Yaşam

Avokado Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Avokado yağı faydaları hakkında bilmeniz gerekenleri bulabileceğiniz makalede yağı kullananların yorumlarını, cilt ve saça bıraktığı olumlu etkileri yazdık.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

İçerdiği mineral ve vitaminlerle son zamanlarda adında oldukça fazla söz ettiren avakado yağı insanların bu yağ ne işe yarar sorusunu sık sık sormalarını sağlıyor. Faydaları saymakla bitmeyen mutfak ve kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılan avokado yağı;

 • Bazı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olur,
 • Kemik hastalıklarını iyileştirir,
 • Saçın uzaması için takviye bir bakım işlevi görür ve
 • Cilde faydaları vardır.

bu kısa avokado yağı ne işe yarar cevapları haricinde sizlere günlük yaşamınızda yardımcı olacak 10 farklı avokado yağı faydasına hep birlikte bakalım.

Avokado Yağının Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Faydası

Özellikle içerdiği sağlıklı yağ asitleri ile kozmetik için vazgeçilmez bir ürün olan avokado yağı faydaları ile ilgili bilgileri okuduktan sonra yazının en sonunda evde avokado yağı nasıl yapılır başlığına bakabilirsiniz.

Meyveler arasındaki en faydalı yağı seçecek olsak sanırım avokado çok yönlülük şampiyonu olurdu. Aklınıza gelen her yerde kullanabilirsiniz ve bir çok fayda sunar.

1-) İçerdiği Oleik Asit Sayesinde Kalbi Korur

İnsan sağlığına bir çok faydası olan oleik asit bol miktarda avokado içerisinde bulunmaktadır. Preslenerek elde edilen avokado yağı ise omega – 9 ve omega – 6 yağlarını içerir. Bu yağlar kalbin koruyarak genel sağlığınızı iyileştirir.

Avokado Yağı Kalbi Korur

2-) Göz Sağlığına Yararlı Antioksidanlar İçerir

Yüksek lutein tüketimi ilerleyen yaşlarda katarakt ve sarı nokta hastalığını yaşamamanızı sağlar. Avokado içerisinde bolca bulunduğu için yağını ve kendisini sık sık tüketmelisiniz.

blank

3-) Kan Basıncını Ayarlayarak Kolesterolü Düşürür

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde avokado yağı, hindistan cevizi yağı ve mısır yağı karşılaştırılmıştır. Bu yağlar içerisinde avokado yağı kolesterolü dengeli bir seviyede tutan ve kan basıncını ayarlama işlevini en iyi yapan yağ olarak kayıtlara geçmiştir.

4-) İyi Bir Detoks Aracıdır

Avokado yağını diyetinize dahil edersiniz vücudunuzdaki biriken kurşun, civa gibi zararlı metallerin atılmasında oldukça faydalı olacaktır.

Magnezyum içerdiği için vücuttaki bir çok zararlı maddeyi yok etme kabiliyetine sahiptir. Böbrek, karaciğer, beyin ve diğer hayati organlar için en iyi detoks aracı olacaktır.

blank
Detoks İçin Avokado

5-) Kilo Vermek İçin Sizinle Birlikte Savaşır

Bazı besinlerin emilimini kolaylaştırmak ve vücudumuza yararlarını arttırmak için yağlara ihtiyaç duyarız. Avokado yağı bu noktada hem sağlıklı olması hem de emilimi kolaylaştırması açısından bize yarar sağlamaktadır.

Avokado yağı ile sağlıklı yağlara merhaba diyip kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

blank
Kilo Vermenize Yardımcı Olan Avokado Yağı

6-) Avokado Yağının Cilde Faydaları

Avokado yağının en çok faydaları arasında aratılan ve merak edilen faydası cilde sağladığı yararlardır.

 • Akneleri iyileştirir,
 • Yaraların çabuk kapanmasını sağlar,
 • Cildin pigmentlerini iyileştirir,
 • Cildi gençleştirir.

Evde avokado yağı yapımı yazısından faydalanabilirsiniz.

blank
Avokado Yağının Cilde Faydaları

7-) Avokado Yağının Saça Faydaları

Avokado yağının saça faydaları arasında;

 • Kepek ve yağ oluşumunu en aza indirgemek,
 • Saç bakımını kolaylaştırmak,
 • Özellikle yazın kuruyan saçların nemlenmesini sağlamak ve,
 • Saç uçlarındaki kırılmaları önlemek vardır.
blank

8) Nemlendirici Olarak Kullanabilirsiniz

Doğal bir nemlendirici arıyorsanız evde kendi avokado yağınızı yaparak kozmetik ürünlerine para vermeyi bırakabilir ve daha sağlıklı bir nemlendiriciye sahip olabilirsiniz.

9-) Avokado Yağı İle Diş Etlerinizi Koruyabilirsiniz

Avokado yağının en önemli faydalarından bir tanesi iltihapları engellemesi ve oluşan iltihapları kurutmak vardır. Bu bakımdan yağı gargara olarak kullanmanız durumunda diş eti iltihaplarını en aza indirirsiniz.

blank
Diş Sağlığı İçin Avokado Yağı

10-) Güneş Kremi Olarak Kullanabilirsiniz

Güneş kreminiz avokado yağı mutlaka içeriyordur. Peki diğer kimyasalları çıkarıp sadece özel bir kreme sahip olmak istemez misiniz? Cevabınız evetse avokado yağı kullanabilirsiniz.

11-) Kolay Taranabilir Saçlar İçin Yardımcıdır

Saçlarınız duştan sonra, havuzdan ya da denizden sonra taranmıyor mu? İyi bir saç açıcı olarak avokado yağı kullanabilirsiniz. Fazla kullanmamaya özen gösterin çünkü boya kullanıyorsanız saçınızın rengini açabilir.

blank

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu