Sağlık

Ayak Parmaklarındaki Hissizlik Nasıl Giderilir Uyuşma Nedenleri?

Ayak Parmaklarındaki Uyuşma neden olur ve nasıl geçer?

Bazen hepimiz, ayak parmaklarımızda yaşadığımız hissizlikler sebebiyle korku ve endişeye kapılabiliriz. Ve böyle durumlar bazı zamanlarda çok sıradan bir sebepten kaynaklanabildiği gibi bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olarak kendisini gösterebilir. Bu ciddi hastalıklar arasında da ilk olarak diyabet gelmektedir. Diyabet, hemen herkesin korktuğu bir hastalık türü olmaktadır. Bu durum da beraberinde stresi getirecektir. Peki ara ara kendisini gösteren ve fazlasıyla rahatsız eden ayak parmaklarındaki uyuşma nedenleri ve nasıl giderilir?

Bu gibi durumlarda öncelikli olarak yapılması gerekenleri ve kısa süreli tedavi biçimlerini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • Hareket halinde olmak
  • Sürekli olarak aynı pozisyonda durmamak
  • Ayağa masaj yapmak
  • Ayakları sıcak tutmaya özen göstermek
  • Kaliteli ve ayak için doğru olan ayakkabıyı tercih etmek

Sıralanan bütün bu özellikler tedavi sürecini kısaltıcı etkiye sahip olduğunda ayak parmaklarının hissizleşmesinde sıklıkla tavsiye edilmektedir. Sürekli olarak hareket halinde bulunuyor olmak sayesinde ayak parmaklarındaki hissizlikten kurtulmak mümkün olmaktadır. Yine sürekli aynı pozisyonda duruyor olmak; ayak parmaklarımız açısından istenilen bir durum değildir. Ayrıca ayağımıza periyodik olarak masaj yaptırıyor olmak da ayak parmaklarındaki hissizliğin giderilmesinde etkili olmaktadır. Unutmamak gerekir ki ayak bakımını zamanında yapmak; kaliteli yaşamın olmazsa olmazıdır.

Ayak Parmaklarındaki Hissizliğe Karşı Ne Yapabiliriz?

Öncelikli olarak ayak parmaklarında hissizlik yaşama halinde, yapılması gereken ilk şey hareket etmekten geçmektedir. Çünkü herkes uzun süre oturur vaziyette olduğunda, kan damarlarındaki dolaşım neredeyse durmaya yakın olacak ve bu da sonucunda uyuşma ve hissizliği getirecektir. O yüzden de Ayak parmaklarındaki hissizlik nasıl geçer diye araştırma yapıyorsanız, düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermeniz, ayaklarınızın ve kan dolaşımınızın sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olacaktır. Fakat bu egzersizlerden kasıt, yoğun tempoda spor yapılması demek değildir. Çünkü fazla sporda ayaklara uygulanan basınç, durumu daha kötü vaziyete getirebilir.

Ayaklarda hissizlik sorunu yaşayanlar için önerilebilecek diğer şey ise sürekli olarak aynı şekilde oturmamasına özen gösterilmesi gerektiğidir. Buna da bacak bacak üstüne atmayı ya da bağdaş kurmayı örnek verebiliriz. Zaten eğer dikkat ederseniz, bu tür eylemleri gerçekleştirdiğiniz süreçlerde, ayaklarınız uyuşacak ve sizi ciddi boyutta rahatsız edecektir.

Ayak Bakımı Hissizlikte Önemlidir

Ayaklarımız gün boyu, bizimle beraber tüm yükümüzü taşımaktadır. Bunun için de gün sonunda onların da sıcak bir ortama ve masaja ihtiyaçları olmaktadır. Sıcak su torbası, sıcak su ya da masajla da ayaklarınızı gevşetebilir ve karıncalanmasının önüne geçerek, rahatlamanızı sağlayabilirsiniz. Eğer ki uyuşma sorunu yaşıyorsanız, mutlaka dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de doğru ayakkabı ve rahat bir çorak ya da giysi tercih etmenizden geçecektir.

Özellikle de bu konuda çok sıkı lastikleri olan pantolonlar, çoraplardan kaçınılması gerekmektedir. Ve ayağın tam bedeni olan ayakkabının da giyilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle de ayak parmaklarındaki hissizlik nasıl giderilir sorusuna cevap arıyorsanız, mutlaka olarak rahat bir spor ayakkabı almalısınız. Aksi takdirde, ayağınızı rahatsız edecek, topuklu ve dar ayakkabılar ayaklarınızın uyuşmasını artırabilir. Çünkü ayak sorunlarında rahat ayakkabının önemi son derece büyüktür.

Hele ki vücudunuzun ağırlaştığı gebelik sürecinde iseniz, ayaklarınızın kıymetini bilmeli ve ortopedik ayakkabılara yönelmelisiniz. Bu gibi durumlar için özel olarak ayaklarınız için yumuşak tabanlar da tercih edilebilir. Bu durumda ise eğer ki yaşamış olduğunuz uyuşma ve hissizliğin süresi çok uzun sürüyorsa ve mutlaka alanında uzman bir doktora görünmeniz, sizin için faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu