Sağlık

Candida (Kandida) Maya Mantarı Testi Nasıl Yapılır?

Ağız kokusu, kabızlık, ve şişlik gibi bir çok hastalığa neden olan Candida maya mantarı enfeksiyonunu basit bir tükürük testi ile öğrenebilirsiniz.

CANDIDA (kandida) maya mantarının oluşturmuş olduğu enfeksiyon hastalığını geçiriyorsanız eğer karın şişlikleri, kabızlık sorunu ve ağız kokusu problemi yaşayabilirsiniz.

Kandida (Candida) Maya Mantarı Nedir?

Candida, insanlarda ve hayvanlarda oluşabilen ve mantar hasalığına yol açar. Tam olarak ismi Candida Albicans diye adlandırılır. Candida her insanın vücudunda bir miktar bulunmaktadır. Fakat sayısı arttığı zaman insan sağlığına zararlıdır. Dış etkenlerden kaynaklanan nedenlerden dolayı bazen fazlasıyla vücutta çoğalır ve tehlikeli durum ortaya çıkarır. Candida mantarının fazla olması migren, şiddetli baş ağrısı, egzama, kas ve kemik hastalıkları, mantar, ruhsal bozukluklar, ve beyin hasarı gibi hastalıklara yol açabilir.

İnsan vücudunda bulunan Candida aşırı artmadığı sürece vücuda bir çok fayda sağlar. Bağırsakta sindirim ve emilime yardımcı olur. Eğer yeterli sayıda olduğu zaman vücuda herhangi bir zararı olmaz. Eğer vücutta gereğinden fazla Candida mantarı oluşması hastalıkları da kaçınılmaz kılar. İnsan vücudunda, arttığı zaman hastalıklara neden olur.

Candida Testi Nasıl Yapılır?

Yapacağınız kısa süreli bir test ile CANDIDA (kandida) maya mantarının vücudunuzda artıp artmadığını öğrenebilirsiniz. Peki Candida tükürük testi nasıl yapılır? İşte cevabı;

 1. 1 bardak içme suyunun içerisine aç karnına tükürün
 2. Tükürdüğünüz bardağı 15 dakika boyunca gözlemleyin
 3. Tükürüğünüz suyun üstünde kalırsa sağlıklı bağırsak florasınız var.
 4. Eğer tükürdüğünüz bardaki sunun rengi rakı rengine dönüyorsa, tükürük aşağı çöküyorsa veya saçaklanarak aşağı iniyorsa Candida fazla olduğundan dolayı bağırsak floranız muhtemelen bozulmuştur.

Yediğiniz yiyecekler şişlik yapıyorsa veya karın ağrısı yapıyorsa, kabızlık problemi ile sıklıkla karışıyorsanız candida maya mantarı bağırsak floranızı bozmuştur. Candida testini evde bir kaç dakika içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Candida (Kandida) Mantarı Enfeksiyonundan Korunmak İçin Bu Yiyeceklerden Uzak Durun

 • Salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri
 • Bütün hazır gıdalar
 • Rafine un ile yapıpı satılan katkılı gıdalar
 • Tatlandırıcı içeren gıdalar
 • Mayalanan ve nişasta katılarak hazırlanan gıdalar
 • Asitli içecekler
 • Dışarıdan alacağınız her türlü hazır katkılı gıdalardan uzak durmanız Kandida tedavisi için önemli bit etkendir.

Vücuttaki candida enfeksiyonu yok olana kadar ilişkiye girmemeniz önerilir. Doktorunuzun yazmış olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanın..

Candida nedenleri

Sürekli kullanılan antibiyotikler: Sık antibiyotik kullanımı bağırsaklarda bulunan bazı bakteri gruplarını olumsuz yönde etkiler.

Doğum kontrol ilaçları: Vajinada oluşan candida mantarı genellikle doğum kontrol ilaçlarından oluşur. Çünkü hormon içeren doğum kontrol hapları genital bölgenin asidik dengesini bozacağından dolayı bakretiler çoğalabilir.

Hazır yiyecekler: Dışarıdan alınan hazır yiyeceklerin bir çoğu bağırsak florasını bozabilir.

Stres, alkol tüketimi, zayıf bir bağışıklık sistemi, kandida mantarının çoğalmasına neden olur.

Kandida mantarı hangi hastalıklara yol açar?

Candida maya mantarı vücutta arttığı zaman bir çok hastalığa neden olabilir. Karın şişlikleri, kabızlıklar, yeme krizleri en çok belirgin hastalıklardandır.

Kadınlarda idrar yanmaları, uyuşukluk, migren, ishal, gaz sancısı, kabızlık, ağız kokusu, tat bozukluğu, vajinada mantar oluşması, hazımsızlık, en çok görülen belirtilerindendir. Çocuklarda oluştuğu zaman ise öğrenme bozuklukları oluşabiliyor. Bebeklerde ise kabızlık, ishal ve geçmeyen pişik oluşabilir.

Candida Hastalığı Tedavisi İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

 • Sebzeler
 • Zeytinyağı
 • Tereyağı
 • Ev yapımı yoğurt
 • Soğan ve Sarımsak
 • Lahana turşusu
 • Sirke
 • Zencefil çayı
 • Bol su

Ayrıca bağırsak florasını düzenlemek için probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Fakat doktorunuza danışarak hareket etmenizi öneriyoruz.

Candida Diyeti Uygularken Tüketilebilecek Besilenler

Limon, Avokado, glüten içermeyen tahıllar, tavuk et, yumurta, kefir, ev yapımı yoğurt, zeytinyağı, fındık yağı, ceviz yağı, fındık, ceviz, badem, sarımsak, soğan, elma sirkesi, kırmızı biber, kekik, zencefil, tarçın.

Candida Diyeti Uygularken Tüketilebilecek Yasak Olan Yiyecekler

 Gluten içeren tüm tahıllar, peynir, süt,  ton balığı, ayçiçek yağı, margarin, soya yağı, pekmez, bal, mısır şurubu, şeker, ketçap, mayonez, çay, kahve, gazlı içecekler, alkollü içecekler, meyve suları.

Kabak çekirdeği candida mantarına iyi gelir mi?

Kabak çekirdeği candida ile mücadelede tüketilmesi gereken en önemli besinlerden birisidir. Kabak çekirdeği tüketmeniz candida mantarına iyi gelecektir.

Candida mantarı hastalığı için hangi doktora gidilmeli?

Candida maya mantarı hastalığı için hastaların, Gastroenteroloji polikliniklerinden randevu almaları gereklidir.

Candida mantarı bulaşıcı mı?

Candida mantarının tek bulaşma yolu cinsel yoldur. Cinsel yol dışında bulaşıcılık özelliği yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu