Güncel Bilgiler

A Harfi İle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Bayrakları

A harfi ile başlayan ülkelerin sayısı 16’dır. Dünyada toplamda 195 devlet bulunmaktadır. Bu devletlerin 16 tanesinin baş harfi A ile başlamaktadır.

A harfi ile başlayan ülkelerin bazıları ada devletlerdir. İşte size nüfusu, başkenti ve bayrakları ile ülkeler.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Bayrağı

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan ve cumhuriyet ile yönetilen bir devlettir. Nüfusu 2019 verilerine göre 328,2 milyondur. Başkenti Washington, DC olan ülke göçmenler tarafından kurulan ve gelişen bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin resmî dili bulunmamaktadır. Ülke genelinde yaygın olarak kullanılan dil İngilizcedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde %%65 Hristiyan, %26 Dinsiz ve %2 Musevi, %2 diğer inançlar ve %1 ise Müslüman yaşamaktadır.

Almanya

blank
Almanya Bayrağı

Almanya Federal Cumhuriyeti, orta avrupada bulunmaktadır. Nüfusu 2019 verilerine göre 83,02 milyondur. Başkenti Berlin olan ülkenin yüz ölçümü 357.578 km2dir. Ayrıca Avrupa Birliğinin en fazla nüfusuna sahip olan ülkesidir. Amerika Birleşik Devletlerinden %14,88 ile dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir. Almanya’da resmî olarak Almanca kullanılır. Almanya’da en yaygın olan din %55,1 ile Hristiyanlıktır. Hristiyanlıktan sonra gelen en yaygın din ise %5,2. Ayrıca Almanya dünyanın 3. büyük ekonomisine sahiptir.

Azerbaycan

blank
Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan, 2019 verilerine göre nüfusu 9,981 milyon bir ülkedir. Kafkasya’da yer alan ülkenin Başkenti Bakü‘dür. Ülkenin resmi dili Azerice olup nüfusun %92’sinin anadilidir. Ülkenin nüfusunun %97’si müslümanlardan oluşmaktadır. Türkiye’ye 17 km’lik sınırı bulunmaktadır. 1992’den itibaren Birleşmiş Milletler’e üye konumundadır. Ülkenin resmi bir dini bulunmamaktadır. Yüzölçümü 86.600 km2‘den oluşmaktadır.

Avustralya

blank
Avustralya Bayrağı

Avustralya  Güney Yarım Kürede yer alan bir ülkedir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında bulunmaktadır. Okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü kaplar. Nüfusu 2018 verile göre 24,99 milyon olarak hesaplanmıştır. Ülkenin Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney’dir. Ülkenin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Resmi bir din yoktur fakat nüfusun yüzde 61’lik kısmı hristiyanlardan oluşturmaktadır.

Avusturya

blank
Avusturya Bayrağı

Avusturya, dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Nüfusu 2019 verilerine göre 8,859 milyon olan ülkenin resmi dili Almancadır. Avusturya’da Hristiyanlık dini yaygın dindir. Viyana ülkenin en büyük şehri ve Başkentidir. Orta Avrupada yer alır. Ülkenin para birimi ise Euro’dur. Ülke nüfusunun nüfusun yaklaşık %93’ü Avusturyalılardan oluşmaktadır. Avusturya’nın ekonomisi turizm, sanayi ve tarıma dayalıdır.

Arjantin

blank
Arjantin Bayrağı

Arjantin Cumhuriyeti, Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 2020 yılı verilerine göre 45.195.774 kişidir. Başkenti Buenos Aires, resmi dili ise dili İspanyolca‘dır. Ülkede İngilizce yaygın bir dil olarak konuşulmaktadır. Ülke nüfusunun %76.5’i Katoliklerden oluşmaktadır. Buenos Aires, Cordoba, Santa Fe, Mendoza, Ushuaia, Santa Cruz, El Calafate, Rosario ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerindendir.

Afganistan

blank
Afganistan Bayrağı

Afganistan, Orta Asya’da bulunan bir devlettir. Ülkenin nüfusu 2018 verilerine göre 37,17 milyondur. Resmi dil olarak Peştuca, Darice kullanılmaktadır. Ülkenin başkenti Kabil, dini ise islamdır. Sünnilik ve Şiilik ülkedeki en büyük mezheplerdendir. Toplam yüzölçümü 652.864 km2‘dir. Büyüklüğü yaklaşık olarak Fransa kadardır. Genç bir nüfusa sahip olan ülkenin ekonomisi ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır.

Arnavutluk

blank
Arnavutluk Bayrağı

Arnavutluk, Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Tiran, nüfusu ise 2016 verilerine 2,886,026 milyondur. Ülkenin %58.79’ini Müslümanlardan, %17’sini Hristiyanlar ve %2’sini ateistlerden oluşmaktadır. Ülkede konuşulan resmi dili Arnavutçadır. Nüfusun üçte biri geçimini tarımla sağlamaktadır. Farklı dine mensup insanlar arasında evlilik yaygındır. Ülkede turizm çok fazla gelişmiş sayılamaz. Fakat Akdeniz ülkesi olduğundan dolayı bir çok avantajı da bulunmaktadır.

Andorra

blank
Andorra Bayrağı

Andorra, Fransa ve İspanya arasında bulunan küçük bir avrupa ülkesidir. Başkenti Andorra la Vella olan ülkenin 2018 verilerine göre nüfusu 77.006‘dir. Ülkenin resmi dili Katalanca’dır. Ayrıca ülkede konuşulan diğer diller ise Fransızca, İngilizce, Portekizce ve İspanyolca’dır. Ayrıca Avrupanın en küçük ülkelerindendir. Avrupa’da en uygun fiyata alışveriş yapılan ülke durumundadır. Ülkeye turist gelmesi için alışverişde vergi kaldırılmıştır. Ayrıca yoğun kar yağışından dolayı ülkede en kaliteli kar pistleri bulunmaktadır.

Angola

blank
Angola Bayrağı

Angola, frika kıtasının güneybatı bölümünde bulunan bir ülkedir. Başkenti Luanda olan ülkenin 2018 verilerine göre nüfusu 30,81 milyondur. Portekizce ülkenin resmi dilidir. Ülkenin nüfusunun yarısından fazlası Hristiyan dinindendir. Angola’da İslamiyet çok azdır. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Ülke nüfusunun sadece %30’u sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Temiz su kaynaklarına ulaşmanın sıkıntılı olduğu ülkede, nüfusun sadece %40 temiz suya ulaşabiliyor.

ABD Virjin Adaları 

blank
ABD Virjin Adaları Bayrağı

ABD Virjin Adaları, Karayip Denizinde bulur ve ABD’ye bağlıdır. Ülkenin başkenti Charlotte Amalie, nüfusu ise 2010 verilerine göre  106,405 olarak kaydedilmiştir. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ekonomisi imalat ve turizme dayalıdır. Yıl içerisinde ortalama 2 milyon turist ziyaret etmektedir. Tarım ürünleri farklı ülkelerden ithal edilmektedir. 

Åland Adaları 

blank
Åland Adaları Bayrağı

Åland Adaları‘nın başkenti Mariehamn‘dır. Ülkenin nüfusu 2010 verilerine göre 28.007 kişiden oluşmaktadır. Adanın en önemli geçim kaynağı gemiciliktir. Ayrıca bir diğer önemli geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Ülkedeki işsizlik oranı %1,8’dir. Ülkenin resmi dili İsveççe olup, halkı Hristiyan’dır. Ülkenin yüzölçümü ise 1.481 km²dir. Baltık Denizi’nde bulunan bir takım adalardan oluşmaktadır. Yeryüzünde bulunan en büyük adalar kümesidir.

Amerikan Samoası

blank
Amerikan Samoası Bayrağı

Amerikan Samoası, Güney Pasifik Okyanusunda yer alan ada ülkesidir. Ülkenin başkenti Pago Pago olup, nüfusu ise 2018 verilerine göre 55.465 kişidir. Ülkede kullanılan resmi diller İngilizce, Samoaca’dır. Nüfusun çoğunluğunu Samoalılar ve yarı Samoalı melezler oluşturmaktadır. Ekonomisi ise balıkçılık sanayisine dayalıdır. Pasifik Adaları arasında en yüksek gelire sahip olan adadır.

Antigua ve Barbuda

blank
Antigua ve Barbuda Bayrağı

Antigua ve Barbuda; Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan bir ada ülkesidir. Ülkenin nüfusu 2018 verilerine göre 96.286 kişidir. Başkenti St. John’s olan ülkede yaşayanların çoğunluğu Afrika kökenli siyahîlerden oluşmaktadır. Resmi dili ise İngilizce’dir. Ülke nüfusunun 3/4’ü protestan Hıristiyanlardan oluşmaktadır. Ada halkı balıkçılık ve tarım işleri ile uğraşır. 280 km² yüzölçümüne sahiptir. Adanın batısında volkanik kayalıklar bulunmaktadır.

Aruba

blank
Aruba Bayrağı

Aruba, Karayip Denizi’nin güneyinde yer alan bir ada ülkesidir. Başkenti Oranjestad olan ülkenin 2018 dünya bankası verilerine göre nüfusu 105.845 kişidir. Güney Amerika kıtasında yer alır. Hollanda Krallığı’nı oluşturan dört ülkeden birisidir. Ülkenin Yüz ölçümü 179 km2‘den oluşmaktadır. Resmi dili esmî dili Felemenkçe ile Papiamento’dan oluşmaktadır. Ülkede İngilizce ve İspanyolca az seviyede konuşulmaktadır.

Anguilla

blank
Anguilla Bayrağı

Anguilla, Karayipler’de bulunan bir ülkedir. Ülkenin başkenti The Valley, nüfusu ise 2006 verilerine göre 13.477 kişidir. Ülkenin %90,08’i Afrika’dan nakledilen siyahilerden oluşmaktadır. Resmi dili İngilizce, geçim kaynağı ise turizm ve balıkçılıktır. Vergi avantajları olduğundan dolayı bir çok sigorta şirketi ve finans kuruluşunun ilgisi çekmiştir.

A Harfi ile Başlayan Ülkeler

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Almanya
 • Azerbaycan
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Arjantin
 • Afganistan
 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Angola
 • ABD Virjin Adaları 
 • Åland Adaları 
 • Amerikan Samoası
 • Antigua ve Barbuda
 • Aruba
 • Anguilla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu