Sorgulama

Batch Kodu Sorgulama | Parfüm Batch Kodu Sorgula 2023

Batch kodu sorgulama ile satın almış olduğunuz kozmetik ürünlerin üretim tarihi, üretim yeri ve üreten firmayı sorgulayabilirsiniz. Peki parfüm batch kodu ne demek sorgulama nasıl yapılır batch code nasıl bulunur parfümlerde batch kodu nasıl sorgulanır ?

Son zamanlarda sahte kozmetik ürünlerin artması ile birlikte insanlar almış olduğu ürünlerin orijinal olup olmadığını merak ediyor. Batch kodu ile satın alınan kozmetik ürünlerinin sorgulaması yapılıyor. Kozmetik ürünlerde “batch code” olarak yer alan seri numarası ile sorgulama yapılarak ürün hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılıyor. Sahte kozmetik ürünlerine para kaptırmak istemeyenler veya almış olduğu ürünlerin bilgilerine ulaşmak isteyenler batch kodu sorgulama yapabilirler. Sorgulama yaparak parfüm gibi diğer kozmetik ürünlerinde üretim yeri ve tarihi, kim tarafından üretildiği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Batch Kodu Nedir?

Batch Kodu, kozmetik ürünlerin ne zaman nerede ve kim tarafından üretildiğini gösteren seri numarasıdır. Batch kodu harf ve rakamdan oluşmaktadır. Kozmetik ürünlerde kullanılan bu kodu sorgulamak için bir kaç web sitesi bulunmaktadır. bach kodu yazılarak yapılan sorgulamada ürünün üretim tarihi, hangi firmaya ait olduğu ve nerede üretildiği bilgileri öğrenilebilmektedir.

Satın aldığınız veya hediye edilen parfümlerin orijinal olup olmadığını sorgulamak için parfüm orjinallik sorgulama yapabilirsiniz.

Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bazı web siteleri sayesinde batch kodu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu sorgulamalarda %100 kesin sonuç alacaksanız diye bir şey yok. Kozmetik ürünler taklit edilebilen ürünler olduğu için batch kodları da taklit edilebilir. Kozmetik ürün satın alırken sahte ürünleri satın almamak için güvenilir mağazaları tercih etmeye özen gösterin. İnternet siteleri üzerinden kozmetik ürünleri satın alacaksanız, mağaza ve web sitesi yorumlarına göz atmanızı öneriyoruz.

Batch kodu sorgulama işlemi için bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerine kozmetik ürün markası ve kutunun genellikle en altında yer alan batch kodu yazılarak sorgulama yapılır. Sorgulama sonucunda ürünün üretim tarihi, üretim yeri ve firma bilgilerine ulaşılır. Sorgulama yapabileceğiniz siteleri sizler için sıraladık. Bu sitelere giderek batch kodu ile sorgulama yapabilirsiniz.

Batch kodu sorgulama yapmak için kullanılan siteler;

 • CheckFresh.com
 • Check Cosmetic
 • Cosmetic Momoko

Adım adım batch kodu sorgulama;

 • Batch kodu sorgulama yapmak için www.checkfresh.com sitesine giriş yapın.
 • Sorgulama yapacağınız kozmetik ürünün markasını seçin.
 • Marka seçimi yaptıktan sonra “Sıra numarası” alanına kozmetik ürününüzün batch kodunu girin.
 • “Kontrol” tuşuna basarak sorgulamayı yapabilirsiniz.
 • Ürünün üretim tarihi karşınıza çıkacaktır.

Sorgulama yapacağınız marka bu internet sitesinde bulunmuyorsa diğer sitelerde olup olmadığına göz atabilirsiniz.

blank

Yukarıdaki resimde Giorgio Armani markasına ait parfümü sorguladık. “38U60OG” batch kodunu girdiğimiz zaman üretim tarihi olarak 2023 yılının Haziran ayı olarak karşımıza çıktı.

The Ordinary Batch Kodu Sorgulama

The Ordinary cilt bakımı ve kozmetik sektöründe hizmet veren bir firmadır. Cilt serumu, cilt bakım yağı gibi ürünler cildi temizlemek ve güzelleşmek için kullanılır. Cildini yenileyerek pürüzsüz cilde sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği, The Ordinary ürünleri internette bir çok sitede satışı yapılıyor. The Ordinary batch kodu sorgulama yaparak üretim tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Genellikle orjinallik sorgulama için arama yapan kullanıcılar batch kodunu kullanarak ürün hakkında bir çok bilgiye ulaşabiliyor.

The Ordinary Batch Kodu Sorgulama

The Ordinary batch kodu sorgulama işlemi bir kaç internet sitesi aracılığıyla yapılmaktadır. Yukarıdaki resimde checkfresh.com internet sitesinde yapmış olduğumuz sorgulamayı görüyorsunuz. Marka bölümünden The Ordinary markasını seçtik ve “Sıra numarası” yazan yere batch kodunu yazarak sorgulamayı gerçekleştirdik.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama

İnternetten veya mağazalardan satın almış olduğunuz parfümlerin üretim tarihlerini batch kodu sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Satın aldığınız veya biri tarafından size hediye edilen parfümün sorgulaması için marka seçiminden sonra kutunun altında yer alan batch kodunu girmeniz yeterli olacak.

Parfüm batch kodu sorgulama işlemini Check Cosmetic sitesi üzerinden nasıl yapacağınızı anlatalım;

 • İlk olarak checkcosmetic.net internet sitesine giriş yapın,
 • Sol menüde yer alan Cosmetic Calculator alanındaki Select brand kısmından parfüm markasını seçin,
 • “Enter code” alanına parfüm batch kodunu girin,
 • Calculate butonuna tıklayarak parfüm batch code sorgulama yapabilirsiniz.
blank

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “Tom Ford” markalı parfüm sorgulamasını a51 batch kodu ile sorguladığımız zaman Mayıs 2023 üretim tarihli olduğunu görüyoruz.

Batch Kodu Nerede Yazar?

Batch kodu genellikle kozmetik ürünlerinin kutularının ve şişelerinin altında yazar. Bir çok firma batch kodunu kutuların altına ekler. Ürünlerde batch kodu olması o ürünün orjinal olduğu anlamına gelmez. Biliyorsunuz ki nasıl birebir aynı ürünleri sahte olarak yapıyorlarsa batch kodunu da çok kolay bir şekilde ürün kutusuna ve şişesine yerleştirebilirler. Bu nedenle satın alacağınız kozmetik ürünleri güvenilir markalardan almalısınız. Hem cebiniz hemde sağlığınız için güvenilir markaları tercih etmelisiniz. İnternetten alışveriş yapacaksanız mutlaka kullanıcı yorumlarına göz atmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu