Sorgulama

e-Rapor Sorgulama ve Doğrulama Nasıl Yapılır? 2022

e-Rapor sorgulama ve doğrulama sistemi, Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından verilen raporların e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. rapor referans numarası nasıl öğrenilir nasıl alınır nereden takip edilir barkod nereden öğrenilir e-rapor ne demek ?

Sağlık Bakanlığına bağlı olan sağlık kuruluşları tarafından verilen raporların (doğum, engelli, sürücü, istirahat, durum bildirir raporu vb.) elektronik ortamda verilmesini sağlamak için “e-Rapor Sistemi” geliştirilmiştir e-rapor görüntüleme nasıl olur? Doktorlar raporları bu sistem üzerinden e-imzalı olarak verebilmektedir.

e-Rapor sorgulama ve doğrulama sistemi sayesinde hem vatandaşların hem de resmi kurumların yükü azalmış durumda. Bakanlığa bağlı olan sağlı kuruluşunda yazılan e-imzalı raporların tümü e-devlet sisteminde de görüldüğü için hem vatandaş hem de kurumlar zorluk çekmeden sorgulama yapabiliyor. Ayrıca e-Rapor sisteminde referans numarası ile doğrulama yaparak raporun doğru olup olmadığı da anlaşılabiliyor.

e-Rapor Nedir?

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşları tarafından verilen tüm raporların elektronik ortamda ve e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen sistemdir. e-Rapor sistemi ile kağıt ortadan kalkıyor. Sağlık kuruluşlarınca verilen tüm sağlık raporu süreçleri elektronik ortamda. Sürücü, asal, doğum, sporcu, engelli raporları artık e-rapor sistemi üzerinden yazılıyor.

 • e-Doğum ile yeni doğan bebeğin kimliği artık eve geliyor.
 • e-Sürücü ile sürücü olur olamaz raporları elektronik imza ile kayıt altına alınıyor. Vatandaşın elden evrak dolaştırmasının önüne geçiliyor.
 • e-Engelli ile günler süren engelli raporu süreçleri tarih oluyor. Hem vatandaşlar hemde hekimler vakit kazanıyor.
 • e-Asal ile askerlik yükümlüleri askerlik şubesine gitmeden yoklama ve rapor işlemlerini tamamlayabiliyor.
 • e-Sporcu ile lisanslı ve profesyonel sporcuların sağlık raporları elektronik ortama taşınıyor.

e-Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşları tarafından verilen raporların (doğum, sürücü, engelli vb.) düzenlenebilmesi için e-rapor sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem ile doktorlar elektronik ortam üzerinden hastalarına e-imzalı rapor düzenleyebiliyor.

Vatandaşlar rapor türüne göre sorgulamalarını e-Devlet üzerinden yapabiliyorlar. e-Devletten aşağıdaki raporlar sorgulanabilmektedir.

 • Doğum Raporları
 • İstirahat Raporları
 • TSK Sağlık Kurulu Raporları
 • Durum Bildirir Sağlık Raporları
 • İş Göremezlik Raporu
 • İlaç Raporları
 • Psikoteknik Değerlendirme Raporları
 • Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları
 • Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporları
 • Gemiadamı Sağlık Raporu Sorgulama
 • Çocuk Özel Gereksinim Raporları
 • e-İmzalı Sürücü Raporları
 • e-İmzalı Sporcu Raporları

Eğer yukarıdaki raporlardan herhangi biri işin sağlık kuruluşuna başvurduysanız sorgulama işlemini e-Devlet sisteminize giriş yaparak yapabilirsiniz.

e-Rapor Doğrulama Nasıl Yapılır?

e-Rapor Doğrulama
*e rapor doğrulama işlemini rapor referans numarası ile yapabilirsiniz.

e-Rapor doğrulama işlemini referans numarası ile yapabilirsiniz. Buradaki linke tıkladıktan sonra Rapor Referans Numarası ile Rapor Doğrulama ekranı açılacaktır. Açılan ekranın sağ üst bölümünde bulunan e-Rapor doğrulama linkine tıklayın. Rapor referans numarasını girip sorgula diyerek rapor sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Rapor Referans Numarası Nedir ve Nerede Yazar?

e-Rapor sistemi üzerinden yazılan raporlar için referans numarası verilir. Her raporun üzerinde referans numarası yazar. Referans numarası raporların üzerinde rapor numarası veya rapor no diye yazar. O bölümde yazan numarası sorgulama ekranına yazarak e rapor sorgulama yapabilirsiniz.

e-Rapor Sisteminden Yapılabilen Sorgulamalar

 1. Sürücü Raporları
 2. Askeri Raporlar
 3. Sporcu Raporları
 4. Asal Raporları
 5. Psikoteknik Raporları
 6. Doğum Raporları
 7. Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Raporu
 8. Hastane Defterleri
 9. Durum Bildirir Tek Hekim Raporları
 10. Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları (Engelli Raporu Sorgulama)
 11. Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)
 12. Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları

Doğum Raporları

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan ‘e-rapor‘ sistemi sayesinde doğum raporları nüfus müdürlükleri tarafından görülebilecek. Yenidoğan bebeği olan aileler artık kurumlar arasında dolaşmaktan kurtuldu. Bu uygulama ile yenidoğan bebeğin kimliği ise eve gönderilecek.

e-Devlet sistemine giriş yaparak Doğum Raporları Sorgulama ekranından raporu sorgulayabilirsiniz.

Engelli Raporları

Engel durumu bulunan vatandaşların sağlık raporları e-Rapor sistemi üzerinden düzenlenmektedir.

Sağlık kuruluna başvurunuzdan sonra adınıza engelli raporu düzenlendiye bunu, e-Devletten engelli raporu sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Sürücü Raporları

Sürücü rapor almak için aile hekimine gittiğiniz zaman hızlı ve eksiksiz olarak düzenlenmesi için e-Rapor sistemi kullanılır. Hastane ve komisyon süreçlerine kadar ehliyet için sağlık raporu elektronik ortamda düzenlenir.

Doktor tarafından e-rapor sistemi üzerinden hatalı yazılan raporlar iptal edilip düzeltme yapılabilir.

Aile hekiminin yapmış olduğu tahlil sonuçlarına labim ekranından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu