Memur ve Personel Alımı

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Aranan Başvuru Şartları 2023 (Güncel)

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli birimi arasında yer alan Bordo Bereli sınıfı neredeyse her yıl yeni personel alımı yapmaktadır.

Bordo bereli subay ve astsubay alımları için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın asker alımı ilanlarının takip edilmesi ve akabinde mesleğe giriş yapılması gerekmektedir.

Özel Kuvvetler olarak da bilinen ve silahlı gücümüzün en üst seviye askerlerini tanımlayan bu görev için bazı yetkinliklere sahip olmalısınız. Alım şartı ve mülakatı nelerdir?

Özel Kuvvetler Bordo Bereli Alımı Ne Zaman?

Bordo bereli sınıfına geçebilmek için halihazırda asker olarak subay – astsubay ya da uzman çavuş olarak görev yapıyor olmalısınız. Meslek içerisinden geçiş yapılan bu sınıf için TSK belirli dönemlerde sınavlar yapmaktadır.

Genelde yıl içerisinde alımları takip edip ne zaman başvuru yapılacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Şu anda hali hazırda bir alım ilanı bulunmamasına rağmen yakın zamanda yeni bir özel kuvvetler alımı yapılması beklenmektedir.

2023 Yılında Özel Kuvvetlere Başvuru

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Bordo Bereli olabilmek için yani Özel Kuvvetlere geçiş yapabilecek şekilde TSK bünyesinde çalışmanız gerekmektedir.

Bordo Bereli seçimlerinde gönüllülük esastır. Görev bölgeleri değişmekle birlikte Türkiye sınırları içerisinde ve yurt dışı görevlerinde yer alabilirler. Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından verilecek tüm görevler için hazır olmak durumundadırlar.

Aldıkları eğitim dolayısıyla her türlü hava şartları ve arazi şartlarında görev yapabilme yetisine sahip bordo bereliler için TSK personel alımı ilanına çıktıktan sonra gönüllü olanlar arasında verilecek eğitim ve sınavlardan başarılı olanlar seçilirler.

2023 yılında henüz bordo bereli ilamı açılmamış ve yeni personel alımına başlanılmamıştır. TSK kaynakları bazı özel hallerde hali hazırdaki personellerine gönüllü olup olmadıklarını sorarak da bu görev için asker temin edebilir.

Bordo Bereli Görevleri Nelerdir?

Askerlik görevini Subay – Astsubay – Uzman çavuş olarak sınıflandırabileceğimiz kişiler bordo bereli geçişlerini sağlamaları halinde bu sınıfta görev yaparlar.

Örneğin Kadın Teğmenlerde bordo bereli olarak seçilebilir ancak teğmenlik görevi gereği karargahta daha sık bulunmaları gerektiğinden görevlerini sıklıkla karargah içerisinde yaparlar.

Bu bakımdan özel bir görev olarak kullanılmamaları halinde hali hazırda bulunan görevlerini yerine getirmekle mükelleftirler.

Bordo berelilerin sadece rütbeliler sınıfından seçilmesi de aslında görev tanımlarının ne olduğu konusunda bir netlik kazandırır.

Bunun haricinde Bordo Bereliler için;

” Gayri nizami harp, psikolojik harp, propaganda ve eylem örgütlemesi haricinde istihbarat ve keşif görevlerini yürütürler.” diyebiliriz.

Özel kuvvetler ile ilgili bir çok hikaye duyduğunuzu ve bunlar ile rüyalarınızı süslediğinizi biliyoruz. Şunu söylemeliyiz ki evet tüm dünyada görev alabilir ve bel altı vurmaya kadar gidebilecek şekilde çok önemli görevleri üstlenip bunlardan başarı ile ayrılabilirler.

Daha önce NATO askerleri bünyesinde eğitimler yapılır ve ülkelerin özel kuvvetleri bir takım görevler için yarış halinde olurlardı. Özel kuvvetlerimiz bu eğitimlerde hep birinci sırada tamamlamıştır.

15 Temmuz darbesi sonrasında alçak terör örgütü bir çok askerimizi şehit etmiş ve bazı zihni yıkanan genç askerlerimiz de ne yazık ki bu terör örgütünün yalanlarına ortak olmuştur. Bu sebepten 2016 yılında personel ihtiyacının giderilmesi adına Özel kuvvetler tarihinde ilk defa dışarıdan personel teminine gitmiştir.

Bu alımdaki şartlar ise şu şekilde belirlenmiştir;

 1. Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 2. Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 3. Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Bordo Bereli Olmak İçin Aranan Fiziki Şartlar

Yukarıda bahsettiğimiz şartlar haricinde bordo bereli olabilmek için bazı fiziki şartlarında sağlanması gerekmektedir. Erkekler için elimizde bulunan boy – kilo oranlarını sizler için paylaşıyorum.

blank

Bu bordo bereli boy kilo oranlarının yanı sıra spor testlerinde başarılı olabilmeniz için muhtemelen aşağıdaki tabloya göre başarılı olmanız gerekmektedir.

blank

Bu bilgilerin haricinde kara kuvvetleri komutanlığı sitesinden diğer özel bilgileri de edinebilirsiniz.

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Bir dönem özellikle yetiştirme yurdundaki çocuklarımız da askerlikte çok önemli görevler yapmıştır. Tabi ki çok şükür artık ülke içerisinde yaşanan terör olayları oldukça azaldı ve çok daha refah şekilde yaşıyoruz.

Bordo Bereli Başvuru Formu 2023

blank

Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından bordo bereli alım ilanları Kara Kuvvetleri  Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor.

Bu ilan açıldıktan sonra başvuru formu sekmesi de aynı yazının içerisinde yer almaktadır.

Ön başvurular internetten online olarak yapılırken, müracaatlarda şahseni posta yoluyla ya da dilekçe ile yapılabilmektedir.

Başvuru formunda;

 1. Kişisel bilgileriniz,
 2. Kimlik bilgileriniz,
 3. İletişim bilgisi,
 4. Adres bilgisi,
 5. Eğitim ve
 6. Askerlik bilgilerini doldurmanız gerekmektedir.

Bu bilgileri doldurduktan sonra onaylamanız halinde aday başvuru numarasına sahip olacaksınız ve bu numara ile şahsen başvurusunu yapacaksınız.

Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Adaylar başvuruları takip etmek için kkk.tsk.tr sitesini sürekli bir şekilde takip etmelidir.

2023 yılında dışarıdan bordo bereli alımı yapılacaktı fakat pandemi olayları nedeniyle bu ileri bir tarihe ertelendi. 2023 yılında bu alımın yapılması beklenmektedir.

Bordo Bereli Maaşları Ne Kadar?

Son olarak bu görevi yapmak isteyen kişilerin merak ettiği bordo bereli maaşlarından bahsedelim. Uzman çavuşlar 5000 TL – Astsubaylar 6000 TL – Subaylar 7000 TL’ye yakın maaş almaktadırlar.

Sizde sınıfınıza göre bu maaşları alıp ekstra olarak tazminat ve diğer görev paralarını alacaksınızdır.

Bordo bereli olmak kolay değildir. Bu psikolojinin ve vatan sevgisinin sizde olduğunu biliyoruz. Bütün görevlerdeki askerlerimize başarılar onlar varolsunlar.

Polis Özel Harekat Maaşları çok merak edilen konulardan birisidir. Pöh Maaşları sayfasından güncel maaşları öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu