İş ve Para

2021 En Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Çalıştığı ile göre değişen aile hekimi maaşları 2021 güncel hali itibari ile 5.500 TL – 7.500 TL arasında değişmektedir.

Aile hekimlerinin maaşlarını belirleyen bir kaç önemli faktör vardır. Bunlardan en önemlisi hizmet yılı ve süreleridir. Baktıkları hasta sayısına göre de değişkenlik gösteren maaşları, ek olarak vazife yaptıkları merkezlerin aylık satmaca tutarları da maaşlarını hesaplarken önemli bir katsayıdır.

Aile hekimlerinin maaşları bütün bu değişkenler ile artmasına rağmen en son noktada %15’lere varan bir kesintiye de uğramaktadır.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Aile hekimlerinin maaşları ne kadar diye merak edenler aşağıdaki listeden meraklarını giderebilirler:

 • Aile hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra ilk görev yerine başlayan bir doktor: En az 5.500 TL maaş almaktadır. Bunun yanı sıra ek ödemeler ve diğer değişkenlerle birlikte yeni doktorun maaşı 7.500 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Net maaşı 5.500 TL olan bir doktorun bulunduğu bölgedeki ek ödemeleri ve hasta sayıları ortalama bir tutarla hesaplandığında aldığı sabit maaş haricinde ki ek ödemeler ile eline geçen toplam tutar: 7.000 TL miktarını bulabilmektedir. Bu 2021 yılının Ocak ayını baz alarak hesaplanan bir tutardır.
 • Bir aile hekimi A sınıfında vazife alınması durumunda döner sermaye, ana paradan hisse ve ek ücret alarak aylık aldığı maaş tutarını 16.000 TL olarak belirleyebilir.
 • Bunun yanı sıra uzman aile hekimleri net maaşlarına ek olarak 1.750 TL‘lik bir fark ödemesi almaktadır.

Aile hekimlerinin maaşlarını belirlemede ki en önemli faktör olan hasta başına para ödemesi ise aşağıdaki başlıkta incelediğimiz gibi ödenmektedir.

Aile Hekimleri Hasta Başına Ne Kadar Ödeme Alır?

Aile hekimlerine muayene ettikleri hasta başına bir ek ödeme yapılmaktadır. Bunun hesaplanması ise aşağıdaki gibidir:

 • Sözleşmeli olarak aile hekimliği görevini icra eden kişiler; kendi bölgelerinde sisteme kayıtlı olan kişi sayısı kaç olursa olsun 1.000 hasta üstünden ek ödeme almaktadırlar. Uzman aile hekimlerine görev tanımları gereği sözleşmeli bir statü verilmesi ya da bu şekilde çalışmaları halinde; 1.000 hasta için 2.000 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kadrolu uzman aile hekimleri için ise bu durum farklıdır. Sisteme kayıtlı olan kişi sayısına bakılmaksızın, 1.000 hasta için 1.500 TL ödeme almaktadırlar. Ek olarak sisteme kayıtlı her hasta için de 1 TL ödeme yapılmaktadır.

Bu değişkenler göz önüne alındığında aile hekimlerinin aldığı maaş tutarlarının bir sınırı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak sizin zannettiğiniz gibi değildir. Aile hekimlerinin maksimum alabilecekleri maaş sınırlandırılmıştır.

Aile Hekimlerinin Alabileceği Maksimum Maaş Ne Kadardır?

Aile hekimi maaşlarının bir üst limiti vardır. Bu limit performans ve faydayı arttırabilmek adına düzenlenmiştir. Aile hekimlerinin üst limit sınırlarına bakıldığında;

 1. Aile hekimleri üst limiti doldurduklarında ve tam performans çalıştıkları zaman maksimum 20.500 TL maaş almaktadır.
 2. Ekstra ödemeler yapılan ve vazife yaptığı sürenin uzmanlıklarını arttırması göz önüne alındığında ve aynı zamanda baktıkları hasta sayısı ile de maaşlarını arttırabilen bir aile hekiminin alabileceği maksimum maaş bu kadardır.

Ek ödemeler ile birlikte Uzman Aile Hekimininin alabileceği maksimum tutar olan 20.5000 TL’den fazla maaş alabilmesi mümkün değildir.

Yukarıda bahsettiğimiz ve aile hekimlerinin maaşları hesaplanırken düşülen kesintiler ise bir alt başlıkta incelenmiştir.

Aile Hekimlerinin Maaşlarındaki Kesintiler Neye Göre Belirlenir?

Aile hekimlerinin aylıklarından %15 tutarında bir kesinti yapıldığını söylemiştik. Bu yapılan kesintiler ise belirli kurallara ve yasalara göre hesaplanmaktadır. Aile hekimi maaşından kesilenler şu şekildedir:

 • Aile Hekimi toplam maaşından her Türk Vatandaşı için geçerli olduğu gibi gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.
 • Aile hekiminin totalde ek ödemelerde dahil olmak üzere aldığı maaşın binde 6’sı oranında damga vergisi kesilmektedir.
 • Aile hekimleri kendi sosyal güvenlik ödemelerini yaptıkları için hesaplanan maaş tutarının yüzde 16’sı sosyal güvenlik primi olarak kesilmektedir.

Bütün bu maaş hesaplamalarının yanı sıra gerek kariyer planlaması yapan Tıp Fakültesi Mezunu öğrenciler gerek ise okumak istediği bölüm ile ilgili kararsızlıklar yaşayan aday öğrenciler için aile hekimi görevlerinden de bahsetmek gerekmektedir.

Aile Hekimlerinin Mesai Saatleri Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle Aile Hekimliği görevinin maaş ve diğer cazip noktalarının yanı sıra zorluklarından da bahsetmemiz gerektiği gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor.

Bu noktada size bir ufuk olması açısından Eskişehir Aile Hekimleri Derneği sayfasından sayın Dr. Sinan Gürsoy beyefendinin kaleme aldığı bir yazıyı paylaşıyorum. Aile hekimliği maaşlarının cazibesinin azaldığından bahsettiği makale size yön verecek kıymetli bir okuma olacaktır.

Bu maaş detaylarının haricinde bir aile hekiminin görev tanımı, yaptığı işler ve mesai saatleri gibi detaylardan da bahsetmek gerekiyor.

Aile hekimlerinin emek verme şartları gibi durumları da madde madde inceleyelim.

 1. Aile hekimlerinin vazife yaptığı yerler genel olarak cemiyet sağlığı merkezleri ya da aile sağlığı merkezleri olarak tanımlanmaktadır.
 2. Ülkenin değişik noktalarında, her mahalleyle ilişkili bir aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.
 3. Aile hekimlerinin bu merkezler içinde kendilerine ilişkin bir odaları olmaktadır. Gelen hastaları bu odalarda muayene etmektedirler.
 4. Muayene için lüzumlu malzemeler de bu odalarda bulunmaktadır. Bilgisayar, yazıcı, telefon şeklinde teknolojik donanımları da bulunmaktadır.
 5. Aile sağlığı merkezleri içinde mutfak, wc ve dinlenme odası şeklinde bölgeler bulunmaktadır. Bebek, çocuk, erişkin, yaşlı olmak suretiyle gelen hastalarla mesai saatleri içinde ilgilenme sorumlulukları bulunmaktadır.
 6. Aile hekimleri; sabah 08:00’de mesaiye başlamaktadırlar ve akşam 17:00’da mesaileri bitmektedir. Pazartesiden cumaya kadar her gün çalışmaktadırlar. Aile hekimlikleri cumartesi günleri de açık olmaktadır. Sadece her hafta cumartesi günü dönüşümlü olarak tek bir aile hekimi vazife yapmaktadır.
 7. Günde 9 saat çalışarak haftada 40 – 45 saat arası çalışma yapmaktadırlar. Emek harcama süreleri diğer resmi kurumlarda olduğu gibi resmi tatillerde mesaiden düşmektedir. Bu günler aile hekimlikleri kapalı kalmaktadır.

Bu gibi genel geçer kuralların yanı sıra aile hekimlerinin iş tanımları ile ilgili bilgilerde aşağıdaki gibidir.

Aile Hekimlerinin İş Tanımları ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Aile hekimlerinin görev yaptıkları yerdeki sorumlulukları ise şunlardır:

 • Çalışmış oldukları merkezin temiz, tertipli ve güvenli bir yer olmasını sağlamak durumundadırlar. Bunu yaparken aile sağlığı merkezinin yönetimini doğru bir şekilde yapmalıdırlar.
 • Aile hekimleri birlikte çalıştığı öteki çalışanlarından sorumludur. Onların maaş ve ödeme alma durumlarının hesaplanması ve efektif çalışmalarını sağlaması kendi görevleri arasındadır.
 • Aile hekimleri hastalar ile ilgili tahlillere bakar ve tahlil sonuçlarını değerlendirir.
 • Muayene olmaya gelen vatandaşların en iyi hizmeti almalarını sağlamak için yeterli sayıda donanım ve personeli bulundurmak ve hastayı memnun olarak merkezden çıkarmak iş tanımları arasındadır.
 • Aile hekimi kendi sistemine kayıtlı olan kişilerin aşı, evlilikte sağlık planlaması ve genel sağlık sorunlarını takip etmek ve bilgilendirmek ile sorumludur.
 • Hastaların kullanacağı ilaç olası aksi durumlarda takip etmesi gereken durumları özenle yapmalıdır.
 • Örneğin 2021 yılında yaşanan pandemi sonucunda karantina durumları ve hastaların genel sağlık durumlarını aile hekimleri sık sık sormalı ve takip etmelidirler.
 • Kendi sistemlerine kayıtlı olan ve bakıma muhtaç, yatalak hastaları evlerinde ziyaret etmeli ve orada tedavi etmelidirler.
 • Sağlıkta birinci basamak olarak tanımlanan görevleri nedeniyle tanı koymak, tedavi sürecini planlamak ve sevk etmek gibi durumların yanı sıra rehabilite çalışmalarını da yürütmek ile görevlidirler.
 • Sıhhat raporu yazmak, reçete yazmak bazı özel sağlık raporlarını vermekle yükümlüdürler.
 • Hastasının doğru tedaviyi alması için doğru sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerini de sağlamak durumundadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu