Gündem

4 Eylül’den sonra düğün salonlarında düğünler yasak mı?

4 Eylül’den sonra köy düğünleri, sünnet düğünleri ve kına geceleri yasaklandı. Düğün salonlarında ise düğün kurallar çerçevesinde yapılmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Covid 19 Tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.

Bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulunun almış olduğu kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 81 il valiliğine gönderildi.

1. Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

2. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.

3. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

4. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

5. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

6. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

7. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 04.09. 2024 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.
Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Düğünlerde Oynamak Yasak Mı?

Yeni yapılan bilim kurulu toplantısından sonra alınan karar doğrultusunda Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA virüsün yayılmasının en büyük sebeplerini düğün salonları ve fazla kişinin toplandığı alanlara bağladı.

Bunun sonucunda düğünler ve nikah törenleri ile ilgili bir dizi yeni karara imza attı. Doğal olarak düğün yapacak kişiler 4 Eylül’den sonra düğünlerde oynamak yasak mı? Nikah törenleri yapılacak mı? Düğünler kaç saat sürecek? Takı töreni nasıl yapılacak gibi soruları merak etmeye başladılar. Bizde madde madde bu konulara açıklık getiriyoruz.

  1. Düğünlerde oynamak yasak mı? Evet artık 4 Eylül’den sonra düğünlerde oynanılmayacak.
  2. Takı töreni nasıl yapılacak? Zarf usulü yapılması önerilmektedir. Kişilerin temasını en aza indirecek şekilde yapılması gerekmektedir.
  3. Nikah törenleri yapılacak mı? Bakanın açıklamasına göre düğünlerinde sadece nikah töreni yapılacak şekilde ve en az misafirle yapılması tavsiye edilmiştir.
  4. Düğünler kaç saat sürecek? Düğünlerin artık en fazla 1 saat sürmesi kararlaştırılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu