Bankalar

Devlet Bankaları

Türkiye’de hizmet veren devlet bankaları hangileri? Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve diğer tüm devlete ait bankaların tam listesi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu listesine baktığımızda Türkiye’de, Mevduat Bankaları, Kalkınma ve Yatırım Bankaları, Kalıtım Bankaları ve TMSF Bünyesindeki Bankalar bulunmaktadır. Peki bu bankalardan hangileri devlete ait?

Devlet Bankaları Hangileri?

Türkiye’de bulunan devlet bankaları arasında en çok bilinenler arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası bulunuyor. Bu bankalar Kamusal Sermayeli Mevduat Bankalarıdır. Mevduat Bankaları dışında devlete ait, Katılım Bankaları, TMSF Bankaları ve Kalkınma ve Yatırım Bankaları bulunuyor.

Vatandaşların bu en çok merak ettiği Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank devlete mi ait ve diğer devlet bankalarının neler olduğudur. Bankacılık işlemlerinde devlet bankalarını tercih etmek isteyenler için ayrıntılı olarak bankalar hakkında bilgi verdik. Vatandaşların tanıdığı ve tanımadığı devlet bankaları hangileri bir bir paylaşılmıştır.

devlet bankaları hangileri

Devlet Bankaları;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • VakıfBank
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • İller Bankası
 • Türk Eximbank
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • Birleşik Fon Bankası
 • Adabank

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

Banka müşterilerinin, hesaplarında bulunan paranın bir kısmını veya tamamını çekebilecekleri paraya mevduat denilmektedir. Bir müşterinin banka hesabında bulunan para, o kişinin mevduatı anlamına gelmektedir. Kişi bu mevduat üzerinden dilediği işlemleri yapabilir.

devlet bankası hangileri

Ülkemizde devlete ait, Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları 3 adettir. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bankalarıdır. Bu üç bankadanda vatandaşlar hesap açabilir, kredi, kredi kartı gibi diğer tüm bankacılık işlemlerini yapabilirler.

Ziraat Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın temelleri Osmanlı döneminde 1863 yılında atılmıştır. İlk devlet bankası olan Ziraat Bankası vatandaşlar tarafından da en çok bilinen bankaların başında geliyor. Düşük faizli kredi çekmek isteyenler ve devlet bankası ile çalışmak isteyenlerin tercih ettiği bankalar arasındaki yerini alıyor.

Bireysel ve kurumsal müşterilerine hizmet veren Ziraat Bankası, kredi kartı, kredi, hesap işlemleri ve diğer bankacılık işlemlerinde en çok tercih edilen devlet bankaları arasındadır.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Faiz Oranları

KREDİ TÜRÜTAKSİT SAYISIFAİZ ORANI
Çalışanın Artısı Tüketici Kredisi (1 – 25.000 TL)36 AY% 1,55
Çalışanın Artısı Tüketici Kredisi (25.001 – 50.000 TL)36 AY% 1,69
Çalışanın Artısı Tüketici Kredisi (50.001 TL ve üzeri)24 AY% 1,69
Emeklinin Artısı Tüketici Kredisi (1- 25.000 TL)36 AY% 1,55
Emeklinin Artısı Tüketici Kredisi (25.001 – 50.000 TL)36 AY% 1,69
Emeklinin Artısı Tüketici Kredisi (50.001 TL ve üzeri)24 AY% 1,69
Tüketici Kredisi (1- 25.000 TL)36 AY% 1,94
Tüketici Kredisi (25.001 – 50.000 TL)36 AY% 1,94
Tüketici Kredisi (50.001 TL ve üzeri)24 AY% 1,94
Tüketici Ürün Paketi (1- 25.000 TL)36 AY% 1,79
Tüketici Ürün Paketi (25.001 – 50.000 TL)36 AY% 1,89
Tüketici Ürün Paketi (50.001 TL ve üzeri)24 AY% 1,89

Halkbank

Halkbank temelleri 1938’de atılan bir devlet bankasıdır. Kurumsal ve bireysel müşterilerine mevduat, kredi, kredi kartı ve diğer bankacılık işlemlerinde hizmet vermektedir. Devlete ait olan Halkbank vatandaşların en çok tercih ettiği bankalar arasındadır.

Faiz oranları daha uygun olduğu için vatandaşlar kredi çekecekleri zaman ilk olarak devlet bankalarını tercih etmek isterler. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi alanında müşterilerine hizmet veren bir bankadır.

VakıfBank

Vakıfbank temelleri 1954 yılında atılan bir devlet bankasıdır. Kurumsal, bireysel, ticari, kobi ve tarım bankacılığı alanlarına hizmet vermektedir. Türkiye’nin önden gelen devlet bankalarından biri olan Vakıfbank en çok tercih edilen bankalardan biridir.

Vakıfbank devlet bankası mı diye merak edenler oluyor. Evet Vakıfbank bir devlet bankasıdır. Kamusal Sermayeli Mevduat Bankalarından biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka Kasa Kiralama Fiyatları

Kamusal Sermayeli Katılım Bankaları

Türkiye’de bankacılık sisteminde faizsiz bir kazanç söyleminde olan finans kuruluşlarının adı katılım bankası olarak nitelendirilmektedir. Kazancıkları parayı kar payı şeklinde müşterilerine dağıtan sistemdir. Katılım bankaları müşterilerinden fon toplayıp şirketlere fon toplayıp şirketlere kredi olarak kullandırır ve sonrasında ise elde edilen karı fonları oranında müşterilerine paylaştırma işlemi yapar.

devlet bankaları hangisi

Türkiye’de devlete ait 3 adet katılım bankası bulunmaktadır. Bunlar Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Türkiye Emlak Katılım bankalarıdır.

Türkiye Emlak Katılım Bankası

Türkiye Emlak Katılım Bankası 1926 Emlak ve Eytam Bankası adıyla temellerini atmıştır. Devlete ait katılım bankalarından biri olan Emlak Katılım Bankası ilk olarak inşaat sektörü olmak üzere, bir çok sektöre yönelik olarak finansman modelleri geliştiren bir bankadır.

Vakıf Katılım Bankası

Katılım bankacılığı sektöründe devlete ait bankalardan biri olan Vakıf Katılım, faizsiz bankacılık anlayışıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

Ziraat Katılım

Ziraat Katılım bankası, devlete ait bir katılım bankasıdır. Faizsiz bankacılık prensibi ile müşterilerine hizmet veren banka uygun ürünleri ve alternatif dağıtım kanalları ile müşterilerinin yanında olmaya devam ediyor. Ülkemizde 109 şubesi ve yurtdışında ise 1 şubesi bulunan Ziraat Katılım 1.331 personeli ile hizmet veriyor.

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

İller Bankası

İller Bankası 1933 yılında ‘Belediyeler Bankası’ adıyla kurulan ve belediyelerin imar faaliyetleri için finansman sağlamak amacıyla kurulmuştur. İller bankası bir devlet bankasıdır.

İller Bankası’nın amacı belediyeler ve bağlı olan kuruluşlara, iz özel idarelere, üye olunan mahalli idare birliklerine finansman karşılamak amacıyla kurulan bir bankadır.

Türk Eximbank

Türk Eximbank 24 Ocak 1980 tarihinde kurulmuştur. İhtiyacı karşılamak ve rekabet gücü kazandırabilmek için kredi desteği sağlayan banka bir devlet bankasıdır.

İhracat yapan ve döviz girdisi sağlayan firmalara kredi kullandıran bir kuruluştur. Yani imalatçılara, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlere, uluslar arası nakliye şirketlerine, turizmciler, danışmanlık ve yazılımcılara vb. bu şekilde döviz girdisi sağlayanlara geniş bir yelpazede kredi kullandıran bir kuruluştur. İhracat yapıp döviz girdisi sağlıyorsanız Eximbank’tan kredi kullanabilirsiniz.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, sanayi, turizm, sağlık, enerji ve eğitim alanlarında hizmet veren firmalara finansman sağlayan bir bankadır. 27 Kasım 1975 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna Devredilen Bankalar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Tasarruf sahiplerinin haklarını korumak ve yolsuzlukları engellemek amacıyla kurulan bir devlet kurumdur. TMSF’ ye bağlı 2 banka bulunmaktadır. Bunlar Adabank ve Birleşik Fon Bankası’dır.

Adabank

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından işletilen bir bankadır.

Birleşik Fon Bankası

Birleşik Fon Bankası, 1958 yılında çay üreticilerine destek amacıyla kurulan bir bankadır. 49’u devlete ait olan bu banka 2001 tarihinde banka Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmiştir.

EN ÇOK SORULANLAR

Devlet bankaları hakkında en çok sorulanlar…

Vakıfbank Devletin Mi?

Vakıfbank bir devlet bankasıdır. Türkiye’deki devlet bankalarından biri olan Vakıfbank Türkiye’nin en büyük bankalarından biridir.

Ziraat Bankası Devletin Mi?

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, devlete ait Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları’ndan biridir. Türkiye’de kamu bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankası sağladığı ekonomik fırsatlar ile müşterilerine hizmet veriyor.

Halk Bankası Devletin Mi?

Türkiye Halk Bankası devlet banksıdır. Devlete ait olan bu banka Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları arasında yer almaktadır. Tüm ankacılık işlemlerini yapabileceğiniz devlete ait bir bankadır. Halkbank’ta tüketici kredisi, konut kredisi ve araç kredisi çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu