Sağlık

Burun Akıntısından Nasıl Kurtulunur?

Burun akıntısı nasıl geçer ve burun akıntısına iyi gelen şeyler

Bu makalede ilaç ile burun temizlemek ve burun akıntısı nasıl durur gibi bilgiler verildi. Grip olanların çok sık yaşadığı sorunlardan biri olan burun akıntısı, hem baş ağrısına hemde aşırı halsizliğe yol açabiliyor. Burun akıntısı çok fazla rahatsız edici, dikkat dağıtıcı ve durmuyor oluşu oldukça sinir bozabiliyor. Çoğu zaman mevsimsel değişimler ya da alerjiler ile ortaya çıkan burun akıntısı, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu ve hatta grip gibi daha farklı hastalıkların belirtisi olarak gözlemleniyor. Burun akıntısını, kolay ev tedavileri ve reçetesiz ilaçlarla da tedavi edebilirsiniz, fakat belirli yan etkileri var mı yok mu kontrol etmeniz gerekir. Bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza görünmeniz daha faydalı olacaktır.

Burun Akıntısı İçin Doğal Ev Tedavileri Kullanmak

Burnundaki rahatsız edici sıvıyı temizlemek için burnunu çek, yutkun ya da hafifçe sümkürebilirsiniz. Mukusun burnunuzdan temizlenmesi, akmasını durdurmak için en iyi yöntemdir, bu yüzden gerek duyulması halinde burnunu mendiline hafifçe sümkürebilirsin. Burnunuz çok fazla akıyorsa, bir kağıt mendili ikiye bölün, mendil parçalarını 2 küçük top haline getirip her bir burun deliğine yerleştirin. Bu süre zarfında ağızdan nefes almanız gerekir.

blank
  • Yapabilirseniz burnunuzu ıslak mendile sümkürün bu sayede burnun altındaki hassas deriyi tahriş etmemiş olursunuz.
  • Boğazında mukus birikmiş olabilir bunu temizleyebilmek için yutkunun ve bol su tüketin.

Evde Buhar Tedavisi

Evde buhar tedavisini deneyin. Burnunuzdaki basıncı hafifletmek için buhar tedavisi de çözüm olabilir. Bulunduğunuz konuma göre banyoda bir kovaya sıcak su doldurup kafanızı içine doğru uzatabilirsiniz. Su ile temas etmenize gerek yok, sadece buharı burnunuzdan içinize çekmeniz yeterli olacaktır. Burnunuz bu sayede yumuşayacaktır, oluşacak sıvı birikmesi halinde sümkürün ve buhar tedavisine devam edin. Bir süre bu yöntemi uygulamanız halinde burnunuz tahriş olmadan burun akıntısından kurtulabilirsiniz.

blank
  • Aynı etkiyi elde edebilmek varsa için bir buhar cihazı ya da bir nem aygıtı da kullanabilirsiniz.
  • Ekstra yardım için okaliptüs yağı, kafur ya da nane yağı ekleyin. Sıcak su kabına biraz bu karışımdan dökün ya da duş alacağınız ortamın etrafına dökün. Sıcak su ile birleştiğinde yaydığı koku buhar ile burnunuza ulaşır ve burnunuzun açılmasına yardımcı olur.

Evde Burun Spreyi Yapmak

Burunda biriken Mukusu temizlemek için kendi tuzlu spreyini yapın. 1 bardak kadar ılık suyu, ½ tatlı kaşığı (3 g) tuz ve bir tutam kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Bu spreyi günde 3-4 defa burnunun içine uygulayabilmek için şırınga kullanabilirsin.

  • Burun spreyini aşırı kullanmamaya dikkat edin, çok fazla kullanmanız halinde daha fazla akıntıya neden olabilir.
blank


Burndaki basıncı azaltmak için yüzüne ılık ve ıslak bir bez yerleştir.
 Bir bezi ılık suya batırın, daha sonrasında çok sulu olmaması için eliniz ile bükerek suyunu alın. Ardından bu bezi yüzünüze yerleştirin ve burundan nefes alın. Bu bez yaklaşık 4 dakika kadar yüzünüzde kalsın.

  • Ilık su bulamadıysanız, küçük bir havluyu ıslatın ve mikrodalgada ısıtın. Ardından bu havluyu alın, suyunu sıkın ve yüzünüze uygulayın.
blank

Sinüs ağrısı ve tıkanıklığı hafif azaltmak için akupunktur tedavisi. Burun etrafındaki bölgeye akupunktur yapılması, burun akıntısından oluşan tıkanıklıkları ve baş ağrılarını hafifletecektir. Çok hafif basınç uygulayıp burnunun her tarafında 10 defa bastır. Gözlerinin üzerindeki alana da aynı şeyi yapmayı unutma.

  • Sinüslerin temizlenmesi için bunu günde 2-3 defa yapabilirsin.
blank

Tıkanıklığı rahatlatmak için uyurken başını yüksekte tut. Bünyenizin burun akıntısı ve benzeri rahatsız edici belirtilerle savaşırken dinlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle uyurken ya da dinlenirken kafanızı yüksek tutmanızda fayda var.

  • Bu pozisyon nefes almanızı daha kolay bir hale getirir.

Bu tedavilerin yanısıra eğer bir grip belirtisi gözlemliyorsanız aile hekiminde muayene olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu