Sorgulama

Adıma Kargo Varmı? İsimden ve TC Kimlik İle Kargo Sorgulama

Adıma kargo varmı? PTT kargo, Yurtiçi, Aras, MNG, UPS, Kuryenet gibi kargo şirketlerinden adresime gönderilmiş adıma gelen kargo posta var mı, nasıl öğrenebilirim diye merak edenler için isim soyisimle ve TC kimlikle kargo sorgulamanın mümkün olup olmadığını anlattık. benim adıma isimsiz verilmiş kargolar üzerinde yazan bilgilerden gönderen kişiyi kargo şirketinden bulma mümkün mü?

Adıma kargo varmı, isimden kargo sorgulama, tc ile kargo sorgulama aramalarını kargo takip numarası elinde olmayan kişiler sıklıkla yapıyor. Eğer takip numarası bilinmiyorsa gönderilen kargonun hangi kargo şirketi ile gönderildiği biliniyorsa işiniz daha kolay olacaktır. Kargo şirketini öğrendikten sonra en yakın olan şubeye bizzat uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Kargonuzun PTT, Yurtiçi, Aras, MNG veya Sürat kargo şirketlerinden hangisi ile gönderildiğini bilmiyorsanız işiniz daha da zorlaşacaktır.

Kargo takip işlemlemlerini sorgulayabilmek için kargo firmaları tarafından gönderi kodu verilir. Bu gönderi kodu ile hem müşteri hizmetlerinden hemde kargo takip sistemi üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede gönderici ve alıcı kargosunun son durumu hakkında bilgi alabiliyor. Fakat gönderi kodunun kaybolması veya elde gönderi kodunun olmaması durumlarında kişiler adıma kargom var mı diye merak ediyor. Bu durumda isimle kargo sorgulama yaparak adınıza kargo olup olmadığını öğrenmek mümkün. Peki gönderi takip kodu olmadığı durumlarda kargo sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını bu rehberde paylaştık.

Adıma kargo var mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde online alışverişin çok fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Kargo şirketleri ile de bir çoğumuz haşır neşir olmuş durumdayız. Artık kargonun ne zaman geleceği, nerede olduğunu çok kolay öğrenebiliyoruz. Kargo takip numarası ile gönderinin son durumu hakkında kolaylıkla bilgi alabiliyoruz. Ancak gönderi kodu olmayan kişilerin aklında ise bazı zamanlar adıma gelen kargoyu nasıl öğrenirim adıma kargo var mı? sorusu bulunuyor. Eğer kargo takip numaranız yoksa ve kargo geleceğini düşünüyorsanız isimdem kargo sorgulama ve TC ile kargo sorgulama yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Eğer birinin veya bir firmanın adınıza kargo gönderip göndermediğini, adınıza kargonun olup olmadığını aşağıdaki yöntemleri deneyerek öğrenebilirsiniz.

  • YÖNTEM 1# Müşteri Hizmetlerini Arayarak Öğrenme: Kargo firmalarının müşteri temsilcilerini arayıp bilgilerinizi vererek o firmada adınıza kargo olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • YÖNTEM 2# Kargo Şubesine Giderek İsimden Kargo Sorgulama: Kargo şubesine gidip adınıza kargo olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer kargonun PTT şubesinden geldiğini düşünüyorsanız size en yakın şubeye uğrayarak isimle kargo sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer adınıza kargo varsa ve iletişim bilgileriniz gönderici tarafından kargo şirketine verildiyse kargonuzun gelmesi durumunda yetkili iletişim numaranız üzerinden sizinle iletişime geçecektir.

Gelecek olan kargonun hangi şirketle geldiğini biliyorsanız isimden kargo sorgulama yöntemi ile kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Eğer kargo firmasını bilmiyorsanız işiniz pekte kolay değil!

PTT Adıma Kargo Var Mı?

PTT şubelerinden adınıza kargo gönderilip gönderilmediğini merak ediyorsanız 444 1 788 müşteri hizmetlerini arayarak veya size en yakın PTT kargo şubesine uğrayarak öğrenebilirsiniz. Elinizde gönderi numarası bulunuyorsa uygulamanız gereken bu iki yöntem dışında başka bir şekilde adınıza kargo olup olmadığını öğrenemezsiniz. Eğer gönderi takip numarası elinizde var ise PTT Gönderi Takip sayfasından kargo sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız zaman kargo hareketleri bölümünden nerede olduğunu görebilirsiniz.

adıma kargo varmı
PTT Kargo sorgulama işlemini 444 1 788 müşteri hizmetlerini arayarak veya size en yakın PTT kargo şubesine giderek yapabilirsiniz.

Elinizde PTT kargo gönderi takip kodu var ise internet üzerinden kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. PTT Gönderi Takibi linkine tıklayarak takip kodunu girdikten sonra Sorgula butonuna tıklayıp kargonuzu sorgulayabilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Adıma Kargo Varmı?

Ülkemizde en çok tercih edilen kargo firmalarından birisi de Yurtiçi kargodur. Yurtiçi kargo firması ile adınıza kargo geldiyse elinizde takip numarası bulunuyorsa kargo takip sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. İsimle kargo sorgulama yapmak için ise 444 99 99 numarasından müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca adresinize yakın Yurtiçi kargo şubesine giderek adınıza kargo varmı sorabilirsiniz.

Aras Kargo Adıma Kargo Var mı?

Aras kargo ile adınıza kargo gönderildiği zaman kargo takip numarası bulunuyor ise Kargo Takip sayfasına giderek kargo numarasını yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer elinizde kargo takip numarası yok ise size en yakın olan Aras Kargo şubesine giderek sizin adınıza kargo var mı sorabilirsiniz. Ayrıca 444 25 52 numaralı çağrı merkezini arayarak her türlü sorununuz için destek alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak İsimle Kargo Sorgulama

Kargo şirketlerinim müşteri hizmetleri numaralarını arayarak isimle kargo sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer elinizde gönderi kodu bulunuyorsa müşteri temsilcisine bağlanmadan da kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Fakat gönderi kodunun bulunmadığı durumlarda adıma kargo var mı nasıl öğrenebilirim diyorsanız müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekecektir. Müşteri hizmetleri numarasını arayıp temsilciye bağlandıktan sonra sizden istenen bilgileri vererek kargonuzun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Ülkemizde Hizmet Veren Kargo Firmaları

Ülkemizde en çok tercih edilen kargo şirketlerine ait iletişim bilgileri;

PTT Kargo444 1 788
MNG Kargo444 06 06 – 0850 222 06 06
Yurtiçi Kargo444 99 99
Aras Kargo444 25 52
Sürat Kargo0850 202 0 202
UPS Kargo0850 255 00 66
Kuryenet 444 93 93

İsimden Kargo Sorgulama

adıma kargo varmı
İsimden Kargo Sorgulama için müşteri hizmetlerini arayabilir veya bizzat kargo şubesine uğrayabilirsiniz.

İsimden kargo sorgulama için bizzat kargo şubelerine gitmeniz veya müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. e-Devlet üzerinden veya kargo takip sayfalarından isimle kargo sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Eğer gönderilen kargonun hangi şirketten gönderildiğini biliyorsanız size en yakın şubeye uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Kargo şirketine isim-soyisim, telefon ve tc bilgilerinizi verirseniz adınıza kargo olup olmadığını size söyleyeceklerdir.

T.C Kimlik No İle Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kargo firmalarının kargo takip sisteminde T.C. kimlik ile kargo sorgulaması yapılamamaktadır. Sadece kargo şubesi veya müşteri hizmetleri aranarak sorgulama yapılabilir. Kargo şubesine gittiğiniz zaman yetkiliye kimlik bilgilerinizi vermeniz durumunda adınıza kargo var mı sistemden bakarak size bilgi verecektir. Gönderi takip numaranız bulunuyorsa kolaylıkla kargonuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kargo Takip Numarası Öğrenme

Kargo takip numarası, şubeye kargo teslim edildiği zaman göndericiye verilir. Ayrıca iletişim bilgileri verildiyse alıcıya da kargo takip numarası bir çok kargo şirketi tarafından SMS ile iletilir. Kargo takip numarasını kaybetmeniz durumunda şube ile iletişime geçerek kargo takip numarasını öğrenebilirsiniz. Eğer internet sitelerinden alışveriş yaptıysanız ve kargo numarasını öğrenmek istiyorsanız, ürününüz kargoya verildiği zaman sipariş detaylarından kargo numarasına ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden kargo takip numarası öğrenmek mümkün değildir. Sadece online alışveriş yapmış olduğunuz web sitelerinin sipariş ayrıntıları kısmından kargo takibi yapabilirsiniz.

Kargo takip numarası olmadan herhangi bir firmanın internet sitesinden kargonuzun durumunu öğrenemezsiniz. İnternet sitesinden sorgulama yapılabilmesi için takip numarasının girilmesi gerekir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile takip numarasına ulaşarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Bazı kargo şirketleri müşteri hizmetlerini arayarak isimden kargo sorgulama yapmanıza yardımcı olmuyor. Bu durumda ne yazık ki yapacağınız bir işlem bulunmuyor.

İlgili Makaleler

32 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu