Güncel Bilgiler

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Taşınma sonucu ya da isteğe bağlı olarak aile hekimi nasıl değiştirilir diye merak ediyorsanız kullanabileceğiniz bir kaç farklı yöntem vardır.

E-devlet ile aile hekimi değiştirme, e-nabız’dan aile hekimi nasıl dğeiştirilir gibi sorularınız genel olarak online aile hekimi nasıl değiştirilir sorusuna aradığınız cevapları kapsamaktadır. Bir diğer yöntem ise geçmek istediğiniz aile hekimliğine giderek “Aile Hekimi Değiştirme” formunu doldurarak yapabileceğiniz değişiklik işlemidir. Bütün bunları 2021 yılı aile hekimi değiştirme makalemizde sizler için detaylarıyla birlikte yazdık.

Online Olarak Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Kişisel olarak kendiniz ya da aileniz devlet tarafından otomatik olarak evin en yakınındaki aile hekimi kuruluşunda ki doktora atanır ve muayenelerinizi orada olursunuz. Sistem sonucunda otomatik olarak atandığınız doktor ile ilgili değiştirme işleminizi belirli şartlar içerisinde yapabilirsiniz. Değiştirme sebebiniz taşınma, doktoru beğenmeme gibi bazı özel sebepler olabileceği gibi diğer genel nedenler dolayısıyla da talepleriniz kabul edilebilir.

Bu aile hekimini değiştirme işlemini;

 • E-nabız ile ya da,
 • E-devlet sistemini kullanarak online yöntemlerle değiştirebilirsiniz.

E-Nabız Sisteminden Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirmenin en kolay yolu online yöntemleri kullanmanızdır. Bu yöntemler içerisinde yer alan e-nabız ile aile hekiminizi değiştirmeniz için;

 1. Kullandığınız telefonun işletim sistemine göre Google Play E-Nabız uygulamasını ya da Apple Store E-Nabız uygulamasını indirmelisiniz.
 2. Eğer uygulamadan bu işlemi yapmak istemiyorsanız e-nabız sisteminin internet sitesine giriş yapabilirsiniz.
 3. Bu uygulamaları telefonunuza yükleyip ya da internet sitesine girip giriş yaptıktan sonra,
 4. E nabız aile hekimi değiştirme yazan mavi yazıya tıklayıp işlemlere başlayabilirsiniz.
 5. İl, İlçe ve aile sağlık merkezinin yer aldığı bölgeyi de girdikten sonra son olarak istediğiniz aile hekimini seçebilirsiniz.

E-nabız sistemine giriş yapmak için şifre kullanmalısınız eğer şifreniz yoksa oluşturabilir ya da e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

E-nabız şifresi oluşturmak için aşağıdaki fotoğrafta görünen adımları izleyebilirsiniz;

E-Devlet İle Aile Hekimini Değiştirme

E-devlet kullanılarak da aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Bunun için giriş yapma yöntemini yine bir alttaki fotoğrafta detaylarıyla gösterdik.

blank

Bu giriş yöntemlerini kullandıktan sonra karşınıza çıkacak “aile hekimini değiştir” yazısı mavi renktedir ve buna tıklayarak değişiklik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Online Olarak Aile Hekimini Değiştirme

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Online işlemlerin haricinde bir de fiziksel başvuru sayesinde aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Öncelikle başvurmak istediğiniz aile hekimliğine giderek;

 • Merkezde bulunan doktorlardan hangisine başvuru yapacaksanız doktordan alacağınız 3 nüshalık “Aile Hekimi Değiştirme Formu”nu dolduracaksınız.
 • Bu formları doldurmanızın ardından işleminiz hemen başlamış olacak.
 • Neden 3 nüsha doldurduğunuzu merak ediyorsanız bu nüshalardan bir tanesi Toplum Sağlığı Merkezi’ne gönderilir, bir diğeri ise aile hekiminizde kalır ve sonuncusu da size verilir.

Aile hekimliği haricinde Toplum Sağlığı Merkezi’ne başvurarak da hekim değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Toplum Sağlığı Merkezine Başvurarak Aile Hekimini Değiştirme

Aile hekimi değişikliğiniz için direkt olarak Toplum Sağlığı Merkezi’ne başvuruda yapabilirsiniz. Başvurunuz esnasında aile hekimliğindeki başvuru ile aynı prosedürler uygulanmaktadır.

Online olarak aile hekimi değişikliği işlemi çok daha kolay ve basit olarak yapılmaktadır. Diğer seçeneği kullanmak istediğinizde doldurmanız gereken form ile ilgili olarak da aşağıdaki örneği sizinle paylaştık.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Kaç Gün Sürer?

Eğer aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız bunu 3 ayda bir bu işlemi yapabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Her ayın 5’i ile 21’i arasında bu değişikliği yapmak isterseniz başvurduğunuz günün gecesi bu değişiklik gerçekleştirilmektedir. Ancak ayın bu günleri hariç diğer vakitlerde değişiklik isterseniz bu değişikliğiniz hemen gerçekleşmez. Bir sonraki ayın 5. gününde gece 23.59’da değişiklik işlemi gerçekleşmiş olur. Aile hekiminizden yaptırmış olduğunuz tahlil sonuçları için labim sayfasına göz atabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Formu Nasıl Doldurulur?

Aile hekimi değiştirme formuna” İnternet üzerinden aile hekimliği sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu yazının üzerine tıklayarak da aile hekimi değiştirme formunu indirebilirsiniz.

blank
 1. Formu indirdikten sonra sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde yazmanız yeterli olacaktır.
 2. İsterseniz formu indirmeden de bilgisayar üzerinden doldurup daha sonra imzalayabilirsiniz.
 3. Aile hekimi değişikliği formunu tercih ettiğiniz doktorunda imzalaması gerekmektedir.
 4. Bu formu doldurmanız haricinde bir de kimlik fotokopinizi yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Bu form haricinde aile hekimi değiştirme dilekçesi de kullanılabilir. Bu form ile dilekçe arasında bir fark bulunmamaktadır.

Aile hekiminiz hakkında bilginiz yoksa da öğrenmenin yollarını anlattığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu