Güncel Bilgiler

Bakaya Kalmak Ne Demek? Yoklama Kaçağı İle Aynı Şey Mi?

Askerlikte bakaya kalmak ne demek? Yoklama kaçağı nedir? Değişen askerlik düzenlemesi ile bakaya kalmanın cezası gibi başlıkları inceledik.

Askerlik çağına gelmiş T.C vatandaşı her erkeğin askerlik ile ilgili sık sık farklı terimler duyması kafalarda bazı soru işaretlerini oluşturuyor.

E-devlet ya da askerlik şubelerinden işlemlerini yapacağı zaman karşısına çıkacak bu terimlerden biri olan bakaya kalmak ve yoklama kaçağı ile ilgili 2020 düzenlemesine dair bütün bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

Bakaya Kalmak Nedir?

Yoklama kaçağı terimi ile sık sık karıştırılması ile bilinen bakaya kalmak; askerlik yoklamasını yaptıran ve askerlik yapmasına dair bir engeli bulunmadığına dair belge almasına rağmen kendisine verilen tarihler içerisinde birliğine teslim olmayan kişilere denir.

Yoklama kaçağı terimi ile karıştırılmasının sebebi ise bir birine çok benzer iki farklı durum olmasındandır. Yoklama kaçağı 20 yaşına gelipte askerlik yoklamasını yaptırmayan kişilere denilmektedir.

Yani bu bilgiler ışığında askerlikte bakaya nedir ve ne anlama geliyor sorusuna vereceğimiz cevap teslim tarihi geldiği halde birliğine teslim olmayan adaylar için kullanılacak tabirdir diyebiliriz.

Günü gelmiş ve gidip birliğine teslim olmamış kişiler için ise askerlik durumundan dolayı bir cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Askerlik yoklamasına katılan ve askerlik yapmak için herhangi bir engeli bulunmayan kişilere gerekli belgeler ile birlikte askeri birliğe teslim olması gereken tarih bilgisi de verilir. Bu tarihi geçirmeden gideceğiniz askeri birliğe teslim olup bakaya durumuna düşmemelisiniz.

Yoklama Kaçağı ile Bakaya Kalmak Aynı Şey Mi?

Yoklama kaçağı ile ilgili yukarıda genel bir bilgi vermiştik. Daha net anlaşılması için yoklama kaçağı nedir diye sorulan soruyu da şu şekilde cevaplandıralım.

“Biliyorsunuz ki askere gitmeden önce kişinin askerlik yapmaya elverişli olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için alacağınız sağlık raporu belgesi ile birlikte askerlik yoklaması yapılmaktadır.

Bu yoklamada askerlik ile ilgili kişinin muayene edilmesi ve sağlık durumuna bakılmasının ardından herhangi bir engeli bulunmayan kişiler gerekli belgelerini alarak askerlik yoklamasını tamamlamış olur. 20 yaşında olan ancak askerlik yoklamasına girmemiş olan kişiler ise yoklama kaçağı sayılır.”

Bu durumda yoklama kaçağı ile bakaya kalmanın aynı şeyi göstermediğini öğrenmiş oluyoruz.

Bakaya kalma ve yoklama kaçağı ile ilgili durumlara düşmemeniz gerekmektedir. Ancak bu durumlar ile ilgili belirli mazeretler söz konusudur.

Bakaya Kalma Mazeret Durumları

Askerlik tarihi geldikten sonra birliğine teslim olmayıp bakaya durumuna düşenler için bazı mazeret durumları söz konusudur. Bir sonraki sevk tarihinde bu mazeret durumlarının düzelmesi halinde askerliğe başlayabilirler.

Bakaya durumunda kişiler aynı zamanda ceza da almaktadır. Bu cezayı almamaları için kabul edilen bazı mazaret durumları ise şunlardır;

  • Tutuklu veya hükümlü olmanız,
  • Askere gideceğiniz sevk tarihinde evde veya hastanede yatarak tedavi olmanız. Bu tedavinin gerektiğini ispatlayan bir sağlık raporu,
  • Eşinin veya ikinci derece akrabalarından birinin askere gitme tarihinden 15 gün önce veya 15 gün sonraki süre içerisinde vefat etmesi,
  • Kendisinin veya ikinci derece akrabalarından birinin askere gitme tarihinden 15 gün önce veya 15 gün sonraki süre içerisinde evlenmesi,
  • Askere gitme tarihinden 2 ay önce veya sonraki süre içerisinde çocuğunun doğması.

Bu durumlardan biri ya da bir kaçı ile karşılaşan kişiler mazeretlerini gösterecek belge ile birlikte askerlik şubesine gidip bu durumu kanıtlamalıdırlar.

Yoklama Kaçağı ve Bakayalar İçin Bedelli Düzenlemesi

Kanuna göre yoklama kaçağı ve bakaya kalan kişiler, bedelli askerlik yapma hakkından faydalanamaz. Ancak kanun yürürlüğe girene kadar geçen süre içerisinde yoklama kaçağı veya bakaya olarak kayda geçirilen kişiler bir defaya mahsus olarak bu kanunun dışında bırakılmıştır.

Yani kanun yürürlüğe girmeden bir defa yoklama kaçağı veya bakaya olarak kayıt edilen kişiler bedelli askerlikten faydalanabilir şeklinde bir düzenleme getirilmiştir. Ancak bu daha sonradan geçerli olmayacak bir durumdur.

Bakaya Kalan Kişilerin Aldığı Cezalar

Askeri kanuna göre mazeret bildirmeden bakaya kalan kişiler için bazı cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalar ise kendiliğinden teslim olan kişiler ya da yakalanan kişilere göre farklılıklar gösteriyor.

Bakaya kalan ve kendiliğinden teslim olan kişiler için;

  • Sevk tarihi başlangıç olarak kabul edilip teslim olduğu güne kadar gün başına 5 TL ceza verilmektedir. Örneğin 1 Mayıs tarihinde askeriyeye teslim olması gereken ancak teslim olmayıp 25 Mayıs’ta teslim olan kişiler 120 TL tutarında ceza ödemek zorundadır. Bu ceza kişiye tebliğ edildikten sonra 1 ay içerisinde ödenmelidir.

Bakaya kalan ancak kendiliğinden teslim olmayan ve yakalanan kişiler için ise;

  • Askeri birliğe götürülerek teslim edilmelerinin sonrasında sevk tarihi başlangıç olarak kabul edilerek yakalandığı güne kadar gün başına 10 TL ceza ödemek zorundadır. Örneğin 1 Aralık tarihinde teslim olması gereken ancak teslim olmayıp 30 Ocak tarihinde yakalanan kişiler 290 TL ceza ödemek zorundadır. Bu ceza kişiye tebliğ edildikten sonra 1 ay içerisinde ödenmelidir.

GBT Sorgusunda Yakalanan Bakaya ve Yoklama Kaçağı Kişilere Ne Yapılır?

Bakaya ve yoklama kaçağı durumları Jandarma ve Polis arama noktalarında kontrol edilen GBT (Genel Bilgi Tarama) sorgularında görünmektedir.

Peki GBT’de yakalanmanız halinde yapılacak işlemler nelerdir;

  1. Eğer ilk kez GBT sorgusunda bakaya ya da yoklama kaçağı olarak yakalandıysanız size bir tutanak imzalatılır ve 15 gün içerisinde birliğinize teslim olmanız istenir.
  2. Bu durumu ikinci kez yaşamanız halinde ise yine sorgulamalarda görüneceği için Polis ya da Jandarma ekibi sizi askeri durumunuzdan dolayı en yakın birliğe götürür ve teslim eder burada hazırlığınız olmadığı için size tutanak imzalatılır bahsettiğimiz cezalar kesilir ve ikinci defa yakalandığınız kayıtlara geçirilir. Sonrasında ise serbest bırakılırsınız ve 15 gün içerisinde birliğinize teslim olmanız istenir.
  3. Bu durumda da teslim olmaz ve 3. kez GBT sorgusunda artık Şubeye götürülürsünüz ve mahkemeye sevk edilirsiniz. Çok büyük bir ihtimalle oradan da birliğinize gönderilirsiniz.

Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı olunması durumlarını incelediğimiz makalemiz hakkında sormak istediklerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu