Maddi Destek

Devlet Ağaçlandırma Teşvik ve Hibe Destekleri (GÜNCEL)

Bir çok alanda olduğu gibi devlet ağaçlandırma ve tarımsal faaliyetler içinde hibe destekleri vermektedir. Girişimcilere özellikle ceviz ve badem yetiştiriciliğinin yanı sıra özel ağaçlandırma projeleri içinde hibe programları uygulanmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bu teşvik ve hibe programları ile ilgili 2020 yılına özel özel ağaçlandırma projesi maliyeti ne kadardır? Sertifikalı ceviz ve badem yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler için devlet desteği ne kadar olacak ve köylere yapılacak olan bu desteklerden kimler yararlanabilir? Bu yazımızda bütün şartları ile birlikte detaylıca yazdık.

Ağaçlandırma Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Tarım ve Orman Bakanlığı ağaçlandırma için devlet teşvik ve hibe programlarını uygulamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken devlet desteği ile ağaçlandırma nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarını öğrenmektir.

Girişimcinin ağaç dikebilmesi için ücretsiz olarak devlet tarafından arazi de tahsis edilmektedir. Projenin amacı devletin hazineye bağlı uygun arazilere yani boş orman ve bozuk orman alanlarının yeniden ağaçlandırılmasıdır.

Bu orman alanlarının yeniden canlandırılması fikri meyvelerini bir çok ilimizde verdi. Bu zamana kadar yapılan bu çalışmaların sonucunda yaklaşım 80 bin hektar alan yeniden ıslah edilip kazandırıldı.

Elazığ’da badem ve ceviz, Malatya’da kayısı ve badem, Şanlıurfa’da badem ve fıstık, Ege Bölgesinde badem, İç Anadolu’da ceviz yetiştiriciliği gibi orman alanları oluşmuştur.

Köylere Ağaçlandırma Hibe Desteği

Bu plan ile köylere ağaçlandırma hibe destekleri verilmektedir.

 • Şimdiye kadar köylere ağaçlandırma hibesi kapsamında ceviz, badem, fıstık çamı, keçiboynuzu, kestane gibi gelir getirici türlerle gerçekleştirilen özel ağaçlandırma çalışmalarında da köy tüzel kişiliklerinin projelerine 16 milyon 826 bin lira hibe, gerçek ve tüzel kişiliklerin projelerine 948 bin 717 lira kredi tahsis edilmiştir.

Bu hibe desteklerinin detaylı bilgilerini Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasından görebilirsiniz.

Köyler İçin Ağaçlandırma Teşvik ve Hibeleri

Devlet Desteği İle Ağaçlandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel ağaçlandırma ve Özel Orman Fidanlığı başvurusunu e-devletten yapabilirsiniz. Bu başvuruyu yapmak için e-devlet sisteminde “https://www.turkiye.gov.tr/ogm-ozel-agaclandirma–ozel-orman-fidanligi-basvurusu-4459” sayfasına giderek giriş yapmalısınız.

Arazi sahipleri kendi arazileri üzerinde ağaçlandırma teşvik ve hibe desteklerinden faydalanabileceği gibi kendi arazisi yanında ki devlet hazine arazileri içinde ağaçlandırma yapabilirler.

Aynı zamanda arazi sahiplerine bu ağaçlandırma işlemleri sonucunda vergi indirimi kolaylıkları da sağlanmaktadır.

Öncelikle ağaçlandırma desteğinden yararlanabilmeniz için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı müdürlüklere proje ile başvurmalısınız. Yapılan bu proje süresinin sonuna kadar teknik desteklerden de yararlanırsınız.

Bu projelendirmede köyde yaşıyor ve arazi sahibiyseniz ön etüt raporu ve projelendirme ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Uygulayacağınız projede yapılacak olan;

 1. Arazi hazırlıkları,
 2. Arazinin tel ile çevrilmesi,
 3. Fidan dikimi,
 4. Fidan bedelleri ve
 5. Üç yıllık bakım giderleri için düşük faizli krediler verilmektedir.

Köylerde yapılacak ağaçlandırma faaliyetlerinde ise projelerde belirtilen tutarın tamamı kadar hibe alınabilir.

Bu desteklerden yararlanmak için ise;

Ağaçlandırma çalışmalarını yapacak özel ve tüzel kişiliğe sahip işletmeler; ağaçlandırma yapacakları sahanın yerini gösteren harita ve kroki ile beraber işletme şefliğine başvurmalıdır.

Bu başvuruları ağaçlandırmanın yapılacağı sahanın bulunduğu tüm Orman İşletme Şefliği, İşletme Müdürlükleri veya Bölge Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

blank

Özel Ağaçlandırma Süreci Nasıl İşlemektedir?

Özel ağaçlandırma projesi başvurusunda bulunacak olan tüzel kişiler ise ağaçlandırmayı yapacağı alan ile ilgili olarak bağlı olduklar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan faaliyet belgesi almalıdırlar.

Daha sonra Orman Müdürlükleri bu saha ile ilgili olarak saha tahsislerini sonuçlandırıp, arazilerin 1/250000 ölçekli harita durum planları, koordinat özet çizelgelerini ve özel ağaçlandırma izin raporunu hazırlayarak bağlı bulundukları müdürlüğe göndermektedir.

Bu aşamadan sonra ise;

 1. Saha tahsisi yapılan kişi veya kurumlara, ağaçlandırma yapacakları projelerini doksan gün içinde Ormancılık Bürolarına onaylatmaları konusunda tebligat gönderen müdürlükler yine kişi veya kurumların bu projelerini il müdürlüklerine teslim etmeleri gerektiğinin yazılı olduğu tebligatı göndermektedir.
 2. Teslim edilen projeler ise Orman Müdürlükleri tarafından 15 gün içinde arazide ve büroda incelemelerinin yapılmasının ardından, onaylanması halinde bu projeyi Orman Bölge Müdürlüklerine ve Genel Müdürlüklere göndermektedir.
 3. Özel ağaçlandırma sahaları  yapılacak olan orman ve sahanın teslimi ise projenin Bölge Müdürlüğü veya Genel Müdürlüğe ulaşmasının ardından, 15 gün içinde yapılması gerekiyor.

Burada kişi ve şirketlerin en çok işine gelen durum olarak şunu söyleyebiliriz. ” Proje ile ağaçlandırma yapacak kurum ve kişilere araziler ücretsiz olarak verilmektedir.”

Proje süresinin sonuna kadar ücretsiz verilen hazine arazileri de 49 yıllığına ağaçlandırma yapılması için kullanılmaktadır.

Devlet Ağaçlandırma Kredi Miktarı

Özel ağaçlandırma projeleri için devlet hiç bir bedel almadan tahsis ve proje işlemlerini sürdürmektedir. Ağaçlandırma projelerinin diğer gider kalemleri olan fidan, arazi hazırlıkları çalışmaları, dikim, ekim bedeli ve üç yıllık bakım giderleri ise 30 yıl vadeli ve sonradan ödemeli krediler ile karşılanmaktadır.

Antep Fıstığı, Ceviz ve Badem Ağaçlandırma Devlet Destekleri

Ülkemizde özel ağaçlandırma projeleri ile destek almak isteyen kişilerin bir çoğu bademi tercih etmektedir. Badem yetiştiriciliği ile ilgili bir çok görüş ve fikir bulunuyor. Şimdilik burada bu konulara değinmeyeceğiz.

Ancak devlet sadece badem yetiştiriciliği için destek vermemektedir. Bunun yanında ceviz, defne, kestane, harnup, fıstıkçamı, zeytin ve antepfıstığı tercih edilen gelir getirici meyve türleri de desteklenen ve tercih edilen diğer meyve ağaçlarıdır.

Devlet aynı zamanda; özel ağaçlandırma projesi ile destek verdiği ve ağaçlandırılan ormanların diğer yarısına da gelir getiren meyve ormanları olarak tahsis edebiliyor.

Gelir getirici meyve ormanlarından elde edilen ürünler de orman sahibine kalmaktadır. Bu şekilde yatırım maliyeti olmaksızın farklı alanlardan ek gelir sağlama imkanı şirketlere sunulmuş oluyor.

Devlet Orman Köylerine Ne Kadar Hibe Veriyor

Orman köylüsü olup orman köyünde ikamet edenlerin ceviz ve badem gibi gelir getirici türlerle, en fazla 30 dekara kadar alanda yapacağı özel ağaçlandırmalarda yüzde 65 hibe, diğer gerçek ve tüzel kişilerin yapacağı özel ağaçlandırmalarda ise yüzde 25 hibe uygulaması getirildi.

2021 Güncel Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği

Özel ağaçlandırma yapmak istiyorsanız ve destek hibelerden yararlanmak gibi bir düşünceniz varsa öncelikle bakanlığın ilgili yönetmeliğini okumanızda fayda vardır.

İlgili OGM yönetmeliğine bu yazının üzerinde tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca  2020 Eylül ayında yapılan müracaatlar ile ilgili   “%65 ve %25 hibe destekli özel ağaçlandırma projelerimizle hem ülkemiz yeşilleniyor hem de kırsalda yaşayan insanımız kalkınıyor. Başvurularınızı en yakın orman idaremize yapabilirsiniz.” diye bir açıklama yapılmıştı.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İlinizde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu