Maddi Destek

Çalışan ve Çalışmayan Anneler İçin Doğum Parası Nasıl Alınır?

2015 yılındaki yasayla birlikte çalışmayan annelerde doğum parası alabilir. Peki nedir bu doğum parası, nasıl hesaplanır ve ne kadar hemen şimdi öğrenin.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası, çocuk 5 yaşına gelinceye kadar aylık olarak ödenen bir devlet katkısıdır. Devlet çocuk sahibi olan ebeveynlere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mavi kart sahibi olması halinde çeşitli yardımlar yapmaktadır.

Bu yardımların en önemlileri süt parası, çocuk parası, doğum parası, kreş yardımı ve yarım gün çalışma desteği gibi sosyal yardım destekleridir.

Bu yazımızda ilk çocuğa 300, ikincisine 400, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL alabileceğiniz doğum çocuk parasından nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız. Bunun haricinde sosyal devlet anlayışının haricinde bir yardım parası olmayan ve doğum rapor parası olarakda geçen bir ücret daha söz konusudur.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardım parasına başvurabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir. Çalışan ya da çalışmayan anne farketmeksizin bu yardımdan yararlanılabilir.

Çalışan annelerin kurumları bu işleri tamamlarken çalışmayan anneler için eşleri ya da akrabaları onların adına Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ya da ilçede yaşıyorlarsa Kaymakamlıklara başvurabilirler.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Veriliyor Mu?

2015 yılında alınan bir karar ve çıkan yasaya göre yeni doğum yapan çocuklar için ödenen doğum parasını çalışmayan annelerinde alması sağlanmıştır. 2015 yılından itibaren çalışan ya da çalışmayan farketmeden bütün anneler çocukları için 5 yaşına kadar yardım parası alabilmektedirler.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası yardımı çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Hazırlanan kanuna göre doğum parası ne kadar sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz;

  1. Birinci çocuk için 300 TL,
  2. İkinci çocuk için 400 TL,
  3. Üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL
  4. İkiz çocuk için 700 TL (İkinci doğumunda ikiz olması halinde 1000 TL)

doğum parası alınabilmektedir. Çalışmayan annelerde doğum paralarını PTT şubelerinden çocuk 5 yaşına girene kadar alabilmektedir.

Bağkurlu, SSK’lı ya da çalışmayan anneler için ödenen doğum parası ücreti aynıdır.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuru işlemlerini takip etmek, doğum parası alıp almayacağınızı sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden belirli bir ücret karşılığında ilk şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Doğum parası” yazmanız halinde karşınıza çıkan doğum parası sorgulama ekranı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun haricinde ilgili bakanlıkların Alo 170, 183 ve 144 numaralı telefonlarını da arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Dilekçesi

Doğum parasına başvuru için bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyle birlikte ilgili yerlere çocuğunuza ait kimlik belgesi ya da hastaneden aldığınız doğum belgesi ile birlikte başvurabilirsiniz.

Doğum parası başvuru işlemini eğer ilde yaşıyorsanız bakanlık şubelerine, sosyal hizmet binalarına yapabilirsiniz. İlçede yaşayanlar ise bu işlemi kaymakamlık binalarında yapmalıdırlar.

Doğum parası dilekçe örneği ise şu şekildedir;

blank

Doğum Parası Ne Zaman Yatar ve Nereden Alınır?

blank
Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası çalışan annelerin maaş hesabına yatırılırken çalışmayan anneler ise PTT’den bu yardım parasını alabilirler.

Sıklıkla sorulan doğum parası ne zaman yatar sorusunun cevabı ise her ayın 8. ile 14. günleri arasında diye cevaplanabilir. Ancak bu soruyu siz yinede bir PTT şubesinden teyit etmelisiniz.

Çalışmayan ve çalışan annelerin aldığı doğum parası ücretinin aynı olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Aynı zamanda bir defaya mahsus yatırılan emzirme ödeneği ile doğum parası ücretini karıştırmamanız için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğum parası ile ilgili genel bilgileri verdiğimiz makalemizde aradığınız sorulara cevap bulamadıysanız yorumlarda sorarak cevap alabilirsiniz.

Doğum yapmış anneler ayrıca emzirme ödeneği de alabilirler. Detaylı bilgi için süt parası nasıl alınır yazısına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu