Bankalar

Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır? 2023

Akbank SİM kart bloke kaldırma işlemi yapılmadan mobil bankacılık ve internet bankacılığı için gönderilen şifreler gelmez. Peki mobilden SİM kart bloke nasıl kaldırılır?

Akbank SİM kart bloke kaldırma işlemi, sisteme kayıtlı cep telefon numarasının başka bir operatöre taşınması, numaranın değiştirilmesi veya .4.5G’ye geçişten sonra mobil ve internet bankacılığına giriş için yapılması gereken bir işlemdir. SİM kart bloke edilmesi durumunda cep telefonu numaranıza cep şifreler gönderilmeyeceği için mobil şubeye ve internet şubesine giriş yapamayacaksınız. Mobil veya internetten bankacılık işlemlerinizi kolayca yaptırabilmeniz için SİM kart blokesini kaldırmanız gerekecek. SİM kart bloke kaldırma işlemini yaptıktan sonra banka tarafından gönderilen şifreler tarafınıza ulaşır ve bankacılık işlemlerini yapmaya devam edersiniz.

Akbank sim kart bloke kaldırmak için kullanılan bazı yöntemler vardır. Size hangi yöntem uygun geliyorsa o yöntemi kullanarak blokeyi kaldırabilirsiniz.

Akbank SİM Kart Bloke Kaldırma

Akbank mobil şube ve internet bankacılığından bir çok bankacılık işlemini yapabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için güncel cep telefonu numaranızın sisteme kayıtlı olması ve mobil şube/internet şubesi şifrenizin olması gerekli. Bazı durumlarda güvenlik nedeniyle bankalar SİM kart blokesi koyuyor. Bloke olduğu zaman banka tarafından şifre gönderilmediği için bankacılık şifresi cep telefonuna gönderilmiyor. Peki hangi durumlarda SİM kart bloke edilir?

  • Numarayı başka bir operatöre taşıma (Örneğin Turkcell’den Vodafone numara taşıma),
  • SIM Kart değişikliği,
  • 4.5G’ye geçiş durumlarında SİM kart bloke edilir ve şifre gelmez.

Akbank tarafından sim kart bloke edildiği zaman bloke kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Akbank ATM’leri
  • Müşteri İletişim Merkezi 444 25 25 – 0850 222 25 25 (SİM kart blokesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.)
  • Akbank Şubeleri

Akbank ATM ve Şubeleri aracılığı ile sim kart blokesini anında kaldırabilirsiniz. Sim kart blokesini kaldırdıktan sonra online bankacılık işlemlerini yapmaya devam edersiniz. Artık sisteme giriş yapacağınız zaman banka tarafından cep şifre numaranıza gönderilir.

Akbank ATM’den SIM Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kartın değiştirilmesinde, başka bir operatöre taşınması veya 4.5G’ye geçiş durumlarına sim kartınız bloke olur, mobil uygulama kullanılamaz ve bankalardan şifreler cep telefonunuza gelmez. Bu durumda sim kart bloke kaldırmadan bir çok işlem yapılamaz. Akbank mobil şube, internet şubesi gibi işlemleri yapabilmek için cep telefonuna şifre gönderilmektedir. Ancak SİM kart bloke olmuşsa şifre gelmeyeceğinden dolayı giriş yapılamayacaktır.

Akbank sim kart bloke olan kişiler en yakın ATM’ye giderek blokeyi kaldırabilir. Eğer yakınınızda bir ATM bulunuyorsa dakikalar içerisinde blokeyi kaldırmak mümkün. Sim kart blokesini kaldırdıktan sonra artık telefonunuza cep şifre geleceği için mobil şubeyi kullanabilirsiniz. Sim kart değişikliği, 4.5G geçiş ve operatör değiştirmediğiniz sürece sim karta şifre gönderilir. Şubeye gidip sıra beklemeden işlemini halletmek isteyenler ATM’den kolayca halledebilir.

ATM’den sim kart blokesi kaldırma;

  • Öncelikle AKBANK kartınızı ATM’ye takın.
  • Şifrenizi girin.
  • Ana Menü > Kullanıcı İşlemleri > Sim Kart Bloke menüsüne gelin.
  • Bu adımdan SİM kart blokesini kaldırabilirsiniz.

Muhtemelen kartı ATM’ye taktığınız zaman ekrana ”SİM Kart Blokesi” uyarısı gelecektir. Eğer bu uyarıyı görürseniz talimatları izleyerek SİM kart blokesini kaldırabilirsiniz. Uyarı gelmez ise Mobil Şube İşlemleri menüsüne göz atarak SİM kart blokesini kaldırabilirsiniz.

Müşteri İletişim Merkezi ile Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Akbank SİM Kart Bloke Kaldırma hakkında ayrıntılı bilgiyi Müşteri İletişim Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Bloke kaldırma hakkında ayrıntıyı bilgiyi müşteri temsilcisi verecektir. Müşteri iletişim merkezi 444 2 525 numarasını arayıp sim kartınızın bloke olduğunu ve şifrelerin gelmediğini belirtmeniz durumda izlemeniz gereken yolu müşteri hizmetleri size anlatacaktır.

Araştırma yaptığımız zaman Akbank sim kart bloke kaldırma işlemi sadece ATM ve şubeler üzerinden yapıldığı bilgisine ulaştık. Kullanıcıların şikayetlerinin çoğu neden müşteri hizmetleri aracılığı ile sim kart bloke kaldırma işleminin yapılmadığı. Müşteri hizmetleri arandığı zaman ATM veya şube aracılığı ile bloke kaldırılacağı bilgisi veriliyor. Sistem değişir de Akbank müşteri hizmetleri aracılığı ile sim kart bloke kaldırma işlemi yapar mı şu an için net bilgi veremiyoruz. Sim kart bloke kaldırma işlemi için ATM veya şubelere giderek dakikalar içerisinde sorunu giderebilirsiniz.

Akbank Şubelerinden SİM Kart Bloke Kaldırma

Akbank SİM kart bloke olması durumunda blokeyi kaldırmamanız durumunda cep telefonunuza şifre alamazsınız. Şifre alabilmek için blokeyi kaldırmanız gerekir. Bloke kaldırma için en yakın Akbank şubesine gidebilirsiniz. Yetkililere sim kartınızın blokeli olduğunu ve blokeyi kaldırmak istediğinizi söylerseniz yetkili size yardımcı olacaktır. Eğer ATM’den blokeyi kaldıramadıysanız veya işleminizi şubeden yapmak isterseniz en yakın şubeye giderseniz yetkililere kimlik bilgilerinizi vererek blokeyi kaldırmalarını talep edebilirsiniz.

Vaktim çok, blokeyi kısa sürede kaldırmak istiyorum diyorsanız ATM’den sim kart bloke kaldırma işlemi yapmanızı öneririz. Banka şubesine gittiğiniz zaman eğer sıra varsa işiniz biraz uzun sürebilir. Fakat ben ATM ile uğraşmak istemiyorum veya ATM’den bloke kaldıramadım diyorsanız şubeye giderek sıra alıp yetkililer ile görüşerek blokeyi kaldırmalarını talep edebilirsiniz.

SİM Kart Değişikliği Nedeniyle Şifre Gönderilemiyor

Numaranızı başka bir operatöre taşıma, sim kart değişikliği veya 4.5G’ye geçiş nedeniyle bankalar güvenliğiniz için SİM kart blokesi koymaktadır. SİM kart bloke olması nedeniyle cep telefonunuza şifre gönderilmez. Şifre gönderilmemesi durumda ise internet bankacılığı ve mobil şube girişlerinde kullanılan tek kullanımlık şifre gönderilmez. Şifre gönderilemeyeceği içinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalıyla yapılan işlemler yapılamaz. SİM kartı tekrar aktif etmek ve şifreleri alabilmek için blokeyi kaldırmak gerekir.

Blokeyi kaldırmak için AKBANK ATM’lerinden ve şubelerden Sim Kart Bloke Kaldırma işlemini yapabilir, 444 2 525 no’lu Akbank Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu