Güncel Bilgiler

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar? 2021

Yeni yılda trafik cezalarına gelen zam ile birlikte alkollü araç kullanmanın cezası 2021 yılında %9,11 oranında zamlı olarak uygulanmaktadır.

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının çoğunluğu alkollü araç kullanımından kaynaklanıyor. Alkollü araç kullanımının önüne geçmek için caydırıcı cezalar uygulanıyor. Alkollü olarak araç kullanmanın cezasını araştıran kişilere önerimiz kesinlikle alkollü olarak trafiğe çıkmamaları. Hem can hemde mal güvenliğini korumak için alkollü trafiğe çıkılmaması gerekiyor.

Alkollü araç kullanmanın hem para cezası hemde ehliyete el koyma cezası gibi cezaları vardır.

Trafik cezaları da 2021 yılı başından itibaren % 9,11 oranında zamlı şekilde uygulanmaktadır. Harçlara uygulanan zam oranı trafik cezalarına da uygulanıyor. Böylelikle trafikte alkollü araç kullanmanın cezası da artmış oldu. Alkollü araç sürücülerinin trafik polislerinin yapmış olduğu uygulamalarda alkollü oldukları ortaya çıkınca para cezası ile cezalandırılırlar. Ayrıca alkollü olarak yakalanan sürücünün ehliyetine 6 ay el konulur. Sürücünün ikinci defa alkollü olarak yakalanması durumunda para cezası artar ve ehliyetine 2 yıl süre boyunca el konulur. Üçüncü defa alkollü araç kullanan sürücüye ise para cezası arttırımlı olarak uygulanır ve ehliyetine ise 5 yıl el konulur. Ayrıca ehliyeti geri alabilmesi için psikoteknik raporu ve psikiyatri muayenesi olması gerekmektedir. Uygun görüldüğü taktirde ehliyeti geri verilir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021 Listesi

Alkollü araç kullanma cezası 2021 itibarıyla gelen % 9,11 oranındaki zamlarla birlikte; ilk uygulanan cezalarda 1,340 TL, ikinci defa uygulanan cezalarda 1679 TL, üçüncü defa ve daha fazlasında ise 2698 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Alkollü araba kullanma cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödendiği zaman %25 oranında indirim uygulanır. Cezalar indirimli olarak ise ilk kez alkollü yakalananlar için 1005 TL, ikinci defa alkollü olarak yakalananlar için 1259.25 TL, üçümcü ve daha fazla alkollü olarak yakalananlar için ise 2023.5 olarak belirlenmiştir.

Ehliyeti alınan sürücüler ceza süresinin dolmasıyla birlikte ehliyetlerini emniyet müdürlüğünden alabilirler. Fakat sürücü belgesini alabilmek için alkollü araç kullanımından dolayı yazılan cezayı ödemesi gerekmektedir.

Alkollü Araba Kullanmanın Cezasını Sorgulama

blank
Alkollü Araba Kullanma Ceza Sorgulama İşlemini e-Devletten Yapabilirsiniz.

Alkollü olarak araç kullananlara, trafik polislerine yakalandıkları zaman para cezası uygulanır ve sürücü belgesine el konulur. Yazılan trafik cezasını sorgulama işlemi ise aşağıdaki üç farklı yöntem ile yapılabilir. Bu yöntemler;

  • e-Devlet üzerinden ceza sorgulama: e-Devlet sayfasına TC ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme sayfasına giderek trafik cezası sorgulama işlemi yapılabilir.
  • Online Vergi Dairesi sitesinden ceza sorgulama: İnteraktif vergi dairesi linkine buradan ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme linkine tıkladıktan sonra ceza sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.
  • PTT ve Vergi Dairesinden sorgulama: Size en yakın PTT şubesine veya vergi dairesine uğrayarak yazılan trafik cezalarını sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

Trafikte Alkol Promil Sınırı Kaç?

Alkollü araç kullananların alkol promil oranı 0.5 promili geçtiği zaman cezai işlem uygulanır. Bu sınırın altındaki alkol tüketimi için herhangi bir ceza uygulanmaz. Alkol promil hesapla sayfasında 1 bira kaç promil eder gibi tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Gelen zamlarla birlikte muayenesiz araç kullanmanın cezası 314 TL kırmızı ışık ihlali cezası ise 314 TL olarak uygulanmaktadır.

Trafikte Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 144 TL

Emniyet kemeri takmayan sürücülere de cezai işlem uygulanmaktadır. Seyir halindeki araçta emniyet kemeri takmamanın cezası cezası 2021 yılında 144 TL olarak uygulanmakta. Geçen yıl ise bu tutar 132 TL iken yüzde 9.11 oranında zam gelmiştir.

Hız sınırı geçenler ise cezaları yeni yılda zamlı ödeyecek. Hız sınırını %10-30 arasında aşanlara 314 TL, hız sınırını % 30-50 arasında aşanlara 652 TL, hız sınırını %50’den fazla aşanlara ise 1340 TL ceza uygulanmakta. Trafikte makas atmanın cezası ise 1340 TL oldu. En yüksek ceza oranı ise sahte plaka takanlara ve uyuşturucu madde alarak araç kullananlara uygulanıyor. Sahte plaka takanlara 6697 TL, uyuşturucu madde alıp trafiğe çıkanlara ise 6,910 TL ceza uygulanmakta.

blank
Trafik Cezaları 2021 Listesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu