Güncel Bilgiler

2021 DGS sınavı ne zaman? Başvuru tarihi ne zaman açıklanacak?

Ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin lisans bölümlerine geçiş yapabilmeleri için DGS sınavına girmeleri gerekiyor. DGS sınavı sonucunda almış oldukları puanla 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş için tercih yapılıyor. Sınavın ne zaman olacağını merak eden öğrencilerin 2021 DGS ne zaman olacak, Sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak, başvuru tarihi ne zaman gibi sorularını burada cevapladık.

Ön lisans bölümü mezunlarının 4 yıllığa geçiş yapmak için DGS sınavına girmeleri gerekiyor. ÖSYM, Dikey Geçiş Sınavını (DGS) sınavı ile okullarını 4 yıllığa tamamlamak isteyen öğrenciler şimdiden sınavın ne zaman yapılacağını merak ediyor.

2021 DGS sınavı başvuruları ne zaman?

2021 DGS sınavı başvurularının yapılacağı tarih ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra buradan sizi bilgilendireceğiz. 2020 yılında yapılan DGS sınavı 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştı. Sınav başvuruları ise, 09 – 17 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılmıştı. 2021 başvuru tarihinin ise yine Haziran ayı içerisinde olması bekleniyor.

DGS sınavı ne zaman?

2021 yılında yapılacak olan DGS sınavı için ÖSYM tarafından yapılan henüz resmi bir açıklama yok. Açıklama yapıldığı zaman sınavın ne zaman yapılacağını buradan sizlerle paylaşmış olacağız. 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılan DSG sınavının, 2021 yılında da Ağustos ayında yapılması bekleniyor.

DGS sınavı, saat 10.15’te başlayıp ve 150 dakika sonra bitecek. Sınavdaki sorular çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. Sayısal ve sözel olmak üzere toplamda 12 tane soru sorulacak.

DGS sonuçları ise ÖSYM tarafından belirlenen tarihte açıklacak. Öğrenciler sınav sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden veya mobil uygulama üzerinden öğrenebilecek. Sınava giren öğrencilere sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu