Maddi Destek

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor (GÜNCEL 2021)

Ülkemizde sigortalı çalışan vatandaşlar devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahiptir. Bu haktan nasıl faydalanabileceğiniz ve devletin gözlük çerçeve ve cam destekleri için ne kadar para ödediği yazımızda!

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Optik camı karşılıyor mu? Gözlük ödemesi kaç yılda bir yapılıyor? Gözlük çerçeve modelleri ve SGK anlaşmalı gözlük çerçeve fiyatları gibi bilgilerin güncel halini yazdığımız yazımızda bütün bilgilere ulaşabileceksiniz.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Kişinin sigortalı çalışması ve yeterli prim ödemesi olduktan sonra Devlet Hastanelerinin herhangi birinden Göz Polikliniklerine sıra alması ve ilgili göz rahatsızlığından dolayı reçete yazdırması gerekmektedir.

Bu muayene sonucunda SGK’nın gözlük ile ilgili optik ve devlet destekli gözlük ödemelerinden yararlanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için SGK’da ki ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz.

Peki bu yardımlar ne kadar devlet aldığınız gözlüğün ne kadarını karşılıyor.

SGK’nın Karşıladığı Gözlük Yardım Paraları Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmak durumunda olan kişilerin tamamına SGK’lı olmaları halinde 3 yılda 1 defa olmak üzere;

 • Uzak Çerçeve Ücreti (Miyop): 37,80 TL,
 • Yakın Çerçeve Ücreti (Periyospi Teşhisi 40 Yaş Üstü): 37,80 TL
 • Yerli Gözlük Çerçevesi: 43,20 TL

olarak ödeme yapmaktadır.

Bu çerçeve yardımlarının haricinde optik camlar içinde ayrı bir yardım ödemesi yapılmaktadır. Genel olarak SGK’nın optik cam için karşıladı miktarlarda şöyledir:

 • 10,97 TL,
 • 12,07 TL,
 • 15,37 TL,
 • 16,47 TL

arasında değişmektedir. Bu yardım bedellerinin değişme oranını nasıl hesaplamanız gerektiği ile alakalı aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

T.C Kimlik Numarası İle Gözlük Çerçeve Hakkı Sorgulama

SGK kişilerin gözlük çerçeve haklarını sorgulamalarını sağlamak için iki farklı yöntem kullanabilmelerini sağlamaktadır.

 1. E-devlet üzerinden gözlük çerçeve hakkı sorgulama,
 2. SMS yoluyla gözlük çerçevesini sorgulama

Ne zaman gözlük çerçevesini değiştirebilirim uygulaması ile SMS atarak hakkınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için; “CAM yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C Kimlik numarası boşluk Aile Sıra No yazarak; 5502’ye kısa mesaj atabilirsiniz.”

Eğer E-Devlet şifreniz var ise, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında e-imza veya mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi de yapabilmek mümkündür.

Açılan sayfada daha evvel PTT’ den aldığınız şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra gözlük alma hakkınız olup olmadığı sorgulanmaktadır.

Örneğin sağ cam bilgisi hakkınızın olmadığı gösteriliyor ise yukarıdaki durum gibi gözünüzde bir değişiklik olmaksızın cam değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Devlet Destekli Gözlük Hakkı İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Devletin size tanıdığı hak ile gözlük almaya gittiğiniz optik her ayın belirli günlerinde SGK kurumuna giderek ödemelerini teslim alabilmektedirler. Bu bedeli alabilmeleri içinde faturalandırma detaylarının açıkça yazılması gerekmektedir.

Bu bakımdan numaralı optik reçetesi kullanılarak Güneş Gözlüğü alamazsınız. Size bunu sağlayacağını iddia eden firmalardan uzak durunuz.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

Diyelim ki gözlük yazdırdınız ve daha sonra gözlüğü almaya gitmediniz. Bu şekilde daha sonra gözlüğünüzü almaya gittiğinizde sadece reçetede yazılı olan numaraya sahip gözlüğü alabilirsiniz.

Ancak devlet desteklerinden yararlanamazsınız. Devlet destekli bir gözlük almak istiyorsanız 10 iş günü içerisinde bir optikçiye gidip gözlüğünüzü almalısınız.

SGK kapsamında yazılan reçetelerin süresi ise 1 yıl olarak belirlenmiştir.

3 Yıldan Önce Gözlük Değiştirmek Mümkün Mü?

Normal şartlarda devlet destekli olarak verilen çerçeve ve camlar için belirlenmiş bir süre bulunmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi çerçeve ödeme kapsamı 3 yılda birdir. Ancak bazı istisnai durumlar söz konusudur bunlar;

 1. Diyoptrilik:  Bu gözün gelen ışınlarını kırma gücünü ifade etmektedir. Şayet bu konuda 0,5 oranında bir artış söz konusu olursa, devlet tarafından camların karşılanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu durumun tespiti için yine Göz Hastalıkları doktoruna giderek muayene olmanız gerekiyor. Bu bozukluğun tespit edilmesi durumunda doktor tarafından size yeni bir gözlük reçetesi yaptırılması söz konusu olabilecektir.
 2. Gelişim çağında olan çocuklar: Ayrıca süreden önce numaralı gözlük verilmesi durumu bir de gelişim çağında olan çocuklar için geçerli olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarda 3 yıldan önce gözlük camı değiştirmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu