Sorgulama

Alkol Promil Hesaplama 2024 (1 Bira Kaç Promil)

1 bira kaç promil? 2 bira kaç promil? Alkol promil hesaplama ile alınan alkolün ortalama kaç promile denk geldiğini hesaplayabilirsiniz. Promil seviyeleri nedir birada kaç promil alkol var bir tane bira kaç promile tekabül eder?

Trafikte alkol sınırı olduğundan dolayı belirli bir promili geçtiğiniz zaman arabanıza ve ehliyetinize el konularak para cezası uygulanır. Arabasından ve ehliyetinden olmak istemeyen sürücüler 1 bira da kaç promil olduğunu merak ediyor. Bizlerde bu yazıda alkollu araç kullanmanın cezasını, profil hesaplama, kaç biranın kaç promil ettiğini araştırarak sizler için paylaştık. Alkollü araç kullanmak hem size hem de çevrenizde olan canlılara çok ciddi zararlar verir kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Fakat alkollü olarak trafiğe çıkmanız gerekti ise lütfen bu sınırları göz önünde bulundurunuz.

Alkol Promil Hesaplamada yaş, cinsiyet, kilo, açlık ve tokluk oranı gibi ayrıntılar promil oranının farklı çıkmasına neden olabilir.

Eğer alkollü olarak trafiğe çıkmanız gerektiyse belirlenen yasal sınırızın üzerinde alkol aldıysanız taksi ile işinizi görmenizi tavsiye ediyoruz. Hem kazaya sebebiyet vermemeniz için hemde trafik ekiplerine yakalanmamanız için taksi ile yolculuğunuza devam etmeniz faydanıza olacaktır. Ancak bazı durumlarda mecbur kaldıysanız ve araç kullanmanız gerektiyse, içtiğiniz alkolün kaç promil olduğunu mu merak ediyorsunuz? 1 bira içtim kaç promil eder, 1 kadeh viski kaç promil eder gibi merak ettiğiniz şeyler var ise cevabına yazımızda ulaşabilirsiniz.

Trafikte Alkol Promil Sınırı Nedir?

Ticari araç kullananların ve kamuda çalışan sürücülerin alkol aldıktan sonra araç kullanmaları yasaktır. Diğer vatandaşların ise alkollü olarak araç kullanabilmeleri için belirlenmiş olan bir yasal sınır bulunmaktadır. Sürücünün alkollü olarak trafiğe çıkabilmesi için 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol sınırını geçmemiş olması gerekmektedir. 0.50 promil alkolden sonrası için ekipler tarafından cezai işlem uygulanır. Eğer alkol aldıysanız ve trafiğe çıkacaksanız 1 kadeh içki ile bir şey olmaz demeyin. Çünkü kandaki alkol oranı yaş, cinsiyet ve bazı durumlarda farklı çıkabilmektedir. Yasal sınırın üzerinde promil çıkması durumunda hem ehliyet, hem araba hemde paranızdan olursunuz. Sizler için promil hesaplama yaparak ne kadar alkolde, kaç promil çıkacağını tahmini olarak paylaştık.

Alkol Oranı (Promil) Kaç Saat Sonra Düşer?

İçkilerin çeşitlerine göre alkol oranları farklılık göstermektedir. Her alkolün vücuda etkisi ve kana karışma süreleri farklı olabilir. Türkiye’de alkollü araç kullanmanın sınırı 0,5 promil olarak belirlenmiştir. Alkolün vücuttan atılma süresi bazı durumlarda bir kaç saati bulurken, alkol oranına göre 2-3 gün aralıklarında da sürebilmektedir. Alkol almaya başladıktan sonra 1 saat içerisinde atılmaya başlar. Her kişiye göre farklı sürelerde vücutta durabilir. 1 saat içerisinde kana karışan alkol sonrasında vücuttan atılmaya başlar. Fakat alkolün tamamen vücuttan atılması için 2 gün ila 3 gün geçmesi gerekebilir.

Tahmini olarak 20 yaşlarındaki genç biri içmiş olduğu bir bardak birayı yaklaşık olarak 12 saatte vücuttan atabilir. Fakat tam olarak ne kadar sürede vücuttan atıldığını bilmek mümkün değildir. Aç karnına içilen alkolün vücuttan atılması daha kısa sürer. Farklı gıdalarla tüketilen alkolün emilimi daha geç olur. Bundan dolayı da tok karnına tüketilen alkolün vücuttan atılması ise daha fazla sürmektedir.

Alkollü Araç Kullanımı Cezaları Çok Ağır

Alkollü olarak trafiğe çıkan kişi trafik polisleri tarafından alkol testine sokulduğu zaman 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası uygulanır. Alkollü araç kullanan şahsın ehliyetine 6 ay emniyet tarafından el konulur. İkinci defa alkollü olarak araç kullanımı sırasında trafik ekiplerine yakalanılırsa ehliyete 2 yıl daha el konulur. Üçüncü defa yakalanmaya ise ehliyete 5 yıl süre ile el konulur. Ayrıca her alkollü yakalanmada 20 ceza puanı uygulanır. 2024 yılında alkollü olarak araç kullanmanın cezası aşağıdaki gibidir;

 • Alkollü araç kullanan kişilerin ilk yakalanmaları durumunda; 1,340 TL TL para cezası
 • Alkollü araç kullanan kişilerin ikinci kez yakalanmaları durumunda ise 1679 TL para cezası uygulanır.
 • Üçüncü defa alkollü araç kullanmanın cezası ise 2698 TL

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2024 makalemizde güncel ceza oranlarını ayrıntılı olarak paylaştık.

Alkollü olarak araç kullanarak ceza yiyen kişiler cezalarını 15 gün erkenden ödemek isterler ise yazılan ceza üzerinden %25 indirim uygulanır.

Alkollü olarak araç kullanan üçüncü defa yakalanır ise 5 yıllığına ehliyetine el konulur. Ayrıca bu kişilerin yeniden ehliyetini alabilmesi için psiko teknik muayenesine girmesi gerekmektedir. Alkollü araç kullanmanız hem can hemde mal kayıplarına yol açabilir. Hem kendinize hemde başkalarına zarar vermemek için lütfen alkollü olarak araç kullanmayın!

Bira Sayısına Göre Promil Hesaplama

Alkol olarak bira tüketecekseniz 1 bira ile bile 0,5 promile ulaşabileceğinizi unutmayın. Aşağıdaki tabloda 1 bira kaç promil cevaplayama çalıştık. Paylaştığımız değerler tamamen tahmini değerlerdir. Tabloya bakacak olursanız 1 bira kaç promil yanıtını aşağı yukarı almış olursunuz. Alkol promil hesaplama değerlerinde bira, rakı, şarap, viski gibi içkilerin promil oranları yazılmıştır. 1 bira kaç promil, 3 bira kaç promil gibi sorularınız cevaplarını bu tabloda öğrenebileceksiniz.

1 Bira Kaç Promil

%0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 1 şişe bira ortalama 0.33 promildir.

2 Bira Kaç Promil

%0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 2 şişe bira ortalama 0.66 promildir.

Promil oranını etkileyen faktörler

Yaş ve cinsiyet gibi faktörler alkol promil değerini etkilediği gibi bazı faktörler de etikleyebilmektedir. İşte promil oranını etkileyen diğer nedenler;

 • Metabolizma
 • Ruhsal durum
 • Şeker hastalığı
 • Açlık ve tokluk durumu
 • Kilo
 • Metabolizma
 • İçkinin içerisindeki katkı maddeleri. Alkolle karıştırılan enerji içecekleri ve meyve suları promil oranını etkileyebilir.

Alkol Oranları ve Promil Hesaplama

 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 1 şişe bira: 0.33 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 2 şişe bira: 0.69 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 3 şişe bira: 1.04 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 4 şişe bira: 1.39 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 33′ lük 5 şişe bira: 1.73 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 50′ lik 1 şişe bira: 0.53 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 50′ lik 2 şişe bira : 10.5 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 50′ lik 3 şişe bira : 158 promil eder.
 • %0,5 Alkol oranına sahip olan 50′ lik 5 şişe bira: 2.63 promil eder.
 • %12 Alkol oranına sahip olan 1 kadeh şarap: 0.40 promil eder.
 • %12 Alkol oranına sahip olan 3 kadeh şarap: 1.21 promil eder.
 • %12 Alkol oranına sahip olan 5 kadeh şarap: 2.02 promil eder.
 • %40 Alkol oranına sahip olan 1 duble viski : 0.42 promil eder
 • %40 Alkol oranına sahip olan 3 Duble Rakı, Viski, Vodka: 1.26 promil eder.

Yukarıda paylaşılan promil hesaplama sadece ortalama değerlerdir. Bu değerler kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi, bazı durumlarda yüksek bazı durumlarda ise daha az promil ortaya çıkabilir.

Kaç Promil Alkole Ceza Uygulanıyor?

Alkollü araç kullanmada promil sınırı hususi araçlarda 0.50 promil olarak belirlenmiştir. Bu sınırın üstünde alkol alan sürücülere yakalanmaları halinde Madde 48/5 alkollü araç (araba) kullanma cezası uygulanır. Ayrıca ehliyete belirli bir süre el konulur. Bazı durumlarda ise ‘trafiği tehlikeye düşürmek’ suçundan kamu davası dahi açılıyor. 0.50 promil sınırının altında alkol alan sürücülere ise herhangi bir ceza işlemi uygulanmıyor.

Alkollü Kaza Hasarını Trafik Sigortası Karşılar mı?

Alkol kullanan bir sürücü trafik kazasına karışırsa belirlenen kurallar çerçevesinde bir yol izlenir. Alkollü kazalarda kasko sigortası herhangi bir hasarı kesinlikle karşılamaz. Fakat aynı durum trafik sigortası için geçerli değildir. Sigorta şirketi ödeme yapmak istemiyorsa kazanın tamamen alkolden kaynaklandığını ispat etmesi gerekmektedir. Bunun için uzman ekip inceleme yapar. Uzman ekip sürücünün trafik kuralarına uyup uymadığını inceler. Eğer kazada karşı tarafın hatası varsa veya araçtan kaynaklanan herhangi bir arıza kazaya sebebiyet vermişse sigorta şirketinin ödeme yapması gerekmektedir. Fakat kazaya sadece alkollü sürücü sebebiyet vermişse sigorta şirketi ödeme yapmamayı tercih edebilir. Ayrıntılı bilgili aracınızı sigortalatmış olduğunuz şirketten alabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Alkollü araba kullanmanın cezasını, e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için ilk olarak buradan sisteme giriş yapınız. Arama bölümüne “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” yazdıktan sonra borç sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)” bölümünden de araç plakasına yazılan cezayı sorgulayabilirsiniz.

Promil Ne Demektir?

İçilen alkolün 100 mg kanda bulunan ve mg olarak gösterilen ölçü birimine promil denir.

Not: Alkollü araba kullanmanız canınıza ve malınıza zarar verebilir. 50 promil yasal sınırı olan alkol kullanımının sizi sıkıntıya sokmasını istemiyorsanız araç kulanmayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu