Faydalı Bilgiler

Beyaz Çamaşırlar Hangi Programda ve Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz çamaşırlar hangi programda yıkanır ise daha beyaz olur. Beyaz çamaşırlar kaç derecede yıkanır moraran beyazlar makinada nasıl beyazlatılır beyazlaması için ne yapmalı gibi soruların cevapları ile beyazlar artık daha beyaz.

Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır tişörtler makinede kaçta ve hangi ayarda yıkama yapmalıyız ? sorusu biz kadınların en çok merak ettiği ev işlerindendir. Burada ki merakımız onları nasıl yıkayacağımızı bilmemekten değil de nasıl daha fazla beyaz olmasını sağlayabileceğimizden kaynaklanıyor.

Bütün o reklamlar hangi deterjanı alacağımızı tartışa dursun ben sizlere beyazları çok daha beyaz yapacak püf noktaları sıralayayım hanımlar.

Beyaz Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır?

Çoğu kadının en hassas olduğu konulardan biri olan beyaz çamaşır temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu sorulardan bir tanesi beyaz çamaşırlar hangi programda kaç dakikada yıkanır sıkma derecesi hangi devirde olmalı? Sorusudur. Hassas kumaşlarınız için makinenizin elle yıkama programı var ise bunu kullanmalısınız. Diğer kıyafetleriniz için ise etiketinde yazan programa göre temizlik işlemini yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken durum eğer kıyafette yazan program elbise etiketiyle uyumlu değilse yünlü, pamuklu ve sentetik seçeneklerinden uygun olanını seçmelisiniz.

Beyazlar Hangi Programda Yıkanır

Beyazların daha beyaz bir halde görünmesini istiyorsanız kullandığınız sıvı çamaşır deterjanını lekeli bölgeye döktükten sonra 15 dakika bekletip durulayarak makinenize atabilirsiniz. Limon suyu ve oksijen bazlı bir çamaşır suyu da etkili bir leke çıkarıcıdır.

Beyazlar hangi programda yıkanır? sorusuna cevap olarak ise kumaşın türüne göre değişmekle beraber eğer ipek bir kumaşa sahip değilseniz 50 – 60 derecede yıkanabilir olan beyaz kumaşları sentetik, pamuklu ya da yünlü programı seçebilirsiniz. Eğer çamaşır makineniz eski tip ise Çamaşır Makineleri Programları ve Harflerin Anlamları sayfasına göz atarak beyazları hangi programda yıkayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Beyaz çamaşırları bembeyaz yapmanın en önemli püf noktalarından bir tanesi de çamaşır makinesi temizliğinin yapılmış olması gerektiğidir.

blank

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz çamaşırlar hangi programda yıkanır bunu hallettikten sonra özellikle beyazların daha fazla bakteri ve kir barındırdığını biliyorsak kaç derecede yıkayacağımızı da tahmin edebiliyoruzdur.

Beyaz çamaşırlar içerisinde özellikle atletler gibi iç çamaşırları 90 derecelere yakın yıkayan hanımlar bunun yerine kaliteli bir deterjan kullanarak ya da aşağıdaki püf noktalardan faydalanarak 40 – 60 derece arasında beyazlarını yıkayabilirler.

Çok yüksek sıcaklıklarda yıkanan beyazlar zaman içerisinde sararak rengini kaybetmektedirler. Bunun yerine uygun sıcaklıkta ve kaliteli deterjanla yıkamak giysilerinizin ömrünü uzatacaktır.

Beyaz iç çamaşırı için ise ön yıkamayı kullanabilirsiniz. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullandığınızda bazı renk sararmalarına neden olabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız çamaşır suyu lekesine çare olabilecek şu fikirlere bir göz atabilirsiniz.

Beyaz Elbiseler Üzerinde Oluşan Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Ter, deodorant ya da parfüm lekelerinin neden olduğu beyazlar üzerindeki sarı lekeler elbiselerinizin kirli görünmesine yol açmaktadır.

Bu can sıkıcı durumu ortadan kaldırmak ise basit adımlarla mümkün:

 1. Limon suyu kullanarak sarı lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Limonu bir kova içerisinde su oranının fazla olmamasına dikkat ederek karıştırıp bir kaç saat beklettikten sonra çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.
 2. Limon suyunu kullanırken suyun sıcak olmasına özen gösterin.
 3. Tuz, tuzu hem yıkamadan önce hem de makinenizin çamaşır deterjanı bölümünde kullanabilir ve sarı lekeler ile mücadele edebilirsiniz.

Bu yöntemler ile beyaz gömleklerin kol ve yakalarında ki lekeleri çıkarabilirsiniz.

Beyazlar ve Renkliler Birlikte Yıkanabilir Mi?

Beyaz çamaşırlarınızın sürekli beyaz kalmasını ve grileşmesini önlemek istiyorsanız beyazları ayrı renklileri ayrı yıkamalısınız.

Beyazların renklerini korumak için en önemli püf noktalarından bir tanesi ayrı yıkanmalarıdır. Çünkü beyaz çamaşırlar sıcak suda daha temiz olurken, renkli çamaşırların ise rengini korumaları için soğuk suda yıkanmaları gerekmektedir.

Bu durum ise farklı derecelerde yıkanmaları gerektiğinin ve dolayısıyla birlikte yıkanmamasının bir kanıtıdır.

Çamaşırlarınıza özen gösterip yoğun çalışma koşullarının bıkkınlığını birlikte yıkayarak göstermemelisiniz. Eğer renkli ve beyazları birlikte yıkayalım düşüncesine sahipseniz bu size zaman kazandırabilir ancak uzun dönemde para kaybettirecek ve giysilerinizi eskitecektir.

Beyaz Çamaşırları Nasıl Bembeyaz Yaparız? (10 İpucu)

 1. Beyazları sürekli olarak kendi renkleri ile birlikte yıkayın.
 2. Genel olarak bütün lekelere ön yıkama işlemi yapmak beyazlarınızın ömrünü uzatacaktır.
 3. Beyaz çamaşırlarınızı türlerine göre ayırarak doğru programı seçmelisiniz.
 4. Çok hassas kıyafetlerinizi elde yıkamayı deneyebilirsiniz.
 5. Beyazları yıkarken çamaşır makinenizi çok fazla doldurmayın.
 6. Beyaz çamaşırların daha beyaz olması için makine temizliğine dikkat edin.
 7. Havlu ve trikolarda iyi iş çıkaran çamaşır suyunu diğer beyazlar için kullanmamaya dikkat edin.
 8. Makinenizin içerisine sirke ekleyerek beyazlarını kar beyazı haline getirebilirsiniz.
 9. Daha fazla deterjan kullanmak çamaşırları beyazlatmayacağı gibi lekelerde bırakabilir. Çamaşır makinenizi kullanırken yeterli miktarda deterjan kullanmaya özen göstermelisiniz.
 10. Beyazlar için gerekirse ayrı beyaz çamaşır sepeti kullanmalısınız.

Kar Gibi Bembeyaz Çamaşırlar İçin 3 Doğal Yöntem

 1. Karbonatla Beyazları Yıkama: Beyazları yıkarken çamaşır makinenize 1 tatlı kaşığı kadar karbonat eklemeniz kar gibi bembeyaz çamaşırlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
 2. Elma Sirkesi İle Beyazları Yıkama: Sıcak su ve sirke ile hazırladığınız karışıma çamaşırlarınızı bırakarak kir ve lekelerin arınmasını sağlayıp daha beyaz çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Bu işlemi bir ön yıkama gibi düşünebilirsiniz. Özellikle grileşen beyaz çamaşırlar için çok iyi iş görmektedir.
 3. Aspirin İle Beyazları Yıkama: 5 adet aspirin ile 2 litre sıcak suyu karıştırıp beyazları ön yıkamaya alabilir ve kar gibi beyaz çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Sarı lekeler ve grileşen beyazlar için işe yarayan bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır diye soran komşularınıza ve dostlarınıza verebilecek bir cevabınız olduğunu biliyoruz, bu yöntemler ile artık çamaşırlarınız daha beyaz ve daha uzun ömürlü olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu