalem bir ödeme yapacaksınız;

 1. Sürücü Belgesi Harç Ücreti
 2. Değerli Kağıt Bedeli
 3. Hizmet bedeli

ilk defa ehliyet alacak kişiler için ya da ehliyet sınıfını yükseltmek isteyen araç sürücüleri bu üç bedeli de yatırmak durumundadır.

Ancak ehliyetini yenileyecek kişiler 3 kalemden sadece 2’sini ödemektedirler. Bunlar ise;

 1. Değerli Kağıt Bedeli ve
 2. Hizmet bedelidir.

Kalem kalem ödeme alındığı için bu ödemeleri online bankacılık sistemlerinden yapmanız biraz daha zahmetli olabiliyor. Bunun yerine maliye bakanlığının ya da Türk polis teşkilatını güçlendirme vakfının anlaşma yaptığı bankalara gidip ödemeniz daha mantıklı olacaktır.

Bu ücretlerden değerli kağıt bedeli ülkemiz için ödediğimiz bir vergi türüdür. Hizmet bedeli ise trafik teşkilatı vakfına ödenen bir bedeldir.

Önceden ehliyetinizi yenilemeniz için il emniyet teşkilatına gitmeniz gerekiyordu. Ancak şu anda il nüfus müdürlükleri bu işlemleri halletmektedir.

2023 yılına kadar yenilenmesi gereken ehliyetler için sizde yenileme işlemlerini halledip ehliyet için sağlık raporunu çıkarıp daha sonra yenileme ücretini ödemelisiniz. Çipli kimlikler 2023 yılı itibari ile herkesin kullanması gereken kimlikler olarak hayatımızda yer alacaktır.

2021 Ehliyet Yenileme Ücretleri Ne Kadar

Mevcut bulunan ehliyetinizi yenilemek için sadece Değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli ödemenizin yeterli olduğunu yukarıda belirtmiştik.

Sadece bu iki işlem için 15 TL ücret talep edilmektedir. 2021 yılında güncel olarak ödemeniz gereken bu miktar 6 aylık dönemlerde artış gösterebilmektedir. Sizde en az ücretle ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız bir an önce başvurmanızda fayda vardır.

Bu yenileme ücretini ise isterseniz Ziraat Bankası atm’lerinden kartsız işlem ile yatırabilir ya da aşağıda yer alan listeden istediğiniz bankaya giderek ehliyet değişimi için paranızı yatırabilirsiniz.

Son zamanlara artan şikayetlerden bir tanesi ise Ziraat Bankası ve devlet bankaları dışındaki bankaların vatandaşın bu değerli işi ile uğraşmamak için “sistem yok” gibi bahaneler ürettiğinin iddia edilmesidir.

Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılıyor

Ehliyet yenileme ücreti için hizmet bedeli ve değerli kağıt ücretini yatırabileceğiniz bankalar;

 1. Akbank
 2. Aktifbank
 3. Kuveyt Türk Katılım Bankası
 4. Şekerbank
 5. Türk Ekonomi Bankası
 6. Ziraat Bankası
 7. Garanti Bankası
 8. ING Bank
 9. Halkbank
 10. Denizbank
 11. Albaraka Türk Katılım Bankası
 12. Qnb Finansbank
 13. PTT Bank

Bu bankaların tümü hem Maliye Bakanlığı ile Hemde Türk Polis Vakfı ile anlaşmalı bankalardır. Size bütün ülkede neredeyse her ilçede bulunan Ziraat Bankası’nı kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.