Anne Bebek

Bebeklere Zeytin Ne Zaman Verilir ve Bebeklere Özel Az Tuzlu Zeytin Tarifi

Anneler bebek kahvaltılarına başladıkları zaman zeytin verilip verilmeyeceğini merak ediyorlar bu sorunun yanıtı makalemizde.

Bebeklere Zeytin Hangi Ayda Verilir?

Bebekler ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenirler. Bu dönemde anne sütü almayan bebekler ise devam sütü ve mama gibi gıdaları tüketmeye başlarlar. bebeklerde zeytin kaçıncı ayından itibaren verilir kaç aylıkken yemeli zeytin ezmesi 9 aylıkken verilir faydaları nelerdir?

6. ayını dolduran bebekler için ise yavaş yavaş ek gıda ve katı gıdalara geçilmeye başlanmıştır. Bu geçiş sürecini atlatan bebekler için kahvaltılık neler verilebilir sorusunun başında zeytin geliyor.

Zeytin ülkemizde turşu halinde sık tüketildiği için genellikle tuzlu olabiliyor. 7. ayını dolduran bebeklere tuzu giderilmiş zeytinleri ezerek günde 1 defa verebilirsiniz. Daha sonraki aylarda ise çekirdeğini çıkarıp bir gece önceden suda bekleterek tuzunu da alıp bebeğinize zeytin verebilirsiniz.

Zeytin Bebeklere Nasıl Verilmelidir?

Zeytin bebeklere ilk olarak ezilerek ya da püre haline getirilerek verilmelidir. 7. ayından sonra ise bebekleriniz için kahvaltıda zeytini vermek istiyorsanız bir gece öncesinden çekirdeğini çıkarın ve suda bekleterek tuzunu giderin.

Bu şekilde hazırladığınız zeytini bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeklere Hangi Zeytin Verilir?

Bebeklere gıda boyası ve çeşitli turşuluklar yapılmamış zeytini verebilirsiniz. Özellikle siyah zeytinde bir çok gıda sahtekarlığı yapılabiliyor.

Bu yüzden özellikle güvendiğiniz ve sağlıklı zeytinleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yeşil zeytinler ise peynir dolgulu, biberli ya da bir çok farklı çeşitle satılmaktadır. Siz sade yeşil zeytin verebilirsiniz.

Bebeklere Yeşil Zeytin Ne Zaman Verilir?

En erken 7. ayında bebeklere yeşil zeytin verilebilir. Bundan önce zaten yeni yeni ek gıdalarla tanışmış olacağı için zeytin vermeninde bir anlamı yoktur.

Bebekler Siyah Zeytini Ne Zaman Yer?

Siyah zeytini de yine bebekleriniz için 7. ayından sonra verebilirsiniz. Siyah zeytin verirken çok daha dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü bazen siyah zeytinlerde büyük sahtekarlıklar yapılabiliyor.

Zeytin Bebekler İçin Faydalı Mıdır?

Zeytin oldukça faydalı bir üründür. Özellikle bebekleriniz için zeytin tüketiminden önce mama hazırlarken ya da pürelerine zeytin yağı ekleyebilirsiniz.

Zeytini bebeklerinize püre yaparken su yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu kabızlık problemini de ortadan kaldıracaktır. 7 aylık bebeğe zeytin vermeye başlayabilirsiniz.

Zeytinin bebeklere faydası içinde şunları söyleyebiliriz;

  • Antioksidan etkili olduğu için bebeğinizi serbest radikallerden koruyacaktır.
  • Zayıf bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar.
  • A ve E vitaminlerini vücudun almasını sağlar.
  • Sindirimi iyileştirir, kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Bebekler İçin Az Tuzlu Zeytin Tarifi

Eğer isterseniz bebeğiniz için kendiniz zeytini salamura haline getirebilirsiniz. Zeytinler ağaçtan toplanır ve hepimizin bildiği turşu yapımı gibi salamura haline getirilir.

Bebeğimiz için taze zeytini alarak az tuzlu ve kendi isteğimize göre bir kıvamda yapabilme imkanına sahibiz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Az Tuzlu Zeytin İçin Kullanılacak Malzemeler

  • 500 gram yeni olgunlaşmış zeytin,
  • 2 yemek kaşığı doğal sirke,
  • 1,5 yemek kaşığı iri salamura tuz,
  • 2,5 litrelik kavanoz

Az Tuzlu Zeytin Yapımı

Aldığınız taze zeytinleri güzelce yıkayıp ayıkladıktan sonra, saplarını da çıkarıp güzelce kurumasını bekleyin bir gün, daha sonra 2,5 litrelik kavanozun içerisine zeytinleri yerleştirip daha sonra tuzu ve sirkeyi ekleyin.

Kavanozun kapağını plastik seçip minik delikler açtıktan sonra serin ve güneş almayan bir yerde 2 ay kadar bekletin. Şişeyi ara ara çalkalamayı unutmayınız.

Bu şekilde az tuzlu bir zeytin elde ederek bebeğinize yedirebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu