Belgeler

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır? (2022)

Ehliyet için sağlık raporu ve sürücü olur raporunu mevzuata göre nasıl alabileceğinizi tüm detaylarıyla ele aldık.

2022 Yılında Ehliyet İçin Sağlık Raporu Alma

2022 yılında ehliyet için başvuru yapacak ve ehliyet alması gereken bütün kişiler sağlık raporu almak zorundadır. Buna ehliyet yenileme, sınıf yükseltme, kayıp – zayi ve ilk defa ehliyet alacak bütün adaylar dahildir.

Sağlık raporu almak için bütün güncel mevzuatlardan bahsedeceğimiz bu yazımızda en kolay şekilde ehliyet için sağlık raporu alabilmenin yollarından da bahsedeceğiz.

Sürücülerin yaşamını kolaylaştırması ve diğer kişilerinde hayatlarını korumak amacıyla sağlık raporu alınması gereklidir. Daha önceki ücretsiz sağlık raporu nasıl alınır makalemizde sizin faydanıza olacaktır.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mu?

Bir çok kişi bu soruyu merak ediyor ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere ehliyet almaya aday kişiler sağlık raporu almak zorundadır. Yani bir ehliyet sahibi olmak için sağlık raporu almak durumundasınızdır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Veren Kurumlar

Peki ehliyet için sağlık raporu alacaksınız ve bunu nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz. Kısaca bütün sağlık kurumlarından bu raporu alabilme olanağınız vardır. Ancak bazı kurumlar ücretli sağlık raporu verirken bazıları ücretsiz sağlık raporu almanızı sağlar.

 1. Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
 2. Aile sağlığı merkezleri (sağlık ocakları)
 3. Özel hastaneler
 4. Özel tıp merkezleri
 5. Özel poliklinikler ve muayeneler

Ehliyet için sağlık raporu verebilirler. Aile merkezleri ve bazı devlet hastaneleri sağlık raporunu ücretsiz almanızı sağlar.

Sağlık Raporlarında Grup Kavramları Nelerdir?

Ehliyet sınıflarının ve bunlara bağlı sağlık raporu alma durumunun 2016 yılında değişen bir yasa ile düzenlendiğini biliyoruz. Bu yasaya göre birinci grup sağlık raporları ile 2. grup sağlık raporları olmak üzere sürücülerin ihtiyaçlarına göre iki farklı rapor verilmektedir.

1. Grup sağlık raporları: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacakları kapsamaktadır ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir sağlık raporuyla ehliyetini yenilemek durumundadırlar. Bu sınıflar hafif araç sürücüleri için geçerlidir.

2. Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacakları kapsıyor ve bu sınıftaki sürücüler 5 yılda bir ehliyetlerini yenilemek durumundadırlar. Bu sınıflar genelde ağır araç ve ticari araç sürücüleri kapsamaktadır.

Sağlık raporu almak için başvurduğunuz hastanedeki hekimin yaptığı muayene sonucuna göre “Sürücü olabilir” kısmını işaretlemesiyle sağlık raporunuz kullanılabilir hale getirilir.

Bu rapor sonucunda 1. Grup ve 2.Grup için başvuru yapabilirsiniz. Fakat hekim uzman tabiplere gönderdiyse ve sağlık yönünden bir kusurunuz bulunursa “Sürücü olamaz” kısmı işaretlenir. Ek olarak uzman tabibe yönlendirildiğiniz vakit eğer mevcut sağlık kusurunuz ağır araç kullanmaya uygun değilse “1.Grup sürücü olur” kısmı işaretlenerek sınıfınız belirlenir.

Ehliyeti aile hekiminizden alıyorsanız sürücü olur kısmını işaretlemesi halinde her iki grup içinde geçerli ve tam bir sağlık raporuna sahip olursunuz.

Sürücülerin 1. grup ve 2. grup ehliyet alabilmelerini sağlayan duruma karar verici kişi uzman hekimlerdir.

Her İki Gruba Sahip Ehliyet Sahipleri Tekrar Ne Zaman Değiştirmeli

Ağır araçlara sahip ehliyetleri kullanıyorsanız ve bunun yanında hafif araçlardan da A1 ehliyetinizi aktif kullanıyorsanız 5 yılda bir ehliyetinizi değiştirmek durumundasınız.

Bu raporları alırken hekim size 25 maddeden oluşan bir form vermektedir. Bu formu doldurup muayenelerinizi olduktan sonra raporunuz onaylanır. Bu formda;

 • Diyabet,
 • İşitme kaybı,
 • Baş dönmesi,
 • Denge kaybı,
 • Kanser,
 • Uyku bozukluğu,
 • Ekstremite,
 • Eklem hareketlerinde kısıtlılık,
 • Kas hastalığı,
 • Şeker hastalığı,
 • Kalp-damar hastalıkları,
 • Organ yetmezliği,
 • Sinir sistemi hastalığı,
 • Epilepsi(sara),
 • Ruh hastalığı,
 • Alkol bağımlılığı,
 • Madde bağımlılığı,
 • Görme bozukluğu,
 • Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık gibi göz hastalıkları,
 • Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı gibi durumlar kontrol edilmektedir.

Aile Hekiminden Sürücü Sağlık Raporu Alma

Ciddi bir hastalığınızın olmaması durumunda aile hekiminizden saplık raporu alarak sürücü olur belgesini alabilirsiniz. Eğer sağlık kusurlarınızdan bir tanesi göz ile ilgiliyse hekiminiz gözlük kullanmak kaydıyla ibaresini kullanıp yine raporunuzu tamamlayabilir.

Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin taktirine göre sürücü olur sağlık raporu verilecektir. Eğer hekim sürücü adayı için “uzman tabip değerlendirmesi gerekir” kararı verirse ilgili birimlere başvuru yaparak uzman tabip muayenesinden geçmeniz gerekecek.

Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporları için ise il sağlık müdürlüğüne sevk edilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi aile hekimleri bütün gruplar için sağlık raporu verebilirler.

Ehliyet Almak İçin Zeka ve Psikoteknik Raporu

Son zamanlarda medyada çıkan haberlere binaen bu konunun gündeme düştüğünü biliyoruz. Bunu savunanlar olmasına rağmen özellikle aile hekimlerinin kişinin zeka seviyesini test etme gibi bir durumu söz konusu olmadığından şu anda bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Aile hekimleri zaten kişilerin ruhsal, psikolojik ve aile durumlarını sürekli takip edip bildikleri için ehliyet almak üzere rapor isteyen ve bir kusuru bulunan kişileri uzman tabibe yönlendirmektedir.

Bunun yanında bazı özel araçları kullanmak için psikoteknik raporları da gerekmektedir. Ancak bunun aile hekimliği ya da sağlık durumları ile alakası bulunmamaktadır. Bu rapor yetkili sürücü kurslarından alınabilir.

Sağlık Raporu İçin Ne Kadar Ücret Öderim

 • Aile hekimleri bu raporu ücretsiz vermektedir. Ehliyet almanıza engel teşkil edecek bir rahatsızlığınız yoksa sağlık raporunu alabilirsiniz.
 • Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi tek hekim ücreti 75 TL
 • Eğer sağlık kuruluna girmeniz gerekirse Devlet hastanesi için 200 TL, Eğitim araştırma veya Üniversite hastanesinde ücret 300 TL ücret ödersiniz. Bu kurullarda alanında uzman 5 doktor bulunmaktadır.
 • Özel sağlık kuruluşlarının vereceği fiyatlar ise ile – ilçeye göre değişlik gösterebilir. Ücretleri öğrenebilmek için ilgili kuruma sormanız gerekir.
 • Bütün bunlara bakarak ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden almaya çalışmalısınız fiziksel ve ruhsal bir sorununuz olmadığı sürece bunun mümkün olduğundan bahsetmiştik.

Sağlık Raporu Almadan Önce Yanınızda Olması Gereken Belgeler

Sağlık raporu almaya gitmeden önce bazı belgeleri yanınızda götürmelisiniz. Bunlar;

 1. Kan grubu kartınız varsa yanınıza alınız
 2. 2 adet fotoğrafı yanınızda bulundurunuz
 3. Gözlük veya lens kullanıyorsanız yanınızda bulunsun. Protez kullanıyorsanız bildirin.
 4. Sürekli kullandığınız ilaç veya süregelen rahatsızlığınız varsa mutlaka bildirin.

Ehliyet için sağlık raporu alma ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu