Faydalı Bilgiler

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bana “çamaşır suyu lekesi” nasıl çıkar diye soranlara teknik olarak lekenin çıkarılamadığını ama kumaşın renginin geri kazanılacağını söyleyebilirim.

Çamaşır suyunu evimizde ki mikropları ve bakterileri öldürdüğüne inandığımız için fazlasıyla kullanıyoruz. Fakat bazen talihsiz kazalara neden olarak kıyafetlerimizde, halımızda ya da başka herhangi bir kumaşta beyaz ve sarı lekelere maruz kalıyoruz. Beyaz kıyafetten inatçı lekeler nasıl temizlenir pantolonda damlayan lekeler nasıl geçer kıyafete sıçrayan çamaşır suyu lekesini kumaş boyası kapatır mı kumaş boyası ile nasıl boyanır siyah beyazlarda lekeler nasıl kapatılır?

Çamaşır Suyu Lekelerini Çamaşırdan Çıkarmam Mümkün Mü?

Bu lekeleri çıkarmanın herhangi bir yolu yoktur. Kuru temizleme çamaşır suyu lekesini çıkarmaz. Ya da başka herhangi bir kimyasal, çünkü çamaşır suyu lekesi bir leke değil kumaştan boyayı söken bir kimyasal olarak ağartıcı etki göstermektedir.

Çamaşır suyu lekesi çıkarılmaz fakat yarattığı etkiden kurtulabilir ve kumaşımınızın rengini geri kazanabiliriz.

Önce şunu bilmeliyiz ki; çamaşır suyu kanser, solunum yolu rahatsızlıkları gibi bir sürü hastalığa yakalanmanız ile ilgilidir. Evinizden çamaşır suyunu çıkarmalısınız. Ya da onu en aza indirerek kullanmalısınız. Evet, beyazları daha beyaz yapıyor. Evet, bazı lekeler ve temizlik için fazlasıyla iyi olduğunu düşünüyorsunuz ve şu anda doğal ev temizliği yöntemlerine geçiş yapmak istemiyorsunuz. Biz şimdilik çamaşır suyu lekeleri nasıl çıkar bunun yöntemini anlatalım, sizlerde ondan bir an önce kurtulmanın yollarını arayın.

Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarmak İçin Nereden Başlamalısınız

Çamaşır suyu dökülen kumaşın sadece rengini değiştirdiğini düşünerek hareket etmemeliyiz. Mümkün olduğunca kısa bir sürede onu soğuk suyla fazlasıyla yıkamalıyız. Çünkü çamaşır suyu kumaşın lekelenmesi ile sınırlı kalmayıp onu delebilecek kadar güçlü bir kimyasaldır.

 1. Fazla ağartıcıyı gidermek adına çamaşır suyu dökülen alanı soğuk suyla yıkayın.
 2. Bir miktar karbonatı suyla karıştırarak kalın bir macun elde edin.
 3. Bu elde ettiğiniz macunu lekeli kısımlara aynı oranda sürün.
 4. Kuruduktan sonra eski bir diş fırçası yardımıyla karbonatı lekeden arındırın.

Bu işlem çamaşır suyu lekesini çıkarmayacak fakat kumaşınıza işleyen kimyasalı sökecektir. Ya da evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğiniz Sodyum Tiyosülfat sizi ağartıcının etkisinden kurtaracak bir bileşendir. Beyaz renkli kumaşlar için özellikle kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ağartıcının etkisinden tamamen kurtulduktan sonra beyazların eski görüntüsüne kavuşması adına önemli bir başlangıç olacaktır.

Çamaşır Suyu Lekesini Hafifleten Ovma Alkol Yöntemi

Koyu renkli giysilerinizde ki çamaşır suyu lekesinden kurtulmak için öncelikle yukarıda bahsedilen ağartıcıdan kurtulma adımını attıktan sonra;

 1. Bir pamuk topuna eczaneden alabileceğiniz alkolü dökün.
 2. Çamaşır suyu dökülen yere dışarıdan içeriye doğru ovarak uygulayın.

Bu küçük çamaşır suyu lekeleri için kumaşa rengini geri verebileceğimiz bir yöntemdir. Alkol lekenin etrafındaki boyanın ağartıcıya maruz kalmış bölgelere işlemesini sağlayacaktır.

Beyaz Kıyafetlerden Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarma

Beyaz kıyafetlerinizde ki çamaşır suyu lekesi için pet shoptan satın aldığınız sodyum tiyosülfat ile lekedeki ağartıcıyı tamamen temizleyin. Bu işlemi soğuk su ile iyice duruladıktan sonra yaparak etkisini arttırabilirsiniz.

Çamaşır suyu lekelerini gidermek için fikirler

Daha sonra beyaz sirkeyi lekeli bölgeye kullanarak kumaşın eski rengini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Kesinlikle işe yarar diyemiyorum çünkü kaliteli bir beyaz gömleğim de bunu denedim ve lekeden %70 oranında kurtuldum. Gömleğimin çamaşır suyuna maruz kaldığını görmek için fazlasıyla incelemek gerekiyordu.

Çamaşır Suyu Lekesinden Kurtulmak İçin Kumaş Boyası

Yine lekeden arınmak için birinci adım olan yıkama ve ağartıcıdan kurtulma adımını atarak büyük lekeleri kumaş boyasıyla eski haline getirebiliriz.

 1. Süpermarketlerde ya da şehrinizdeki el sanatları ile uğraşan yerlerde,
 2. Kumaşınıza uygun bir boya alarak,
 3. Ağartıcıdan arındırdığınız kumaşınızı boyayabilirsiniz.
 4. İstenmeyen lekeleri önlemek için eldiven ve eski bir kıyafet kullanmanızı öneririm.

Kotlarda ki Çamaşır Suyu Lekesinden Kurtulma

Kot pantolonlarda ya da kumaşlarda ki çamaşır suyu lekesi için yukarıdaki adımlar izleyebilirsiniz. Koyu renkli kotlarınız için alkol ile ovma yöntemini kullanmanız gerekirken açık renkli kotların eski rengine kavuşması çok mümkün değildir. Kumaş boyalarından da istediğiniz verimi alamayabilirsiniz çünkü kotunuza uygun bir renk bulmak oldukça zordur.

Bunun yerine açık renkli kotlar için yama yapabilirsiniz. Ya da çamaşır suyu lekesi bulunan bölgeyi delerek bu şekilde satın aldığınız izlenimini verebilirsiniz.

Kot pantolon ve ceketlerdeki lekeleri gizlemek için biraz yeteneğinizi konuşturarak inanılmaz güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Fikir olması açısından çamaşır suyu lekesi oluşan bir kotun nasıl kullanıldığının fotoğrafını buraya bırakıyorum.

blank
Kot Pantolonlardaki Çamaşır Suyu Lekesine Çözüm Fikirleri

Halıdan Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarma

blank

Umarım böyle bir şeyle karşılaşırsanız bile bu büyük bir alana yayılmış leke değildir. Yukarıda ki adımları uygulayarak bir nebze olsun ağaran kısmın görüntüsünü düzeltebilirsiniz. Ya da küçük bir alana kumaş boyası ile müdahale edebilir. Koltuk, dolap, kitaplığın altında kalan kısımdan bir parça kesip çamaşır suyu dökülen yere sabitleyebilirsiniz.

Çamaşır suyu lekeleri ile karşılaşmamak için onun yerine şu alternatifleri kullanabilirsiniz.

 1. Hidrojen peroksit
 2. Oksijen ağartıcı
 3. Özellikle Türk malı olan Bor – Boraks

Bu yöntemler haricinde diğer kumaşlarınız ve elbiseleriniz için yaratıcı çamaşır suyu lekesi gizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bununla ilgili yabancı bir youtube kanalındaki şu videoyu paylaşıyorum.

Çamaşır Suyu Lekesi Gizleme

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkarılır makalemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarından paylaşabilir leke haricindeki zararları en aza indirgemek içinde doğal çamaşır suyunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Alkolsüz Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu lekesi alkolsüz veya alkollü uygulamalar ile çıkarmak pekte mümkün değildir. Ancak çamaşır suyu lekesinden kurtulabilmek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Lekeden kurtulmak için en sağlıklı uygulama kumaş boyası kullanmaktadır. Kaliteli bir kumaş boyası alarak nasıl uygulandığını öğrenip çamaşır suyu lekesi olan kıyafete uygulanarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Aseton Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarır mı?

Çamaşır suyu lekesini çıkarmak için aseton kullanılmasını öneren bazı makaleler bulunuyor. Ancak çamaşır suyu lekesini çıkarmak mümkün olmadığı için aseton ile lekeyi çıkarmak mümkün olmayacaktır. Yama yaparak veya kumaş boyası kullanmak dışında çamaşır suyu lekesi için uygulanacak diğer yöntemler pek işe yaramayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu