Maddi Destek

Diğer Aile Yardımı Nedir? Sorgulama ve Başvuru Formu 2022

’Diğer aile yardımı nedir?’’ sorunuzun cevabını ve başvuru formu ile başvurunun nasıl yapılacağına dair tüm ayrıntıları yayınladık. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara ödenen diğer aile yardımı hakkında tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, sosyal yardım başvurusu yaptıkları zaman onaylanması durumunda yardım hesaplarına yapılmaktadır. Diğer aile yardımı sadece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyan ailelere yapılmaktadır. Muhtaç ailelere yapılan bu yardım 2 ayda bir yapıldığı gibi, 2,4 ayda da yapılmaktadır. Devletin vermiş olduğu aile yardımı, geçinemeyen ailelerin geçimlerini sağlamaya yardımcı olmak içindir.

Sosyal yardım başvurusunda bulunanlar başvuru sorgulama ekranında gördükleri zaman “diğer aile yardımı ne demek” diye merak ediyor. Onlar için ayrıntılı olarak bir rehber hazırladık.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer aile yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından maddi durumu yerinde olmayan, geçim sıkıntısı yaşan ailelere sağlanan nakdi yardımdır. Gelir ve mal varlıklarının toplamı asgari ücretin üçte birinin altında olan vatandaşlara yönelik yapılan yardımdır.

Diğer aile yardımı muhtaç durumdaki, geçim sıkıntısı yaşan vatandaşlara verilen bir maaş çeşitidir. Bu yardım maaş olmadığı için maaş gibi düşünülmemesi gereken bir yardımdır. Yardım genellikle 2,3 veya 4 ayda bir yapılan bir yardımdır. Yardımı alabilmek için süre dolduktan sonra tekrar başvuru yapmak gerekmektedir. Otomatik bir yardım olmadığından dolayı yardım bitiminden sonra tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

diğer aile yardımı ne demek

Yardım başvurusu yapılmasının ardından uygun görülen ailelere diğer aile yardımı para yardımı olarak yapılır. Başvurunun ardından bir sosyal inceleme yapılır ve ailenin muhtaç durumda olup olmadığı değerlendirilir. Muhtaç olan ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapılır.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer aile yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. e-Devletten yapılan başvurularda herhangi bir belge talep edilmez ve dakikalar içerisinde başvuru yapılabilir.

Diğer aile yardımı başvurusu için;

  • e-Devlet sistemine giriş yapın.
  • Karşınıza çıkacak arama ekranına ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ yazın.
  • Sağ üst alanda yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ yazısına tıklayın.
  • Bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurarak doldurarak ve ekrana gelen bildirimleri okuyup onayl vererek başvuru yapabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için SED yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Diğer Aile Yardımı Sonucu Sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından aile yardımı başvurusunu sorgulayabilirsiniz. Adınıza yardım çıkıp çıkmadığını ve başvurunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunun olumlu sonuçlanması ile birlikte sorgulama yaptığınız ekranda, hane yardımı adı altında, diğer aile yardımı ve yatırılacak olan miktar yazar. Ödeme tutarı ve durumu alanının boş bırakılmasının nedeni, durumun daha belli olmadığından kaynaklanmaktadır. Onay verilmesi durumunda bilgiler eklenecektir.

Yardım başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yoğunluğuna göre ortalama 1 ay içerisinde açıklanmaktadır. Yapmış olduğunuz yardım başvurusu hakkında aklınıza takılanları AL0 144 hattını arayarak veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen uğrayarak sorabilirsiniz.

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım parasının nereye yatacağını sorarsanız, yardım yattığında oradan çekebilirsiniz.

PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ekranından adınıza yapılan diğer aile yardımını sorgulayabilirsiniz. Eğer aile yardımı PTT hesabınıza yatırılmışsa bu alanda görüntülenecektir. Sorgulama ekranında adınıza yapılan yardım görünüyorsa PTT şubesine giderek parayı çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Başkent Kart Yardım Sorgulama

Diğer Aile Yardımına Kimler Başvurabilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen diğer aile yardımına ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurabilir. Mal varlığı bulunmayan hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte birinin altında olan vatandaşlar sosyal yardım başvurusunda bulunabilir.

Her sosyal yardım başvurusu olumlu sonuçlanacak diye bir şey yok. Yapılan sosyal yardım başvurusu işlemleri ikametgahın bulunduğu bölgedeki, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından yürütülmektedir.

Sosyal yardım başvurusunun ardından sosyal inceleme başlatılır. Uygun görülen vatandaşlar aile yardımından faydalandırılır.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ay Verilir?

Diğer aile yardımının verilme süresi tamamen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen sürece verilir. Maaş ödemesi olmadığı için her ay bir para ödenmesi söz konusu değildir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda yardım yapılır. Daha sonra tekrar almak istediğiniz zaman kurum ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

#Diğer Aile Yardımı Hakkında SIK SORULAN SORULAR#

Diğer Aile Yardımı Yazıyor!

Yapmış olduğunuz başvuruyu sorguladığınız ekranda sadece “diğer aile yardımı yazıyor” ve bilgileriniz yazıyorsa başvurunuz alınmış ancak henüz sonuçlanmamış. Ara ara kontrol ederek başvuru durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Sosyal Yardım Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Diğer aile yardımını sadece başvurusu olumlu sonuçlananlar alabilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanıp da ale yardımı ne zaman verilecek diye merak edenler, PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ekranını kullanabilirler. Sosyal yardımın yatırılması ile birlikte burada adınıza yatırılan para görüntülenecektir.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de diğer aile yardımının ne kadar olduğudur. Yapılan yardımın miktarı yapılacak olan incelemenin sonucuna göre belirlenmektedir. Yorumlara baktığımız zaman 250 TL, 300 TL ve 500 TL diğer aile yardımı alan kişilerin olduğunu görmekteyiz. Başvuru onaylandığı zaman sorgulama ekranında ne kadar diğer aile yardımı yapılacağı yazacaktır.

‘Tedarik Edilmedi Banka Talimat Verilmedi Teslim Edilmedi’ Ne Demek?

‘Tedarik Edilmedi/Banka Talimat Verilmedi/Teslim Edilmedi’ uyarısını gördüğünüzde Teslim Edildi yazısı çıktığında paranızı alabilirsiniz.

Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Sosyal yardım başvurusu yaptınız, başvurunuz onaylandı ve parayı aldığınızda sorgulama ekranında “Kapsam Dışına Çıktı” yazı çıkar. Kapsam dışına çıktı demek yardımın size yapıldığı anlamına gelir.

Eğer bu yazıyı gördükten sonra hala yardım parasını almadıysanız yakın bir zaman içerisinde yapılan yardımı alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı hakkında merak edilenleri aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Yardımı alan diğer kullanıcılar ile yorumlar üzerinden yardımlaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu